Lifestyle

5 czynności, które wypełnią dziecku czas w deszczowe dni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Idzie wiosna, więc w Polsce zbliża się pora pluchy i deszczu przed wiosennym rozkwitem ogrodów i łąk. Przecież, jak śpiewał Kabaret Starszych Panów, w czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz. Każdy rodzic wie, że nie ma gorszego nastroju u dziecka niż nuda. W deszczowe dni wyjście na plac zabaw czy spacer nie jest możliwe, przez co poskromienie nudy staje się jeszcze większym wyzwaniem. Nie chcemy dawać dziecku telefonu czy włączać bajki, rozrywki dla dzieci powinny być rozwijające i kreatywne – migające, kolorowe obrazy z ekranu są tego przeciwieństwem. Zatem czym zająć dziecko w czasie deszczu? Podpowiadamy!

Rysowanie i kolorowanie

To zajmująca i rozwijająca rozrywka zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieciaków. Maluchy mogą zająć się kolorowankami z ulubionymi postaciami z bajki albo książeczki, a dzieci w wieku szkolnym i wczesna młodzież mogą zająć się rysowaniem. Rysowanie i kolorowanie jest niezwykle ważne dla rozwoju koordynacji ręka-oko, tak że każde dziecko powinno mieć nawet od najmłodszych lat kontakt z kredkami. Dla starszych dzieci, które rozwinęły już wyobraźnię przestrzenną, świetną rozrywką będzie rysowanie. To zajęcie doskonali i pozwala odkrywać talent i rozwija kreatywność. Starszaki mogą kształtować swoje umiejętności na przykład na kursach. Kurs rysowania mangi będzie dla dziecka nie tylko rozwijający, lecz także dostarczy świetnej zabawy. Dostarczy to też dziecku podstaw do dalszego rysowania i być może zasieje ziarno, z którego wykiełkuje wielka pasja.

Malowanie farbami

To kolejne zajęcie dla dzieci w każdym wieku. Dla maluszka, który dopiero co uczy się posługiwać pędzlem, to co prawda bardzo brudna, ale odkrywcza zabawa. Jeśli nie boisz się bałaganu i konieczności mycia podłóg, ścian, stołu, krzeseł, dziecka i sprzętów domowych w promieniu pięciu metrów, daj swojemu maleństwu farby, pędzel i kartkę. Pamiętaj tylko o zabezpieczeniu przedmiotów, których nie da się łatwo wyprać lub wyczyścić. Starsze dzieciaki z pewnością ucieszą się z możliwości namalowania czegoś pięknego. Malowanie jest nieco trudniejsze od rysowania, więc dziecko będzie musiało popracować trochę nad kontrolowaniem pędzli i farb, którymi pracują. Wszelkie przybory, potrzebne dziecku do malowania znajdziesz na maluje.pl.

Anita Jankovic/ unsplash.com

Zabawy plastyczne

Kreatywne zabawy to nie tylko rysowanie i malowanie. Dziecko, przy pomocy odpowiednich materiałów i tutoriali, może wyczarować pięknie zdobione kubki, pudełka, ozdoby do domu lub swojego pokoju. Brokat, piórka, koronki, guziki, wstążki, pieczątki i kolorowe papiery obudzą w Twoim dziecku kreatywność i wyzwolą fantazję. Studio 75 oferuje wszystkie potrzebne materiały i przybory do scrapbookingu, którymi wyczarujesz z dzieckiem wspaniałe ozdoby i jeszcze piękniejsze wspomnienia.

Gry planszowe

Rozwijającą i wartościową zabawą dla dziecka będzie także granie w gry planszowe. Uczą one logicznego i strategicznego myślenia, przewidywania, współzawodnictwa wygrywania, ale też przegrywania, co jest bardzo ważne we wczesnych latach życia. Minusem gier planszowych jest to, że niewiele z nich pozwala na granie samemu, więc zajmą one dziecku czas tylko, kiedy Ty też masz wolną chwilę żeby z nim pograć. Ewentualnym kompanem do zabawy może być rodzeństwo w podobnym wieku. 

Domowy plac zabaw

Jeśli nie możesz z dzieckiem odwiedzić placu zabaw z powodu deszczu, fantastyczną alternatywą jest stworzenie domowego miejsca szaleństw. Karuzela z krzesła obrotowego, zjeżdżalnia z materaca wspartego o oparcie kanapy i fort z krzeseł, poduszek i koca to dla każdego dziecka niesamowita frajda. To bardzo prosty sposób na zajęcie dziecka i zwalczenie nudy w domu. Po takich szaleństwach w domowym wesołym miasteczku, dziecko na pewno utnie sobie długą drzemkę.

Deszczowe dni są trudne dla dzieci, nuda w połączeniu z uwięzieniem w domu to przepis na huśtawki nastroju u najmłodszych i frustrację u starszaków. Na szczęście jest wiele sposobów na to, żeby zająć dziecko w czasie deszczu i zapewnić mu ciekawe i wartościowe rozrywki.

Przeczytaj też: Chcesz aby dziecko podzielało twoją miłość do czytania? Podpowiemy, jak do tego doprowadzić

Zdjęcie główne: Wirestock/ adobestock.com

Włosomaniaczka i wielbicielka produkowania kosmetyków DIY. Od lat śledzi zmieniające się trendy modowe i makijażowe.
Polecane artykuły
Lifestyle

Jak personalizowane obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego biura?

Poznaj, w jaki sposób personalizowane obrazy na płótnie mogą wprowadzić kreatywną atmosferę do twojego biura i zainspirować twoją drużynę do jeszcze większej wydajności.
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak wolontariat kompetencyjny może przyczynić się do rozwoju osoby i pomocy innym: perspektywa opieki hospicyjnej?

Przekonaj się, jak wolontariat kompetencyjny przyczynia się do Twojego rozwoju, jednocześnie pomagając innym. Dowiedz się, jak opieka hospicyjna daje nowe perspektywy.
Czytaj więcej
Lifestyle

Nauka pływania dla dzieci: Zabawy i techniki kształtujące małych mistrzów

W tym artykule zaprezentujemy różnorodne techniki i metody nauczania, które pomogą maluchom stać się małymi mistrzami pływania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *