Trądzik podczas ciąży – jak sobie z nim radzić?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trądzik podczas ciąży – jak sobie z nim radzić?

Artykuł sponsorowany

Ciąża to prawdziwa burza hormonalna w ciele kobiety. Dlatego też często w trakcie ciąży na twarzy pojawia się trądzik. Jakie są jego dokładne przyczyny, jak możesz sobie z nim poradzić, czego unikać i jakie kosmetyki wybrać? Poznaj kilka skutecznych sposobów na promienistą i czystą skórę w ciąży.

Przyczyny trądziku u kobiet w ciąży

Główną przyczyną pojawiania się na twarzy wyprysków w trakcie trwania ciąży są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Wydziela się wtedy co prawda sporo estrogenu, czyli hormonu odpowiedzialnego między innymi za piękną cerę, niemniej jednak organizm produkuje równie sporo progesteronu, czyli hormonu powodującego zwiększoną pracę gruczołów łojowych i potowych. Przez to Twoja skóra może wydzielać dużo więcej sebum niż przed ciążą, co powoduje, że pory się zatykają i tworzy się trądzik. Może to skutecznie zepsuć nastrój, ale pamiętaj, że jak tylko skończysz karmić piersią lub nawet w czasie trwania laktacji, wszystko wróci do normy i kondycja Twojej skóry znacznie się poprawi. Istnieje też hipoteza, że występowanie trądziku w trakcie ciąży determinuje płeć dziecka. Jeśli Twoja skóra jest czysta i promienna to oznacza, że urodzi się chłopiec, jeśli jednak pojawił się trądzik i problemy ze skórą – dziewczynka. Niestety nie ma naukowo potwierdzonych dowodów na występowanie tej zależności, nie mniej jednak często się to założenie sprawdza.

Podstawowe kroki pielęgnacji skóry twarzy w trakcie ciąży

O skórę twarzy trzeba dbać zawsze, jednak jeśli jesteś w ciąży, to warto by było się nią zaopiekować ze szczególną dbałością. Przede wszystkim pamiętaj, aby codziennie rano i wieczorem dokładnie oczyścić skórę twarzy za pomocą żelu lub pianki do mycia. Jest to absolutnie podstawowy krok pielęgnacji. Następnie przetrzyj twarz tonikiem. Jest to bardzo ważne, aby tonizować buzię po każdym kontakcie z wodą, co przywróci jej naturalne pH. W następnej kolejności nałóż kilka kropel serum, a gdy się ono wchłonie, połóż krem. Jest to kolejność nakładania kosmetyków, która będzie odpowiednia zawsze, a nie tylko przy skórze trądzikowej. Pamiętaj także o regularnym złuszczaniu skóry za pomocą peelingu. Będąc w ciąży, zrezygnuj jednak z peelingów kwasowych na rzecz tych enzymatycznych. Ważne jest także odpowiednie nawilżenie skóry, dlatego też warto zaprzyjaźnić się z żelem aloesowym, który jest bardzo delikatny, naturalny, nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby zagrozić dziecku oraz idealnie nawilży Twoją twarz. Nie zapominaj również o ochronie przeciwsłonecznej. Ciąża to czas, w którym szczególnie należy chronić skórę przed słońcem, ponieważ ryzyko wystąpienia przebarwień jest bardzo wysokie. Poszukaj jednak kremu z filtrem odpowiedniego do skóry trądzikowej, ponieważ wiele SPFów ma bardzo tłustą i ciężką konsystencję, która jeszcze bardziej zapcha Twoje pory, co może zaostrzyć trądzik.

O czym pamiętać wybierając kosmetyki?

Będąc w ciąży, należy zwracać szczególną uwagę na składy kosmetyków. Najłatwiej i najbezpieczniej jest wybrać te, które oznaczone są jako kosmetyki dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak szukasz kosmetyku typowo dla skóry trądzikowej, to jest kilka pozycji, których powinnaś unikać w składzie, aby produkt był bezpieczny dla ciąży. Między innymi są to kwasy AHA i BHA oraz retinol. Mimo że mają one zbawienne działanie, jeśli chodzi o łagodzenie trądziku i często są dodatkiem do kosmetyków oczyszczających, to nie są zalecane dla kobiet w ciąży. Kontrowersyjnym produktem na trądzik, co do którego opinie na temat stosowania w ciąży są mieszane, jest także kwas glikolowy. Jeśli więc koniecznie chcesz wprowadzić do pielęgnacji kwasy, które pomogą zwalczyć trądzik to postaw raczej na te delikatniejsze, na przykład kwas azelainowy lub kwas salicylowy w małych dawkach.

Zdjęcie główne: Matilda Wormwood/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 akcesoriów, przydatnych podczas nocnego karmienia
5 akcesoriów, przydatnych podczas nocnego karmienia
5 rzeczy, które mogą przydać się mamie w czasie nocnego karmienia piersią. Sprawdź!
Korzyści wynikające z terapii psychodynamicznej. Podróż w głąb siebie
Korzyści wynikające z terapii psychodynamicznej. Podróż w głąb siebie
Poznaj sekrety terapii psychodynamicznej, które pomogą Ci odkryć i zrozumieć swoje głęboko ukryte emocje, nauczyć się z nimi radzić, a także przełożyć je na poprawę jakości życia.
Czy nadwaga wpływa na naszą płodność?
Czy nadwaga wpływa na naszą płodność?
Bezskutecznie starasz się wraz z partnerem o upragnioną ciążę? Przyczyn niepowodzenia może być wiele. Nieprawidłowa masa ciała to jedna z nich.
Ostatnie wpisy