Ciało kobiety w ciąży bardzo się zmienia. Zachodzą w nim procesy, które mają za zadanie przygotować ciało matki na okres ciąży oraz na narodziny dziecka. Tyczy się to również potliwości.
Każda kobieta, która choć raz była w ciąży i to bez względu na okres w roku, wie, jakie może to być uciążliwe. Nie tylko ilość wydzielanego potu znacząco wzrasta, ale również zapach pogarsza się, co powoduje ogromny dyskomfort. Z reguły wszystko mija po narodzinach dziecka i połogu. Jak sobie jednak radzić z tą przypadłością w stanie błogosławionym? Co jest dozwolone?
Przypadłość może pojawić się dopiero w okresie, kiedy dziecko zaczyna się intensywnie rozwijać w brzuchu matki, jednak nie jest to reguła. Często już od samego początku przyszłym mamom dokucza nadmierna potliwość. Może jej towarzyszyć przykry zapach, który wcześniej w ogóle nie występował. Taka sytuacja jest bardzo nieprzyjemna i sprawia, że czas, który powinien być z założenia przyjemny, staje się przekleństwem. Bez względu na to co jesz lub co robisz, w najmniej spodziewanym momencie pojawiają się krople potu na Twojej twarzy lub plecach. Jak sobie z tym poradzić? Jest na to kilka sposobów. Poznaj je wszystkie i zapomnij o nadmiernej potliwości w ciąży!
W okresie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, głównie w obrębie gospodarki hormonalnej. Stąd biorą się wszystkie problemy związane z potliwością. Do tego wiąże się ona także z przyspieszoną przemianą materii i zwiększoną ciepłotą ciała. Dlatego nie ma w tym nic złego, jednak problem może okazać się po prostu uciążliwy, zwłaszcza jeśli obejmuje stopy, dłonie, głowę oraz pachy. Jeśli zapach nie jest przykry, warto postawić na delikatniejszą walkę z potem. Możesz wówczas częściej korzystać z szybkich pryszniców, które pomogą Ci na trochę ochłodzić ciało i pozbyć się wydzieliny. Wspaniale sprawdzają się także oddychające, naturalne ubrania, które chłodzą ciało. Stawiaj na takie materiały jak len, cupro czy wiskoza.
Jeśli zapach Twojego potu w ciąży jest nieprzyjemny, możesz także zdecydować się na skorzystanie z intensywniej pachnących antyperspirantów, które dodatkowo zniwelują Twój naturalny zapach. Warto także postawić na naturalniejsze wersje, które nie podrażniają skóry i będą po prostu bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży. Wspaniale sprawdzają się rozwiązania w kremie lub w aerozolu. Zaś produkty w kulce mogą być zbyt wilgotne i stwarzać nieprzyjemne wrażenie mokrych pach.
Ostatnio ogromną popularnością cieszą się blokery potu. Sprawdzają się w naprawdę bardzo ciężkich przypadkach, ale czy są bezpieczne w ciąży? Na rynku znajdziesz wiele propozycji w tym zakresie. Dostępne są mocne wersje apteczne, a także zdecydowanie lżejsze drogeryjne. Stosuje się je raz na kilka dni, a wówczas pot w ogóle się nie pojawia, a do tego nie wydziela się brzydki zapach. Na wizycie u lekarza, który prowadzi Twoją ciążę, warto zapytać, czy stosowanie takiego specyfiku będzie możliwe w Twoim przypadku. Z reguły nie ma ku temu przeciwwskazań, a zapewniamy, że rezultaty bardzo Cię zaskoczą.
Zdj. główne: Anna Hecker/unsplash.com