Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Cera sucha potrzebuje przede wszystkim delikatnego oczyszczania. Sięgaj po żele i mleczka do twarzy z łagodnymi składnikami myjącymi. Mogą to być: kwas mlekowy, żel aloesowy, gliceryna czy płatki owsiane. Ich zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń, by nie dopuścić do zaskórników i stanów zapalnych.
Do oczyszczania cery suchej i wrażliwej możesz używać różnych akcesoriów. Na przykład gąbeczek czy specjalnych szczotek z miękkiego silikonu, które nie będą podrażniać skóry. Dobrym zwyczajem jest też dwuetapowe oczyszczanie. Najpierw przemyj skórę płynem micelarnym, a następnie pianką lub żelem.
Sucha skóra wymaga intensywnego nawilżania. I z tym faktem nie ma co dyskutować. Na Twojej półce w łazience na pewno musisz znaleźć się krem nawilżający o bogatej formule. Niech to będzie kosmetyk lekki na przykład z kwasem hialuronowym czy olejami roślinnymi. Świetnie sprawdzi się też krem nawilżający na bazie kolagenu, który dodatkowo wygładzi i ujędrni cerę. Najważniejsze, by preparat pomógł odbudować ochronę lipidową naskórka.
Sam krem nawilżający to za mało. Regularnie sięgaj również po serum nawilżające. To kosmetyk o skoncentrowanej formule i wyższym stężeniu składników aktywnych. Zapewni to skórze lepszą regenerację oraz odżywienie. Jak stosować serum do twarzy? To zależy, jaki produkt wybierzesz. Zazwyczaj jednak serum nakłada się jako bazę pod krem nawilżający na dzień czy regenerujący na noc. Niektóre z nich należy aplikować codziennie, inne co 2-3 dni.
Nie bój się używać peelingu do cery suchej i wrażliwej. Wbrew pozorom nie pogorszy on stanu Twojej cery, a pomoże odzyskać jej równowagę. Peeling ma bowiem pomóc pozbyć się martwego naskórka, który jest świetną pożywką dla bakterii tworzących zaskórniki. Przyczynia się też do zatykania porów. Dlatego raz w tygodniu koniecznie wykonaj delikatny peeling twarzy.
Sięgaj po enzymatyczne kosmetyki na bazie kwasów owocowych lub wykonaj taki peeling samodzielnie w domu. Możesz połączyć np. zmielone płatki owsiane z miodem bądź kryształki cukru z oliwą. Jednak w tym drugim przypadku musisz zachować ostrożność, gdyż niektóre naturalne substancje mogą cerze nie służyć.
Raz na jakiś czas zafunduj swojej skórze nawilżającą maskę. To szybki zastrzyk intensywnej pielęgnacji, który przywróci skórze blask i sprężystość. Mogą to być maski z kwasem hialuronowym, żelem z aloesu bądź ceramidami. Idealnie będzie, gdy będziesz je stosować raz w tygodniu, np. po peelingu.
Jednak zanim się zdecydujesz na maskę nawilżającą, dokładnie sprawdź jej przeznaczenie oraz skład. Nie używaj masek typu peel-off, gdyż mogą potęgować podrażnienia na skórze. Wybieraj raczej maski w płachcie nasączone składnikami nawilżającymi.
Nie zapominaj też o wodzie. Nawilżanie od wewnątrz jest równie ważne, jak i od zewnątrz. Woda stanowi podstawowy składnik płynów komórkowych, biorąc udział w procesie hydratacji komórek skóry. Nawilżone komórki są bardziej elastyczne, a skóra nie tylko wygląda lepiej, ale również jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Pij przynajmniej 2 litry wody każdego dnia, by utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry.