To normalne, że dzieci nie przesypiają nocy, a ich rutyna snu zmienia się niemal każdego dnia. Wielu rodziców zmaga się z deprywacją snu, czyli zaburzeniami snu wynikającymi z nieprzespanych nocy. Dlatego mamie i tacie tak zależy na znalezieniu sposób, aby dziecko spało lepiej i dłużej. Sprawdź jak wasza codzienna rutyna może wpłynąć pozytywnie na proces odpoczynku waszego niemowlaka!
Każde dziecko jest inne tym samym długość czasu, jaki spędzana na drzemkach może być inna. Wraz z rozwojem malucha zmieniają się jego potrzeby:
Noworodki- noworodki spędzają więcej czasu na spaniu niż na byciu aktywnym. Będą spać do 18 godzin, budząc się co 3 do 4 godziny na karmienie.
Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy – im większe dziecko, tym mniej karmienia nocą, co oznacza, że może dłużej spać. Niektóre bobasy potrafią spać przez osiem godzin w nocy lub nawet dłużej. W wieku 4 miesięcy większość dzieci będzie spać w nocy dwa razy więcej niż w ciągu dnia. Jednak w tym czasie ma miejsce tzw. regres snu, co może powodować trudności ze snem i większą ilość pobudek.
Niemowlęta od 6 do 12 miesięcy– dzieci w tym wieku zazwyczaj zaczynają dostrzegać, że noc jest czasem odpoczynku i snu. Jednak na drodze do przespanych nocy mogą stanąć takie problemy jak ząbkowanie.
Dzieci od 12 do 24 miesięcy – niemowlęta w tym wieku będą spać około 12 do 15 godzin dziennie.
Dwulatki– większość dwulatków ma jedną kilkugodzinną drzemkę w ciągu dnia i śpi 11-12 godzin w nocy.
Istnieje szereg czynności, które rodzice mogą wprowadzić do swojego planu dnia, dzięki którym dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Powtarzające się zajęcia i rytuały dają dziecku ogromne poczucie spokoju, gdyż przewidywalność jest w tym wieku czymś bardzo cennym.
Jakie rytuały warto wprowadzić:
Przeczytaj też: 5 książek, które przydadzą się każdej przyszłej mamie
Zdjęcie główne: Ivone De Melo/ pexels.com