Ruch to zdrowie i wie o tym każdy. Ważny jest także dla kobiet w ciąży, choć wiele z nich w błogosławionym stanie zadaje sobie pytanie, czy w ogóle może trenować, a jeśli tak, to jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać. Podpowiadamy, jaka aktywność będzie najlepsza dla przyszłej mamy.
Czy można ćwiczyć w ciąży? To pytanie jak mantrę zadaje sobie wiele przyszłych mam. Nie ma się im co dziwić, ponieważ w dzisiejszym świecie mediów społecznościowych pojawia się wiele sprzecznych informacji w tym temacie. Jedni polecają ćwiczenia w ciąży, a inni wręcz przeciwnie. Jak jest naprawdę? Jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować?
To od kobiety, jej stanu zdrowia, samopoczucia, etapu ciąży i kondycji zależy, jakie ćwiczenia/treningi może wykonywać. Na pewno ciężarna nie powinna podejmować się takiej aktywności fizycznej jak wszelkie sporty walki czy sporty ekstremalne. Nie jest wskazana również wspinaczka i wszystkie gry zespołowe, jak: siatkówka, bądź koszykówka. Ponieważ tego typu aktywność wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem kontuzji, ewentualnego upadku czy uderzenia – a to bardzo niebezpieczne urazy dla zdrowia i życia dziecka oraz matki.
Ćwiczenia w basenie są za to idealne i bezpieczne dla ciężarnych, ponieważ woda ma zbawienny wpływ na organizm. Jak działa? Odciąża kręgosłup i stawy oraz poprawia krążenie obwodowe. Ćwiczenia w wodzie świetnie wzmacniają też mięśnie oraz poprawiają ogólną wydolność całego organizmu, sprawi to, że przyszła mama będzie znacznie lepiej przygotowana do porodu.
Kobiety w ciąży, które są aktywnie fizycznie, statystycznie lepiej znoszą poród, bo nie jest dla nich aż takim obciążeniem, jak dla mam, które nie uprawiały/nie uprawiają żadnej aktywności. Ciężarna może pływać w basenie lub zapisać się na zajęcia z aqua aerobiku.
Fizjoterapeuci i lekarze polecają kobietom w ciąży pilates, jogę i fitness – pod warunkiem, że program ćwiczeń będzie dostosowany do potrzeb ciężarnej. Przyszła mama powinna postawić zarówno na ćwiczenia wzmacniające, jak i te oddechowe. We wczesnym etapie ciąży można np. rekreacyjnie jeździć na rowerze i dużo spacerować. Oczywiście nawet te drobne aktywności fizyczne zależą od jej stanu zdrowia. Gdy nie czuje się na siłach, lepiej postawić na regenerację.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży zawsze, bez wyjątku powinny być dobrane do indywidualnych do potrzeb. Ciąża, jest wyjątkowym stanem, a co za tym idzie, przyszła mama nie może przesadzić z nadmierną aktywnością. Ruch jest bardzo ważny, ale gdy tylko poczuje się gorzej, od razu powinna zakończyć trening. Istotną kwestią jest to, aby kobieta w trakcie treningu nie była sama. To samo tyczy się wychodzenia na spacer czy rower, zawsze też powinna mieć przy sobie naładowaną komórkę, by w razie gorszego samopoczucia kogoś powiadomić. Należy też pamiętać, że organizm kobiety w ciąży szybko się zmienia, dlatego zawsze warto wesprzeć się bezpieczną suplementacją, bogatą w witaminy i minerały, które podniosą odporność przyszłej mamy.
Istnieje kilka poważniejszych schorzeń, które kategorycznie przekreślają uprawianie jakiegokolwiek sportu w czasie ciąży. Co konkretnie możemy zaliczyć do tej grupy? To zagrożenie przedwczesnego porodu, a także krwawienie w II i w III trymestrze ciąży. Występująca czynność skurczowa macicy również dyskwalifikuję kobietę z wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nie wolno trenować w ciąży także wtedy, gdy stwierdzono niewydolność szyjki macicy, choroby serca, płuc oraz nerek i nadciśnienie. Niebezpieczna jest również cukrzyca ciążowa, przedterminowe pęknięcie błon płodowych i przodujące łożysko.
Przyszła mama, która chce zaplanować treningi na czas ciąży, powinna uwzględnić swój stan zdrowia i dostosować ćwiczenia do możliwości swojego organizmu.
Przeczytaj też: 7 rad fizjoterapeuty na bóle pleców w ciąży
Zdjęcie główne: Gustavo Fring/ pexels.com