Przeziębienie w ciąży to zmora wielu przyszłych mam. Wielu leków nie wolno brać ze względu na rozwijające się pod sercem maleństwo. Jak więc sobie radzić?
Przeziębienie to nic przyjemnego szczególnie dla kobiet w ciąży. Nie mogę one przyjmować leków i stosować popularnych metod zwalczania choroby. Co więc można robić, by sobie ulżyć i szybciej wrócić do zdrowia?
Kobieta w ciąży i tak jest osłabiona. W jej organizmie zachodzi mnóstwo zmian, które są dużym obciążeniem. Jeśli więc dopada ją przeziębienie – nie wolno tego bagatelizować. Gdy nie ma wysokiej gorączki i nie dzieje się nic szczególnie niepokojącego, to nie ma powodów do paniki ani konieczności natychmiastowej wizyty u lekarza. Nie wolno się jednak przemęczać. Najlepiej po prostu położyć się w łóżku. Odpoczynek i dużo snu pozwoli organizmowi się zregenerować i nabrać sił. Warto pamiętać, że im szybciej kobieta o siebie zadba, tym szybciej wróci do zdrowia.
Trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Szczególnie podczas przeziębienia. Jeśli jest suche – dodatkowo podrażnia nasze śluzówki. Istotne jest więc to, by pić jak najwięcej wody – nawet do 4 litrów w ciągu dnia. Ważne jest, by nie pić dużo jednorazowo, a powoli, po kilka łyków. Pomóc mogą także ziołowe herbatki np. z rumianku czy mięty. Na grzejnikach dobrze jest zaś położyć mokre ręczniki.
Gdy czujemy pieczenie gardła, to jednym z najlepszych produktów, które przynoszą ulgę, jest imbir. Kawałek należy pokroić w drobne plasterki lub zetrzeć na tarce i zalać gorącą wodą. Można dodać do tego sok malinowy, wcisnąć kawałek cytryny lub dodać odrobinę miodu. Taki napar należy pić przynajmniej dwa razy dziennie. Imbir dodatkowo pomaga zwalczyć mdłości, które często towarzyszą kobiecie w ciąży.
Zatkany nos i katar są bardzo uciążliwe. Ulgę ciężarnej mogą przynieść inhalacje z dodatkiem mięty, soli fizjologicznej, soli kuchennej czy rumianku. W przypadku soli fizjologicznej można użyć specjalnego inhalatora (i tak warto go kupić, gdyż przydaje się w przypadku przeziębień dziecka). Nalej do miski wodę i dodaj miętę, rumianek bądź sól. Następnie pochyl się, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę. Nos powinien się oczyścić. Następnie warto posmarować maścią majerankową okolice nosa – to także go udrażnia i ułatwia oddychanie.
Chcąc jak najszybciej powrócić do zdrowia, należy wzmocnić swoją odporność. Dlatego kluczowe jest jedzenie dużej ilości bogatych w witaminy owoców i warzyw. Zamiast kolejnej kostki czekolady lepiej zjeść garść malin lub jabłko. Warto też pić soki (najlepiej domowej roboty) z aronii lub czarnej porzeczki, bowiem są bogactwem witaminy C. Pomóc mogą także kiszonki, czosnek, chrzan czy cebula. Ta ostatnia świetnie sprawdza się w syropie domowej roboty – wystarczy posiekać 2 główki, wymieszać z 2 łyżkami cukru i odstawić, by puściła sok. Taki syrop należy pić kilka razy dziennie po jednej łyżce. Jest to naprawdę skuteczne i zarazem smaczne lekarstwo.
Kobieta w ciąży nie może zażywać żadnych lekarstw na przeziębienie, szczególnie bez konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym. Wiele z preparatów dostępnych bez recepty może być szkodliwych dla nienarodzonego dziecka. Nawet krople na katar mogą okazać się niebezpieczne. Mitem jest także to, że wszystkie preparaty ziołowe są dobre dla ciężarnej. Tu też należy zasięgnąć porady i czytać ulotki – niewskazane są np. popularne tabletki na ból gardła z tymiankiem i podbiałem.
Przeczytaj też: Co dzieje się z twoimi zębami w czasie trwania ciąży?
Zdjęcie główne: comzeal/ adobestock.com