Jak poradzić sobie z wszami?
Dla dzieckaPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak poradzić sobie z wszami?

Wszy to prawdziwa plaga, szczególnie w przypadku przedszkolaków. Pamiętaj, że odkrycie tego pasożyta we włosach dziecka to nie koniec świata. Sprawdź, jak możesz sobie z nimi poradzić za pomocą domowych sposobów. 

Ratunku, moje dziecko ma… wszy!

Wiele mam jest w szoku, kiedy ich dziecko przynosi do domu wesz. Nic dziwnego, to bardzo niekomfortowa sytuacja. Najpierw jednak warto zauważyć, że to się po prostu zdarza u naprawdę wielu dzieci. Chociaż wszawica często jest kojarzona z ubóstwem, nie musi to mieć żadnego związku. Wszy to pasożyty, które rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko, tak więc wśród dzieci w przedszkolu czy szkole mają ułatwione zadanie. To nie jest oznaka braku higieny, a przynajmniej nie musi być. Zamiast panikować, trzeba działać. Na szczęście znane są sprawdzone sposoby na pozbycie się wszy. Bez skutków ubocznych, bezpieczne dla organizmu – sprawdź je.

Jak rozpoznać wszawicę?

Na pierwszy rzut oka wszy nie są zauważalne, ale już uporczywe swędzenie skóry głowy na pewno będzie widoczne. Jeżeli dziecko intensywnie się drapie, szczególnie w okolicy skroniowej czy potylicznej, musisz się temu bliżej przyjrzeć. Co gorsza, podczas intensywnego drapania się po głowie, na skórze mogą pojawić się ranki, a w efekcie nawet kołtun na włosach. Jeżeli stwierdzisz, że Twoje dziecko ma wszy, niezwłocznie poinformuj o tym placówkę edukacyjną, do której uczęszcza, oraz rodziców dzieci, z którym miało ostatnio kontakt.

Sposoby leczenia wszawicy

Jak pozbyć się wszy? Sposobów jest sporo. Wiele osób najpierw sięga po apteczne preparaty na tę przypadłość. Masz tu na pewno spory wybór, ponieważ w sprzedaży są szampony i płyny. Pamiętaj o tym, że szamponów na wszy używamy dwukrotnie, a do tego nie dotyczy to jedynie dziecka. Po preparat powinni sięgnąć wszyscy domownicy. Włosy należy oczywiście także dokładnie wyczesać. 

Domowe sposoby na wszy

Doskonałą skutecznością cieszą się także domowe metody walki z wszami. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów jest preparat wykonany z majonezu i octu. Wymieszaj majonez i ocet w proporcjach 2:1, a do powstałej w ten sposób mazi dodaj kilka kropelek olejku eterycznego z drzewa herbacianego. To naturalny środek owadobójczy. Majonezową mieszankę rozprowadź dokładnie po włosach oraz skórze głowy. Po kilku godzinach obficie spłukaj ciepłą wodą. Czynność powtarzaj codziennie przez tydzień. 

Innym sposobem jest mieszanka ⅔ szklanki ciepłej wody z ⅓ szklanki octu. Taki preparat kilka razy dziennie wcieraj w skórę głowy oraz włosy.

Jak zapobiegać wszawicy?

Choć nie wszystko zależy od nas, możemy stosować się do kilku porad, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wszawicy u naszego dziecka. Pamiętaj o tym, aby:

  • regularnie przeglądać włosy dziecka,
  • codziennie rozczesywać mu włosy,
  • uczyć dziecko przestrzegania zasad higieny osobistej.

zdj. główne: Egor Kamelev/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile razy i jak często można podchodzić do zapłodnienia in vitro?
Ile razy i jak często można podchodzić do zapłodnienia in vitro?
Nieudana próba in vitro potrafi rozczarować. Niestety, taka sytuacja zdarza się dość często. Dowiedz się, jak postępować w takiej sytuacji.
Jak odczytać wynik testu ciążowego? Co oznacza jedna kreska, a co dwie?
Jak odczytać wynik testu ciążowego? Co oznacza jedna kreska, a co dwie?
Test ciążowy - jak wykonać go poprawnie i jak interpretować jego wynik? Sprawdź, co oznacza jedna kreska, a co dwie na teście ciążowym.
Jak przygotować się na rodzinne spacery?
Jak przygotować się na rodzinne spacery?
Wiele rodzin posiada więcej niż jedno małe dziecko. Wychodzenie na spacery, zabierając ze sobą wszystkich członków rodziny, może być problematyczne.
Ostatnie wpisy