Jak często należy myć niemowlaka?
Dla dziecka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak często należy myć niemowlaka?

Jesteś młodą mamą i zastanawiasz się, jak często powinnaś kąpać swoje maleństwo? Jedynej słusznej odpowiedzi na to pytanie niestety nie ma, ale są pewne zalecenia, których warto przestrzegać, aby dbać o higienę małego dziecka. Dowiedz się więcej!

Jak często kąpać niemowlę?

Właśnie zostałaś młodą mamą i pytasz bardziej doświadczone kobiety w otoczeniu, jak często myć Twoje maleństwo? A może przeczesujesz fora internetowe, na których można znaleźć tyle opinii, ilu jest użytkowników? Spokojnie – warto zasięgać sprawdzonych informacji i nie panikować. 

Niektórzy twierdzą, że niemowlę powinno się myć każdego dnia. Inni – że w zupełności wystarczy zaledwie raz w tygodniu. Najnowsze wytyczne mówią jasno, że trzy kąpiele w tygodniu w zupełności wystarczą. Należy jednak pamiętać przy tym także o tym, żeby każdego dnia przemywać wrażliwe miejsca dziecka, bo ich codzienna higiena jest bardzo istotna.

Kąpiel niemowlęcia jako element codziennej rutyny

Nie brakuje także osób, które uważają, że mimo wszystko warto myć dziecko codziennie, ponieważ maluch powinien mieć wprowadzoną określoną rutynę. Rzeczywiście najkorzystniej jest, kiedy dziecko ma wprowadzone stałe elementy wieczoru i mycie może być jednym z nich, chociaż oczywiście nie musi.

W dni, kiedy nie przypada pełna kąpiel, jej miejsce może zastąpić właśnie przemywanie dziecka za pomocą wacików nasączonych letnią wodą. Okolice intymne, szyja, obszar za uszami – o te miejsca należy dbać codziennie.

Dostosuj się do dziecka

Prawda jest taka, że najważniejsze jest to, aby dostosowywać się do niemowlęcia i podążać za jego potrzebami, także w kwestii kąpieli. Mogą zdarzyć się sytuacje, gdy codzienna kąpiel to będzie nawet za mało – bywa, że maluch wymaga wykąpania nawet kilka razy dziennie. 

Czasami, ze względu na przykład na późny powrót do domu i sytuacje, gdy dziecko zaśnie już na noc w samochodzie, kąpiel nie będzie możliwa. I w takich chwilach nie należy mieć wyrzutów sumienia, bo życie z dziećmi jest nieprzewidywalne.

Jak kąpać niemowlę – krok po kroku

No dobrze, ale o czym należy pamiętać przy kąpieli maluszka? Najważniejsza jest temperatura, ponieważ to kwestia, która wzbudza wiele wątpliwości wśród młodych rodziców. Najlepsza temperatura to około 37 stopni. Do jej sprawdzenia najlepiej jest użyć termometru elektronicznego, ponieważ nasze odczucia w tej sprawie są subiektywne.

O rzeczy takie jak kosmetyki czy ręcznik zadbaj wcześniej, ponieważ podczas kąpieli nie będzie już na to czasu – maleństwa nie można spuszczać z oczu. Dziecko wkładaj do wody powoli, dając mu chwilę na oswojenie się z wodą. Myj niemowlę delikatnie, cały czas patrząc na nie i mówiąc do niego, co go uspokoi. Po kąpieli zastosuj kosmetyki pielęgnacyjne dobrane do skóry Twojego dziecka.

Zdj. główne: Michal Bar Haim/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwszy rower dla dziecka – jaki model będzie strzałem w dziesiątkę?
Pierwszy rower dla dziecka – jaki model będzie strzałem w dziesiątkę?
Od pierwszego rowerka dziecka może zacząć się jego wielka pasja do podróżowania na dwóch kołach. Sprawdź, od jakiego modelu warto zacząć!
Szukasz wiosennej kurtki dla swojej pociechy? Nasza redakcja wytypowała najładniejsze modele w okazyjnej cenie
Szukasz wiosennej kurtki dla swojej pociechy? Nasza redakcja wytypowała najładniejsze modele w okazyjnej cenie
Przegląd najciekawszych modeli kurtek na wiosnę dla chłopców i dziewczynek. Sprawdź!
Jak ograniczyć plątanie się włosów u dziecka? 5 cennych wskazówek
Jak ograniczyć plątanie się włosów u dziecka? 5 cennych wskazówek
Czy można rozczesać włosy bez trudu? Pewnie, ale trzeba trzymać się pewnych zasad.
Ostatnie wpisy