Plamienie w trakcie ciąży – czy to powód do niepokoju?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Plamienie w trakcie ciąży – czy to powód do niepokoju?

Podczas ciąży może pojawić się plamienie. Wówczas każda kobieta wpada w panikę. Nic dziwnego, obawia się bowiem o zdrowie i życie swojego nienarodzonego dziecka. Jednak nie zawsze musi być to powód do obaw. 

Często taka sytuacja nie zwiastuje nic groźnego, warto jednak sprawdzić, co może się dziać w organizmie i nie bagatelizować niczego niepokojącego. Co zatem mogą oznaczać plamy krwi na bieliźnie podczas ciąży?

Plamienie w ciąży – co oznacza?

Kobiety w ciąży zwracają uwagę na każdy niepokojący sygnał. Przez cały ten ważny okres ich ciało, a przede wszystkim macica, bardzo się zmieniają. Może wówczas dojść do lekkiego, niegroźnego plamienia. Często przyszłe mamy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że podczas zagnieżdżania się zarodka w pierwszym trymestrze mogą pojawić się brązowe plamki na bieliźnie. Jeśli nie towarzyszy temu ból, a plamienie jest krótkotrwałe, to nie ma się o co martwić. Jednak jeśli dojdą do tego bóle w krzyżu, a ilość krwi znacząco się zwiększy, zwłaszcza w przeciągu trzech pierwszych miesięcy, wówczas może to oznaczać nawet poronienie. W takim przypadku należy natychmiast udać się do ginekologa lub nawet do szpitala.

Często może się okazać, że plamienie wynika z faktu, że łożysko odkleja się od ścianek macicy. W takim przypadku lekarz zaleca szczególną ostrożność i na bieżąco monitoruje przebieg ciąży, a także przepisuje leki na podtrzymanie. Z reguły w takich przypadkach rosnący płód sprawia, że łożysko wraca na właściwe miejsce i ciąża na późniejszych etapach przebiega prawidłowo.

Krew w ciąży – co może niepokoić?

W kolejnych dwóch trymestrach ciąży również może pojawić się plamienie. Może ono jednak oznaczać coś znacznie poważniejszego. W tym przypadku mowa o infekcjach, nadżerkach, a nawet o przodującym łożysku. Taka sytuacja może mieć miejsce w drugim trymestrze. W tym czasie może także dojść do przedwczesnego porodu, co oczywiście zwiastuje nie tylko obfite krwawienie, ale również skurcze przepowiadające. Natomiast w ostatnim okresie, kiedy poród zbliża się wielkimi krokami, warto bardzo uważać, zwłaszcza podczas dźwigania. Należy unikać wzmożonej aktywności i monitorować stan swojego zdrowia. Jeśli mimo wszystko pojawia się krew, jest to jednoznaczne z rozpoczęciem się akcji porodowej. Na szczęście jest to niezwykle rzadkie i przy prawidłowo prowadzonej ciąży raczej nie powinno się wydarzyć. Warto mieć jednak na uwadze, aby w tym okresie bardzo na siebie uważać.

Niepokojące objawy w ciąży

Warto wspomnieć, że plamienie w stanie błogosławionym występuje u 25% kobiet i raczej nie zwiastuje niczego groźnego. Z reguły są to objawy związane z przygotowywaniem się organizmu na okres ciąży i bardzo szybko mijają. Warto jednak od początku monitorować ciążę i znaleźć lekarza, który przeprowadzi przyszłą matkę przez ten czas w spokoju i w dobrym zdrowiu. Dzięki temu uniknie się strachu i niepotrzebnego stresu, a dziecko urodzi się zdrowe w odpowiednim czasie.

Zdj. główne: Cassidy Rowell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zrobić maski karnawałowe dla dzieci krok po kroku?
Jak zrobić maski karnawałowe dla dzieci krok po kroku?
Karnawał zbliża się wielkimi krokami - sprawdź, jak własnoręcznie stworzyć kreatywne maski dla Twojego dziecka!
Co zrobić, by mleko z piersi nie plamiło ubrań?
Co zrobić, by mleko z piersi nie plamiło ubrań?
Co zrobić, aby mleko z piersi nie plamiło ubrań? A jeśli to jednak się zdarzy, jak działać szybko, żeby na materiale nie pozostał ślad? Dowiedz się więcej i nie daj się zaskoczyć!
Okulista dziecięcy – kiedy wybrać się do niego z naszym dzieckiem?
Okulista dziecięcy – kiedy wybrać się do niego z naszym dzieckiem?
Regularne badanie wzroku naszego dziecka to niesamowicie ważna sprawa. Młody człowiek potrzebuje sprawnych oczu, żeby móc poznawać świat. Problem w tym, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć nam, że źle widzi. Często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty dziecięcego?
Ostatnie wpisy