Artykuł sponsorowany
Powrót do formy po porodzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak nie jest to niemożliwe! Warto jednak mieć na uwadze, aby nie przeciążać swojego ciała i dać sobie czas – w końcu idealna sylwetka nie jest najważniejsza, prawda? Dowiedz się, jakie ćwiczenia możesz wykonywać oraz kiedy będzie dobry moment na powrót do treningów.
Zacznijmy od tego, kiedy powinnaś zacząć ćwiczyć, aby aktywność fizyczna była dla Ciebie bezpieczna. W końcu ciąża i poród to ogromne zmiany w organizmie dlatego też warto dać sobie trochę czasu i pozwolić ciału na regenerację. Przede wszystkim poczekaj z treningiem do zakończenia połogu. Przebiega on oczywiście u każdej kobiety inaczej, jednak ginekolodzy są zgodni, aby jakąkolwiek aktywność fizyczną rozpoczynać po około 6 tygodniach od porodu.
Kiedy czujesz już, że jesteś gotowa na ćwiczenia, nie oznacza to, że powinnaś od razu rzucać się na głęboką wodę. Zacznij powoli, aby mieć pewność, że trening jest dla Ciebie w 100% bezpieczny. Na początek warto zadbać o regularne ćwiczenie dna macicy oraz mięśni Kegla. Należy napiąć mięśnie, przytrzymać chwilę, a następnie odpuścić na kilka sekund. Kilka rund takiego prostego ćwiczenia dziennie będzie miało znakomite efekty, a ponadto możesz wykonywać je w dowolnej pozycji – na stojąco, na siedząco, na leżąco… jak tylko będzie Ci wygodnie.
Ważne jest także, aby stopniowo wprowadzać ćwiczenia na płaski brzuch. Mięśnie brzucha po porodzie mogą być bardzo luźne, dlatego też warto je wzmocnić treningiem – nie tylko dla lepszego samopoczucia, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Jakie ćwiczenia wykonywać? Na początek świetnie sprawdzi się unoszenie miednicy, leżąc na plecach, pochylanie złączonych kolan w lewo i prawo, również leżąc na plecach, napinanie i rozluźnianiu mięśni brzucha naprzemiennie, klasyczne brzuszki oraz nożyce. Kiedy będziesz czuła się na siłach, możesz także zacząć wprowadzać trudniejsze ćwiczenia, na przykład unoszenie nóg, leżąc na podłodze (należy unosić wyprostowane nogi i opuszczać je, nie dotykając podłogi), podciąganie nóg do klatki piersiowej, różne wariacje brzuszków, oraz unoszenie nóg bokiem, a także ćwiczenia ze sprzętem takim jak gumy do ćwiczeń lub piłka do ćwiczeń.
Pamiętaj także, że sporą rolę w regeneracji ciała po ciąży i porodzie odgrywa także pas poporodowy na brzuch, który pomaga we wzmocnieniu tkanek oraz rozciągniętych powłok brzucha, a ponadto łagodzi bóle rany pooperacyjnej w przypadku cesarskiego cięcia oraz daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Cudownym sposobem na wzmocnienie Twoich mięśni i regenerację, jest praktyka jogi. Jogę warto praktykować w czasie ciąży i może Ci ona towarzyszyć także po porodzie, a nawet w trakcie połogu. W trakcie połogu wczesnego, czyli w pierwszym tygodniu po porodzie, możesz wykonywać ćwiczenia oddechowe, które nie tylko wpłyną dobrze na regenerację organizmu, ale także pozwolą Ci się wyciszyć i uspokoić, co w pierwszych dniach macierzyństwa może okazać się zbawienne. Możesz także wykonywać delikatne krążenia rąk oraz stóp. W połogu późnym, czyli od 2 do 6 tygodnia po porodzie, możesz stanąć na matę i wykonać pełną sesję jogi. Nie wykonuj jednak pozycji odwróconych, mocno obciążających brzuch oraz wymagających skoków – wszystkie asany powinny być delikatne, a przejścia między nimi spokojne i płynne.
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com