Lifestyle

Kopnięcia fantomowe po urodzeniu dziecka – skąd się biorą i na czym polegają?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele mam w ciąży nie może się doczekać momentu, kiedy jej dziecko pierwszy raz poruszy się w brzuchu. Tę chwilę można porównać z trzepotaniem skrzydeł motyla wewnątrz naszego ciała. Jednak bardzo dużo mam doświadcza podobnego uczucia nawet kiedy poród już się odbył i dziecko od dawna jest z nami na świecie. W niektórych przypadkach odczucie, że dziecko kopie jest tak silne, że panie postanawiają zrobić test ciążowy, aby potwierdzić czy na pewno niczego nie przegapiły. Okazuje się, że takie zjawisko nazwane zostało kopnięciami fantomowymi, które nie są groźne i mijają zazwyczaj samoistnie po kilku miesiącach od porodu. Na czym polegają i dlaczego świeżo upieczone mamy ich doświadczają?

Fantomowe kopanie – co to jest?

Fantomowe kopnięcia to występujące po porodzie odczucia, które przypominają do złudzenia ruchy dziecka, których mama doświadczała będąc w ciąży. Są to lekkie skurcze, gniecenie lub subtelne dotknięcia, które dają wrażenia, jakby płód poruszał się w łonie matki. Tego typu objawy są bardzo powszechne i odczuwane są przez blisko 80% kobiet po porodzie. Nie jest to zjawisko niebezpieczne lub negatywnie wpływające na zdrowie młodej mamy, raczej jest to reakcja organizmu na chaos spowodowany faktem, że dziecko jest już poza organizmem mamy.

Jakie są przyczyny kopania fantomowego?

Medycyna i świat nauki dopiero niedawno pochylił się nad zjawiskiem fantomowych kopniaków, które u wielu mam dawały uczucie dezorientacji oraz lęku. Na pewno w pierwszych tygodniach połogu wszelkie bóle czy skórce brzucha spowodowane są obkurczaniem się macicy oraz regeneracją organizmu po przebytej ciąży. Fałszywe kopnięcia mogą mieć również podłoże neurologiczne, gdyż ciało było przyzwyczajone, że wewnątrz mieszka mały lokator, który dopiero niedawno zmienił adres przebywania. Ostatnim powodem dla którego mama może mieć wrażenie, że jej brzuch jest wprawiany w brzuch przez dziecko jest po prostu wnikliwa obserwacja swojego ciała, która staje się bardziej skrupulatna w czasie ciąży. Możliwe, że kopnięcia są mylone z pracą układu pokarmowego i trawiennego.

Przeczytaj też: Jak dbać o skórę po ciąży?

Zdjęcie główne: nataliaderiabina/ stock.adobe.com

Specjalista od spraw kreatywnego marketingu. Uwielbia naturalne kosmetyki, zwłaszcza te z małych drogerii i manufaktur. Zna wiele technik pielęgnacyjnych, które sprawiają, że twarz i ciało wyglądają rewelacyjnie. Żadna nowość w świecie kosmetyków nie umknie jej uwadze.
Polecane artykuły
Lifestyle

Jak personalizowane obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego biura?

Poznaj, w jaki sposób personalizowane obrazy na płótnie mogą wprowadzić kreatywną atmosferę do twojego biura i zainspirować twoją drużynę do jeszcze większej wydajności.
Czytaj więcej
Lifestyle

Nauka pływania dla dzieci: Zabawy i techniki kształtujące małych mistrzów

W tym artykule zaprezentujemy różnorodne techniki i metody nauczania, które pomogą maluchom stać się małymi mistrzami pływania.
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak nauczyć nastolatkę dbać o swoje zdrowie intymne?

W tym artykule przyjrzymy się kilku ważnym nawykom, które warto wpoić nastolatkom, aby wspierać ich zdrowie intymne.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *