Plamienie w trakcie ciąży – czy to powód do niepokoju?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Plamienie w trakcie ciąży – czy to powód do niepokoju?

Podczas ciąży może pojawić się plamienie. Wówczas każda kobieta wpada w panikę. Nic dziwnego, obawia się bowiem o zdrowie i życie swojego nienarodzonego dziecka. Jednak nie zawsze musi być to powód do obaw. 

Często taka sytuacja nie zwiastuje nic groźnego, warto jednak sprawdzić, co może się dziać w organizmie i nie bagatelizować niczego niepokojącego. Co zatem mogą oznaczać plamy krwi na bieliźnie podczas ciąży?

Plamienie w ciąży – co oznacza?

Kobiety w ciąży zwracają uwagę na każdy niepokojący sygnał. Przez cały ten ważny okres ich ciało, a przede wszystkim macica, bardzo się zmieniają. Może wówczas dojść do lekkiego, niegroźnego plamienia. Często przyszłe mamy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że podczas zagnieżdżania się zarodka w pierwszym trymestrze mogą pojawić się brązowe plamki na bieliźnie. Jeśli nie towarzyszy temu ból, a plamienie jest krótkotrwałe, to nie ma się o co martwić. Jednak jeśli dojdą do tego bóle w krzyżu, a ilość krwi znacząco się zwiększy, zwłaszcza w przeciągu trzech pierwszych miesięcy, wówczas może to oznaczać nawet poronienie. W takim przypadku należy natychmiast udać się do ginekologa lub nawet do szpitala.

Często może się okazać, że plamienie wynika z faktu, że łożysko odkleja się od ścianek macicy. W takim przypadku lekarz zaleca szczególną ostrożność i na bieżąco monitoruje przebieg ciąży, a także przepisuje leki na podtrzymanie. Z reguły w takich przypadkach rosnący płód sprawia, że łożysko wraca na właściwe miejsce i ciąża na późniejszych etapach przebiega prawidłowo.

Krew w ciąży – co może niepokoić?

W kolejnych dwóch trymestrach ciąży również może pojawić się plamienie. Może ono jednak oznaczać coś znacznie poważniejszego. W tym przypadku mowa o infekcjach, nadżerkach, a nawet o przodującym łożysku. Taka sytuacja może mieć miejsce w drugim trymestrze. W tym czasie może także dojść do przedwczesnego porodu, co oczywiście zwiastuje nie tylko obfite krwawienie, ale również skurcze przepowiadające. Natomiast w ostatnim okresie, kiedy poród zbliża się wielkimi krokami, warto bardzo uważać, zwłaszcza podczas dźwigania. Należy unikać wzmożonej aktywności i monitorować stan swojego zdrowia. Jeśli mimo wszystko pojawia się krew, jest to jednoznaczne z rozpoczęciem się akcji porodowej. Na szczęście jest to niezwykle rzadkie i przy prawidłowo prowadzonej ciąży raczej nie powinno się wydarzyć. Warto mieć jednak na uwadze, aby w tym okresie bardzo na siebie uważać.

Niepokojące objawy w ciąży

Warto wspomnieć, że plamienie w stanie błogosławionym występuje u 25% kobiet i raczej nie zwiastuje niczego groźnego. Z reguły są to objawy związane z przygotowywaniem się organizmu na okres ciąży i bardzo szybko mijają. Warto jednak od początku monitorować ciążę i znaleźć lekarza, który przeprowadzi przyszłą matkę przez ten czas w spokoju i w dobrym zdrowiu. Dzięki temu uniknie się strachu i niepotrzebnego stresu, a dziecko urodzi się zdrowe w odpowiednim czasie.

Zdj. główne: Cassidy Rowell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór igieł i technik do tworzenia różnych stylów tatuaży
Wybór igieł i technik do tworzenia różnych stylów tatuaży
Zrozum sztukę tatuowania poprzez dobór odpowiednich igieł oraz technik tworzenia różnorodnych stylów tatuaży. Dowiedz się, jak wybór narzędzi wpływa na jakość wzoru.
Nowa kolekcja Femi Stories spełnia modowe marzenia dziewczynek
Nowa kolekcja Femi Stories spełnia modowe marzenia dziewczynek
Sprawdź, co znajdziesz w kolekcji i gdzie ją kupić.
Rozstępy na piersiach – czy możliwe jest ich całkowite usunięcie?
Rozstępy na piersiach – czy możliwe jest ich całkowite usunięcie?
Rozstępy na piersiach to powszechny problem, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży. Nie wyglądają najlepiej, nie ma więc co się dziwić, że większość pań chce się ich pozbyć. Czy to możliwe?
Ostatnie wpisy