Jesienne buty dla dziecka – jakie powinny być?
Strefa malucha
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesienne buty dla dziecka – jakie powinny być?

Nadchodzi jesień. To czas, kiedy wielu rodziców zaczyna się oglądać za bucikami dla swojej pociechy. Jakie wybrać?

Gdy tylko nadchodzą chłodniejsze dni, to znak, że lato przeminęło i pora sprawdzić garderobę swojego dziecka. A ta często jest do wymiany, bo maluchy rosną w niesamowitym tempie. Dotyczy to nie tylko rozmiaru ubrań, ale i butów. W przypadku tych drugich wybranie ich jedynie na podstawie rozmiaru i koloru z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Stopa dziecka ciągle się kształtuje, dlatego warto jest wybierać dobrej jakości buty, które będą sprzyjać prawidłowemu rozwojowi pociechy. Warto pamiętać, że stopa jest ukształtowana dopiero w okolicach 18. roku życia, a do 8. roku trwa kostnienie.

Buty muszą mieć elastyczną podeszwę

Bardzo ważne w butach na jesień dla dziecka jest to, by miały elastyczną podeszwę. Wówczas nie będą krępować stóp. Poza tym, podeszwa powinna przylegać dobrze do podłoża, co zapewnia też bezpieczeństwo przed upadkiem. W przypadku jesiennego obuwia niewskazane są dodatkowe usztywnienia.

Warto podczas zakupów spróbować zgiąć buty w rękach, by zobaczyć, czy potrzebujemy do tego dużej siły – jeśli tak, powinniśmy zrezygnować z ich zakupu. Zbyt twarda podeszwa przyczynia się do nienaturalnych przeciążeń, a to z kolei skutkuje nieprawidłowym napięciem mięśni.

Odpowiedni rozmiar

Bardzo ważne jest to, by dobrać odpowiedni rozmiar butów. Nie mogą być ciasne ani zbyt duże. Wówczas może dojść do deformacji małych stópek. Palce powinny mieć na tyle dużo miejsca, by można było swobodnie nimi poruszać, jednak stopa musi być stabilna i nie może być tak, że przesuwa się do przodu i do tyłu. Z doborem rozmiaru najtrudniej jest w przypadku najmłodszych dzieci. Dlatego dobrze jest użyć specjalnej miarki, która dostępna jest w sklepach. Można też użyć białej kartki i zaznaczyć linię stopy, zmierzyć ją i dopasować później do rozmiaru obuwia.

W przypadku jesiennych butów nie zapominajmy, że często zakłada się grubszą skarpetkę. Dlatego w przypadku wkładki o długości 15 cm warto jest wybrać buty, które mają 16-16,5 cm.

Nieprzemakalne tworzywo

Kolejną ważną kwestią jest to, by buty były wykonane z nieprzemakalnych tworzyw. Jesień to czas, kiedy często jest wilgotno, mokro, pojawiają się niespodziewane deszcze. Poza tym materiały powinny chronić też przed potliwością oraz pozwolić stopie oddychać.

Stabilizacja

Bardzo ważne jest, by jesienne buty były stabilne. Wskazane jest nawet niewielkie usztywnienie zapiętka. Dzięki temu jest dużo mniejsze ryzyko skręcenia czy zwichnięcia nogi z powodu tego, że dziecko postawi nieodpowiedni krok i noga mu „ucieknie”. Poza tym brak usztywnienia sprawi, że pojawia się albo nasila problem koślawości czy szpotawości stóp.

Buty sznurowane czy zapinane – które wybrać?

W przypadku młodszych dzieci dobrym rozwiązaniem jest kupno butów zapinanych. Wówczas dziecko może je założyć samodzielnie. Poza tym rozwiązujące się sznurówki mogą spowodować upadek, jeśli maluch tego nie zobaczy. Także w przypadku starszaków można postawić na rzepy, szczególnie, jeśli dziecko nie lubi wiązać butów i ma problem z wiecznie rozwiązanymi i zabrudzonymi sznurówkami.

Zdj. główne: Kuanish Reymbaev/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Te elementy garderoby pokocha każda świeżo upieczona mama
Te elementy garderoby pokocha każda świeżo upieczona mama
Jesteś młodą mamą? Nie wiesz jakie ubrania kupić, aby czuć się w nich komfortowo? Doradzamy, co musi się znaleźć w kobiecej szafie.
Pierwsze zabawki dla niemowlaka – na co dobrze jest się zdecydować?
Pierwsze zabawki dla niemowlaka – na co dobrze jest się zdecydować?
W sklepach z zabawkami można dostać zawrotu głowy od nadmiaru towaru. Okazuje się, że nie wszystkie zabawki są jednak dobre jakościowo i nie wszystkie korzystnie wpływają na rozwój dziecka. Które więc warto wybrać?
Jak wybrać idealne ozdoby do włosów na swój ślub?
Jak wybrać idealne ozdoby do włosów na swój ślub?
Odkryj tajemnice kreacji idealnego ślubnego looku z naszym przewodnikiem po ozdobach do włosów. Dowiedz się, jak dobrać je do sukni i fryzury, aby wyglądać pięknie w tym wyjątkowym dniu.
Ostatnie wpisy