Bunt dwulatka – czy wiesz o nim wszystko?
Strefa malucha
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bunt dwulatka – czy wiesz o nim wszystko?

Bunt dwulatka to częsty problem. Wówczas dziecko zazwyczaj krzyczy, płacze i się awanturuje. Jak się wówczas zachować i co zrobić?

Każdy z nas był świadkiem małego, awanturującego się w miejscu publicznym dziecka. Wielokrotnie był to tzw. “bunt dwulatka”, który jest koszmarem rodziców. 

Bunt dwulatka – co to takiego?

Warto wiedzieć, że bunt dwulatka nie jest niczym nadzwyczajnym. Występuje zazwyczaj w okolicach 18-24 miesiąca (czasem trochę wcześniej, czasem później). Wówczas dziecko często wybucha, krzyczy, płacze, tupie, kładzie się na podłodze, a nawet uderza głową o wszystko wokół, co najbardziej przeraża rodziców. Krzycząc, często mówi “nie, nie, nie, nie”, jest rozhisteryzowane i ciężko je uspokoić. I co ciekawe – jest to naturalny etap w rozwoju małego człowieka. Chociaż u niektórych dzieci jest tak łagodny, że wygląda, jakby nie pojawił się wcale. Dużo zależy od temperamentu malucha.

Jak objawia się bunt dziecka?

Bunt dwulatka zazwyczaj objawia się nagłymi wybuchami złości, trudnymi do opanowania. Dziecko w tym okresie bardzo mocno podkreśla i wyraża swoje zdanie. Wiele rzeczy zaczyna i chce robić samodzielnie, a każda porażka oraz próba pomocy może skończyć się wybuchem złości. Wówczas z ust dziecka bardzo często padają takie słowa jak “nie”, “nie chcę” i “zostaw”. Maluch bardzo często krzyczy, bije, pluje, ciągnie za włosy (siebie i innych) oraz robi to, co zakazane.  

Dlaczego dziecko się awanturuje? 

Trzeba mieć świadomość, że dwulatek bardzo intensywnie się rozwija – i psychicznie, i fizycznie. Zyskuje mnóstwo nowych umiejętności, nabywa wielu nawyków. Jest to więc trudny, ale zarazem bardzo ważny moment. Dziecko staje się coraz bardziej niezależne i samodzielne. To kształtuje jego poczucie własnego ja. Inną kwestią jest sprawdzanie rodzica, na ile może sobie pozwolić i gdzie są granice, których nie może przekraczać. Trzeba też mieć na uwadze, że taki maluch nie potrafi jeszcze poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami – stąd napady złości, które dają im ujście i pozwalają się uspokoić i wyciszyć. 

Jak sobie poradzić ze złością dziecka?

To, jak szybko zakończy się bunt malucha, w dużej mierze zależy od podejścia i reakcji rodziców, którzy przede wszystkim muszą mieć duże pokłady cierpliwości. Nie mogą reagować złością, bowiem to jeszcze bardziej potęguje bunt dziecka. Wówczas dwulatek, zamiast się uspokoić, “nakręci się” mocniej, a przecież nie o to chodzi. Przede wszystkim trzeba postarać się zrozumieć swoją pociechę. Umie coraz więcej, więc nic dziwnego, że coraz więcej chce robić samodzielnie. I chociaż często wykonuje mnóstwo czynności nieprawidłowo – to należy go w tym wspierać i motywować. Czasem warto pozwolić dziecku na odrobinę samodzielności. Jeśli więc np. nasz maluch chce się rano sam ubierać, a trwa to długo, to można go wcześniej obudzić (jeśli chcemy zdążyć do pracy, żłobka czy przedszkola) i pozwolić spokojnie wkładać poszczególne elementy garderoby. Z czasem będzie to mu wychodziło coraz sprawniej i szybciej, a rodzic uniknie kolejnych ataków złości.

Ważne jest to, by jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć oraz uprzedzać, np. że idziemy do sklepu i może wybrać tylko jedną rzecz, a w przypadku awantury nie zrobimy żadnych zakupów. Gdy dziecko mówi nam, że czegoś nie chce np. odwiedzić fryzjera, może warto podjąć rozmowę – dlaczego i rozwiać jego ewentualne obawy, że ta wizyta może być naprawdę przyjemna. 

Jeśli dziecko awanturuje się w miejscu publicznym, to należy przytulić dziecko i delikatnie przenieść w spokojne, ustronne miejsce, by tam mogło się wyciszyć. 

Nie należy też podnosić głosu, im będzie on spokojniejszy, tym łatwiej będzie nam dotrzeć do dziecka. Dobrą metodą jest także dawanie dziecku wyboru – zamiast pytać “czy zjesz kanapkę” lepiej powiedzieć “zjesz kanapkę czy wolisz jogurt?”. Dziecko będzie zadowolone z samodzielnej decyzji, a nas ucieszy każda z nich. 

Przeczytaj też: 5 książek, które przydadzą się każdej przyszłej mamie

Zdjęcie główne: BSIP/ Universal Images Group/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy należy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?
Kiedy należy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?
Kiedy jest odpowiedni moment, aby wykonać test ciążowy? Sprawdź ile musisz zaczekać dni po stosunku zanim zdecydujesz się domowy test ciążowy.
Dlaczego warto jeść czekoladę w ciąży?
Dlaczego warto jeść czekoladę w ciąży?
Czekolada w ciąży nie tylko nie jest zabroniona, ale nawet jest… wskazana! Jesteś zaskoczona? Dowiedz się więcej i sięgaj po tą słodką przyjemność bez wyrzutów sumienia.
Koszmary, bezsenność, zaburzenia snu? Jakie jeszcze dolegliwości mogą spotkać kobiety w ciąży?
Koszmary, bezsenność, zaburzenia snu? Jakie jeszcze dolegliwości mogą spotkać kobiety w ciąży?
Wiele przyszłych mam boryka się w ciąży z problemami ze snem. Bezsenność, koszmary czy niewygodne ułożenie to najczęstsze dolegliwości.
Ostatnie wpisy