Czy nadwaga wpływa na naszą płodność?
Przygotowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy nadwaga wpływa na naszą płodność?

Starasz się o dziecko? Sprawdź, jakie czynniki wpływają na płodność. Choć generalnie jest to kwestia bardzo złożona, utrzymanie odpowiedniej wagi ma ogromne znaczenie!

Nadwaga – to już choroba cywilizacyjna

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości – nadmierne kilogramy to zmora Europy, ale i reszty świata. Nadwaga z pełną odpowiedzialnością jest już nazywana chorobą cywilizacyjną. Tyjemy coraz szybciej, i to już od najmłodszych lat – jest tak również w przypadku polskich dzieci.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nadwaga oznacza nie tylko problemy natury psychologicznej czy estetycznej. To także cały szereg powikłań zdrowotnych. Cukrzyca, choroby serca, stawów, a także problemy z płodnością – to wszystko jest bezpośrednio związane z nadprogramowymi kilogramami. Jeżeli planujesz rodzicielstwo, warto odpowiednio wcześniej zadbać o zdrową dietę swoją i partnera.

Zbyt wysokie BMI – jedna z przyczyn zaburzeń owulacji

Zacznijmy od pań. Lekarze podkreślają, że nadwaga zdecydowanie ma wpływ na ich płodność – zacząć może się już od zaburzeń owulacji. Każda kobieta, która chce starać się o dziecko, powinna zadbać o to, aby jej BMI było prawidłowe. Myślenie o tym powinno pojawić się więc jeszcze dość długo przed rozpoczęciem starań.

Zaburzenia hormonalne czy stan zapalny w organizmie – to jedne z powikłań związanych z otyłością, z którymi borykają się panie. To zdecydowanie może utrudnić zajście w ciążę. Poważnym problemem jest również insulinoodporność.

Panowie także muszą o siebie dbać

Chociaż w ciążę zachodzi kobieta, to także panowie muszą mieć na uwadze jak najlepsze wyniki badań, jeżeli marzy im się ojcostwo. Duża ilość nadprogramowych kilogramów zdecydowanie osłabia jakość nasienia. Jest to udowodnione i nie podlega większej dyskusji – to, co można zrobić, to dbać o siebie niezależnie od tego, czy akurat staramy się o dziecko czy nie.

Wspólna droga do płodności

Przyjęło się, że o problemach z zajściem w ciążę mówimy, gdy bezskuteczne starania trwają od przynajmniej roku. Po takim czasie para powinna zgłosić się do lekarza, który zleci niezbędne badania i poradzi co do dalszych działań. W przypadku nadwagi, zaleceniem może być dieta redukcyjna osoby, której dotyczy problem, lub obojga partnerów, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. 

Co ciekawe, nadwaga ma wpływ także na powodzenie procedury in vitro. Jeżeli planujesz do niej przystąpić, musisz wiedzieć, że zbędne kilogramy mogą zadecydować o tym, że próba nie uda się. Jest to sytuacja tak delikatna, że wyeliminowanie wszystkich niesprzyjających czynników wydaje się oczywistym działaniem.

Obniżenie masy ciała – pewne efekty?

Chociaż prawidłowa masa ciała ma ogromne znaczenie dla zajścia w ciążę, to należy także pamiętać, że płodność – zarówno damska, jak i męska – jest sprawą bardzo złożoną. Nie ma więc gwarancji, że po zrzuceniu nadmiarowych kilogramów na pewno uda się doczekać upragnionego potomka. Nie jest to recepta na wszelkie problemy.

Mimo wszystko jednak wpływ nieprawidłowego BMI na tak wiele różnorodnych schorzeń jest do tego stopnia duży, że dbanie o wagę powinno być jednym z pierwszych działań każdej pary starającej się o dziecko. Gdyby każdy posiadał tę wiedzę i wdrażał ją w życie, to pomogłoby uniknąć mnóstwa rozczarowań.

Zdj. główne: Deon Black/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ubrać się na wiosenne zabawy z dzieckiem?
Jak ubrać się na wiosenne zabawy z dzieckiem?
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku, kiedy wszystko dosłownie budzi się do życia.
Jak powinno się ubierać dziecko latem?
Jak powinno się ubierać dziecko latem?
Zastanawiasz się nad tym, jak powinno się ubierać małe dziecko latem? Ten poradnik rozwieje Twoje wątpliwości.
Mamo weganko! O czym musisz pamiętać kiedy zajdziesz w ciążę?
Mamo weganko! O czym musisz pamiętać kiedy zajdziesz w ciążę?
Jesteś w ciąży i nie chcesz rezygnować z diety wegańskiej? Sprawdź na co musisz zwrócić szczególną uwagę będąc na diecie roślinnej.
Ostatnie wpisy