W sklepach znajdziemy setki, a może i tysiące różnych kapci do przedszkola. Które warto kupić swojemu dziecku? Czym warto, a nawet trzeba się sugerować?
Półki w sklepach uginają się od towarów przeznaczonych dla dzieci. Dotyczy to także kapci. Niestety, jak się okazuje, wiele modeli, chociaż ładnych, nigdy nie powinno trafić do użytku. W kapciach w przedszkolu dziecko spędza wiele godzin. Dlatego ważne jest to, by były wygodne i zdrowe dla dziecięcej stópki.
Przy wyborze kapci należy zwrócić uwagę na to, by były wykonane z dobrej jakości naturalnych i oddychających materiałów. Wskazane są wycięcia po bokach. Kluczowa jest też podeszwa – powinna bardzo łatwo się zginać i być elastyczna. Jeśli dziecko szybko się poci, wówczas warto wybrać takie z oddychającą podeszwą.
Dobry będzie też model, który dziecko będzie umiało samo zdjąć i założyć. Dlatego najlepszym wyborem będzie zapięcie na rzepy. U małych dzieci trzeba wystrzegać się sznurówek. Jest to nie tylko niepraktyczne, bo maluch nie umie ich zawiązać, ale do tego mogą się one rozwiązywać i powodować zaczepienie i upadek.
Przed zakupami warto dokładnie zmierzyć dziecięcą stopę. Kapcie nie mogą być za duże ani cisnąć. Będzie to niewygodne i może przyczynić się do problemów zdrowotnych.
W sklepach, głównie marketach, jest wiele tzw. bamboszy. Są mięciutkie, kolorowe, często mają kształt np. zwierzątek, postaci z bajek itp. Niestety w takim obuwiu stopa na pewno nie będzie dobrze podtrzymywana, przez co prawdopodobne, że będzie się wykrzywiać na boki. Takie kapcie są niekształtne, nie posiadają regulacji ani elastycznej podeszwy (często zastępuje ją cienkie tworzywo). To wszystko może przyczynić się do wad stóp i to poważnych.
Coraz więcej rodziców jest świadomych tego, jak ważne jest obuwie i kapcie dla dziecka, dzięki którym stopy rozwijają się prawidłowo. Dlatego warto skonsultować się z ortopedą, który sprawdzi czy nie ma wad stóp i być może doradzi zakupienie kapci ortopedycznych do przedszkola. Jest to z pewnością większy wydatek, ale chodzi o zdrowie dziecka.
Przy stopie płasko-koślawej ortopeda może zalecić kupienie kapci z obcasem Thomasa, z kolei w przypadku szpotawości stopy i skłonności do skręceń pomóc mogą kapcie z odwróconym obcasem Thomasa. Są też jeszcze ortopedyczne kapcie redresyjne, które zaleca się podczas leczenia stopy końsko-szpotawej i przywiedzionej.
Kapcie powinny się też podobać dziecku, w końcu będzie w nich spędzać wiele godzin. Dlatego warto postawić na wzór, który przypadnie maluchowi do gustu. Dobrym pomysłem jest wybranie ciemniejszych wzorów, które nie będą się tak szybko brudzić. Eksperci zalecają także, by unikać aplikacji czy naszywek, przez które dziecko mogłoby się zaczepić, co utrudniałoby chodzenie czy bieganie.
Zdj. główne: Michał Parzuchowski/unsplash.com