CiążaPrzygotowanie

Niepłodność – jakie mogą być jej przyczyny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele par mimo długich starań nie może doczekać się potomka. Jakie mogą być przyczyny problemów z zajściem w ciążę?

Większość kobiet i mężczyzn, zakładając rodzinę marzy, by ta z czasem się powiększyła. Niestety okazuje się, że u niektórych mimo starań potomek się nie pojawia. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu jakoś zaradzić?

Niepłodność jako choroba społeczna

Skala zjawiska, jaką jest niepłodność w ostatnich latach znacznie wzrosła – do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła uznać ją za chorobę społeczną. Niektórzy błędnie myślą, że już po pierwszym miesiącu starań kobieta powinna być w ciąży, a jeśli tak się nie stanie, to oznacza jakiś problem. Nic bardziej mylnego. Często potrzeba trochę czasu, zanim dziecko zostanie poczęte. Do kliniki leczenia niepłodności kobiety przed 30. rokiem życia powinny się zgłosić najwcześniej po roku bezskutecznych starań o dziecko, panie od 30. do 40. roku życia – po pół roku. 

Wiele par jest przekonanych, że skoro nie doczekali się dziecka, to najwidoczniej „natura tak chciała”, jednak współcześnie medycyna jest na tyle rozwinięta, że w wielu przypadkach, gdy uda się ustalić przyczynę problemu – można mu szybko zaradzić. 

Przyczyny niepłodności u kobiet

Szacuje się, że problem z zajściem w ciążę leży w 40% przypadków po stronie kobiety i w 40% po stronie mężczyzny, z kolei w pozostałych 20% winni są oboje lub nie udaje się ustalić przyczyny niepłodności. 

U kobiet niepłodność najczęściej powodowana jest zespołem policystycznych jajników (PCOS). Jest to zaburzenie hormonalne, które charakteryzuje się zbyt dużą ilością męskich hormonów płciowych – androgenów we krwi. Choroba ta objawia się zazwyczaj zaburzeniami miesiączkowania a w efekcie brakiem jajeczkowania i niepłodnością. Zakłada się, że do PCOS dochodzi w wyniku zaburzeń enzymu, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów męskich w nadnerczach i jajnikach. Leczenie policystycznych jajników zazwyczaj zaczyna się od zwiększenia aktywności fizycznej kobiety i redukcji masy ciała. Do tego dochodzi leczenie farmakologiczne, które mają poprawić nierównowagę hormonalną. Bardzo często udaje się to wyleczyć, dzięki czemu kobietta ma później szansę na macierzyństwo. 

Innym częstym problemem (po stronie kobiety) niepłodności jest endometrioza. Dolegliwość ta polega na migracji tkanki wyściełającej macicę (endometrium) poza nią. Ogniska endometrium zazwyczaj pojawiają się w jajowodach lub jajnikach, rzadziej na płucach czy jelitach. Choroba ta jest zazwyczaj bezobjawowa, czasem zdarzają się bóle w okolicach krzyża, podczas oddawania moczu czy wypróżniania się. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pomóc może laparoskopia. 

Problem z poczęciem dziecka może być spowodowany także mięśniakami macicy. Szacuje się, że nawet co czwarta kobieta w wieku 30-50 lat ma przynajmniej jeden bądź więcej mięśniaków. Objawiają się one długotrwałymi miesiączkami, problemami z zajściem w ciążę, a także poronieniami. W zależności od ich wielkości lekarz podejmuje decyzję o leczeniu farmakologicznym bądź operacji. 

Inne przyczyny niepłodności u pań to:

 • polipy (jeśli występują w trzonie macicy);
 • stany zapalne miednicy mniejszej (często występuje po sztucznym poronieniu);
 • niewydolność jajników (może być spowodowana np. czynnikami immunologicznymi i terapią przeciwnowotworową);
 • hiperprolaktynemia (zbyt duże stężenie prolaktyny w organizmie);
 • przebyte operacje (w obrębie jamy brzusznej);
 • zaburzenia owulacji;
 • uszkodzenie jajowodów;
 • choroby tarczycy;
 • zespół Turnera (zaburzenie genetyczne polegające na obecności dwóch chromosomów X);
 • otyłość, 
 • rzeżączka (oraz wiele innych chorób, które przenosi się drogą płciową);
 • alkoholizm;

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

W przypadku panów niepłodność zazwyczaj spowodowana jest obniżonymi parametrami nasienia, zazwyczaj są to:

 • asthenospermia – zmniejszona ruchliwość plemników;
 • oligospermia – zbyt mało plemników, mniej niż 15 mln na mililitr;
 • teratospermia – zbyt mało (poniżej 4%) plemników jest prawidłowo zbudowanych;
 • niedobór hormonu FSH;
 • niedoczynność tarczycy;
 • infekcja w obrębie najądrzy bądź gruczołu krokowego.

Powyższe przypadki nie oznaczają braku szansy na poczęcie potomka, jednak ograniczają szanse na zapłodnienie. Jeśli jednak mężczyzna ma azoospermię, czyli całkowity brak plemników w spermie, to oznacza to całkowitą niepłodność.

Przeczytaj też: Czy dieta i ćwiczenia mogą utrudniać zajście w ciąże?

Zdjęcie główne: Maksymiv Iurii/ adobestock.com

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
CiążaDieta

Jakie owoce można jeść w ciąży?

Owoce mają mnóstwo witamin. Nie ma więc co się dziwić, że są podstawowym elementem diety kobiet w ciąży. Wiele przyszłych mam zastanawia się jednak, czy może jeść wszystkie. Sprawdź!
Czytaj więcej
CiążaPrzygotowanieZdrowie

Poronienie – jakie są jego przyczyny i objawy?

Czy wiesz, jak wiele ciąż kończy się poronieniem? Według specjalistów to nawet 20%. Sprawdź, jakie są przyczyny i czy można zapobiegać poronieniu.
Czytaj więcej
CiążaPrzygotowanie

Co lubi dziecko w łonie matki? Uchylamy rąbek tajemnicy

Czy nienarodzone dziecko może mieć już swoje upodobania? Okazuje się, że tak. Warto je znać, bowiem to także ma wpływ na zdrowy rozwój maluszka. O czym więc powinna pamiętać przyszła mama?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *