Objawy towarzyszące ząbkowaniu u niemowlęcia
Strefa malucha
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Objawy towarzyszące ząbkowaniu u niemowlęcia

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ząbkowanie u niemowląt to bardzo ważny etap w rozwoju. U każdego dziecka przebiega on w inny sposób. Dlatego istotne jest, aby rodzice wiedzieli, jakie są najważniejsze objawy ząbkowania i na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę. Czasami pojawiają się również nietypowe objawy.

Jakie są charakterystyczne symptomy ząbkowania? Jak można pomóc dziecku podczas wyrzynania się jego pierwszych zębów. 

Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowlaka?

Ząbkowanie u niemowlaka może rozpocząć się nawet w drugim miesiącu życia, chociaż pierwszy ząb zazwyczaj pojawia się w wieku około sześciu miesięcy. To kiedy u dziecka zacznie się proces ząbkowania, jest cechą indywidualną. U większości niemowlaków ząbkowanie przebiega w sposób stopniowy. Jednak u niektórych dzieci przebiega ono gwałtownie i wtedy wszystkie zęby wyrzynają się w jednym czasie, co powoduje większy ból i skumulowanie również innych objawów. Ogólnie przyjęta jest zasada, że gdy dziecko zaczyna ząbkować, to wtedy co cztery miesiące pojawiają się nowe cztery zęby. 

Objawy ząbkowania u niemowląt

U niektórych dzieci pojawia się niewielki problem z ząbkowaniem w czasie, gdy inne odczuwają znaczny dyskomfort. Najlepszym sposobem na rozpoznanie, czy rozpoczęło się ząbkowanie u dziecka, jest obserwowanie jego dziąseł. Przeważnie jest tak, że przed ząbkowaniem dziąsła są bardziej spuchnięte oraz czerwone. Niekiedy wyglądają na trochę fioletowe albo posiniaczone i do tego są rozpulchnione. 

Do częstych objawów zalicza się także ból, który może pojawiać się i znikać. U niemowlaków może również występować gorączka, która jest związana z wydzielającymi się z uszkodzonego dziąsła (w wyniku wysuwającego się zęba) substancjami o działaniu prozapalnym. Do charakterystycznych objawów ząbkowania zalicza się:

  • zwiększone ślinienie,
  • wystawianie języka,
  • niepokój albo senność,
  • brak apetytu, czyli odmawianie jedzenia, ale też może pojawić się nadmierne ulewanie, które wynika z bólu okolicy dziąseł oraz wymioty,
  • wkładanie rąk do ust,
  • niewielka wysypka wokół ust,
  • pocieranie okolicy policzka,
  • łapanie się za uszy, co jest związane z powstałym bólem. 

Niekiedy objawy ząbkowania są bardzo nietypowe, przez co mogą zostać pomylone z infekcją bakteryjną albo wirusową. Na przykład można tutaj wymienić wysypkę skórną, a także chrypkę, katar oraz kaszel. Z kolei nadmierne ślinienie oraz wkładanie przez dziecko rączek do buzi sprawia, że ślina jest rozprowadzana po całym ciele. Zawarte w ślinie substancje prozapalne, które wydostają się z uszkodzonego dziąsła, powodują, że na skórze powstają krosty oraz staje się ona zaczerwieniona. 

Co może pomóc na ząbkowanie u niemowląt?

Podczas ząbkowania ulgę może przynieść dziecku delikatny masaż dziąseł z wykorzystaniem silikonowej nakładki na palec. Można również podawać lekko schłodzony gryzak albo mokrą, zimną pieluszkę do gryzienia oraz ssania. 

Ponadto pomóc mogą również gotowe preparaty, które są dostępne w aptece bez recepty. W zależności od składników mogą posiadać właściwości łagodzące ból i stan zapalny. 

Należy zwrócić uwagę na konsystencje wybieranego preparatu do stosowania miejscowego. Obecność śliny w jamie ustnej, wzmożone ślinienie się dziecka oraz ruchy języka stanowią duże utrudnienie dla utrzymania się preparatów na dziąśle. Dlatego warto wybierać te, które mają właściwości bioadhezyjne, aby nie zostały połknięte/szybko usunięte z jamy ustnej dziecka. Na przykład można zastosować żel na dziąsła dla dzieci, w którego składzie znajduje się poliwinylopirolidon i/lub kwas hialuronowy.

Dzięki tym substancjom w miejscu aplikacji szybko tworzy się stabilna, niewidoczna warstwa, chroniąca przed bólem. Warto wybierać produkty o naturalnym składzie, np. zawierające aloes zwyczajny – pomaga zmniejszyć ból oraz zaczerwienienie zmienionych miejsc. Ważne jest, żeby produkt można było stosować tak często, jak to jest konieczne i aby był o akceptowalnym przez dziecko smaku.

Preparaty te nie powinny zawierać cukru, alkoholu, parabenów ani środków znieczulających miejscowo (np. lidokainy, benzokainy). Żele znieczulające połykane przez dziecko mogą znieczulać gardło i zwiększać ryzyko zadławienia. 

Referencje:

Boguszewska-Gutenbaum H., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych [w:] „Nowa Stomatologia”, 3/2014.

Olczak-Kowalczyk D., Sawiec P., Ząbkowanie – fakty i mity. Co musi wiedzieć pediatra? [w:] „MP Medycyna Praktyczna. Pediatria”, 4(118), 2018.

Turska-Szybka A., Świat Medycyny i Farmacji, 2016.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 akcesoriów, przydatnych podczas nocnego karmienia
5 akcesoriów, przydatnych podczas nocnego karmienia
5 rzeczy, które mogą przydać się mamie w czasie nocnego karmienia piersią. Sprawdź!
Bunt dwulatka – czy wiesz o nim wszystko?
Bunt dwulatka – czy wiesz o nim wszystko?
Bunt dwulatka to bardzo znane zjawisko. Wówczas dziecko krzyczy, awanturuje się, płacze i tupie. U niektórych maluchów przebiega to bardziej – u innych mniej intensywnie. Jak sobie z tym buntem radzić i co trzeba o nim wiedzieć?
Jak wybrać idealne ozdoby do włosów na swój ślub?
Jak wybrać idealne ozdoby do włosów na swój ślub?
Odkryj tajemnice kreacji idealnego ślubnego looku z naszym przewodnikiem po ozdobach do włosów. Dowiedz się, jak dobrać je do sukni i fryzury, aby wyglądać pięknie w tym wyjątkowym dniu.
Ostatnie wpisy