Jak dbać o dziecięce paznokcie?
Dla dzieckaPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o dziecięce paznokcie?

O zdrowie i dobre samopoczucie maluszka trzeba dbać już od pierwszych dni jego życia. Ta zasada tyczy się też odpowiedniej pielęgnacji paznokci dziecka. Jak o nie dbać, by były zdrowe i wyglądały estetycznie?

Paznokcie u dorosłych rosną jak szalone, a co dopiero u dzieci. Noworodek rodzi się już z wykształconymi paznokciami i od pierwszych chwil jego życia trzeba się umiejętnie nimi zająć. Jak więc dbać o dziecięce paznokcie?

Zadbaj o paznokcie noworodka i pielęgnuj je przez lata

Maluch przychodzi na świat zazwyczaj już z dość długimi paznokciami. Są one jednak bardzo cienkie, ale przy tym ostre. Noworodek nie umie jeszcze kontrolować ruchów swoich rączek, a co za tym idzie może łatwo się zadrapać i zranić delikatną skórę swojej buzi czy skaleczyć oko. Dlatego, jak najszybciej trzeba zająć się paznokciami maluszka. Jak często powinno się je obcinać? W przypadku noworodka trzeba je obcinać do 2 razy w tygodniu, ponieważ w tym okresie życia dziecka paznokcie rosną bardzo szybko.

Do obcinania paznokci u niemowlaków musimy wybrać odpowiednie przybory pielęgnacyjne. Jakie? Najlepiej sięgnąć po zaokrąglone i dość grube nożyczki lub specjalne cążki. Pamiętajmy, że przed użyciem nożyczek lub cążek powinniśmy je odkazić. Kiedy zacząć obcinać paznokcie? Najlepiej będzie to zrobić zaraz po kąpieli, ponieważ paznokcie będą wtedy bardziej miękkie i oczywiście czyste, choć dziecko nie zawsze wtedy pozwoli na ich obcięcie. Na szczęście paznokcie u nóg rosną znacznie wolniej niż te u rąk. 

Zdecydowanie lepiej idzie pielęgnacja paznokci niemowlaka, gdy maluch po prostu głęboko śpi. Nic go wtedy nie stresuje, nie wyrywa się i na spokojnie możemy obciąć jego paznokietki. Im dziecko robi się starsze, tym mamy niestety pod górkę. Starszaki nie przepadają za majstrowaniem nożyczkami przy swoim ciele i żeby z powodzeniem obciąć dziecku paznokcie, to trzeba umiejętnie odwracać jego uwagę od tej czynności. 

Na szczęście już na kilkulatkach obcinanie paznokci nie robi już zbytniego wrażenia. Dziewczynki nawet same zaczynają domagać się ich pielęgnacji. Małe przedszkolaki chcą mieć pomalowaną płytkę paznokcia, nie jest to jednak dobre, ponieważ lakiery do paznokci naszpikowane są samą chemią, a ich składniki mogą uczulać, zwłaszcza wciąż wrażliwe paznokcie kilkuletnich dziewczynek. Są jednak specjalne, nieinwazyjne lakiery dla dzieci, które nie uczulają, a do ich zmycia wystarczy mydło i woda. Dzięki nim małe modnisie mogą naśladować swoje mamy i się do nich upodabniać.

Problem wrastających paznokci

Wrastanie paznokcia to bardzo nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość. Na szczęście dzięki umiejętnemu przycinaniu paznokci, możemy jej uniknąć. Kiedy dochodzi do wrastania paznokcia? Gdy paznokieć jest przycięty zbyt krótko lub zbyt go zaokrąglimy. Wrastająca wówczas w skórę na palcu krawędź paznokcia powoduje znaczne zaczerwienienie i obrzęk, a także ból, który może nawet uniemożliwić dziecku chodzenie. Gdy dojdzie do wrastania paznokcia, pojawia się też ryzyko infekcji, ponieważ pod wrastającym paznokciem zazwyczaj gromadzi się brud. Aby uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji, po prostu starajmy się nie obcinać paznokci za krótko i zostawiajmy ich naturalny kształt. Zadbajmy też o to, aby maluch nosił dobrze dobrane obuwie, które nie będzie uciskać zbyt mocno stóp. 

Najlepiej też, aby wrastający paznokieć obejrzał lekarz. Specjalista zdecyduje, jak w takiej sytuacji postąpić. Może np. zalecić domowe leczenie, które polega na nakładaniu specjalnych wkładów pod brzegi paznokcia. Również moczy się palec w roztworze z nagietka i robi okłady z sody. W razie gdyby doszło do zakażenia, lekarz zleci miejscowe stosowanie antybiotyku, może też skierować małego pacjenta na zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Na czym polega taki zabieg? Na wycięciu paznokcia lub jego części wraz z rozrośniętą skórą. 

Przeczytaj też: “Warto, by początkowo dziecko mył tata”. O pielęgnacji skóry niemowlaków rozmawiamy z położną

Zdjęcie główne: Nataliya Vaitkevich/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy po ciąży?
Jak skutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy po ciąży?
Jakie kroki podjąć, aby pozbyć się dodatkowych kilogramów po ciąży? Podpowiadamy, jak skutecznie schudnąć!
Jak często należy myć niemowlaka?
Jak często należy myć niemowlaka?
Zastanawiasz się, jak często kąpać niemowlaka? Ile ludzi, tyle opinii. Warto trzymać się wytycznych, ale także zaufać sobie i dostosować się do potrzeb dziecka.
Depresja w ciąży – jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę?
Depresja w ciąży – jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę?
Ponad 70% kobiet w ciąży doświadcza zaburzeń nastroju. Sprawdź czy posiadasz pierwsze objawy depresji.
Ostatnie wpisy