Lifestyle

W jaki sposób chronić dziecko przed insektami i co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Insekty to zmora większości rodziców, zwłaszcza latem. Chcemy cieszyć się z wakacyjnych miesięcy, jednocześnie jednak obawiamy się o bezpieczeństwo naszych maluchów. Jak je chronić? Co zrobić, gdy mimo wszystko dojdzie do ukąszenia?

Wakacje – czas radości, ale i trosk

Czekałaś na długie wakacyjne dni pełne luzu i radości, spędzane z najbliższymi na łonie natury? Doskonale to rozumiemy – wszyscy uwielbiamy te niepowtarzalne momenty. Lato to ulubiona pora roku większości osób, co wcale nie dziwi. Wspaniała pogoda sprzyja dobremu nastrojowi. 

Jest jednak jedna wada – insekty! Przeróżne owady spędzają sen z powiek rodzicom bojącym się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Trzeba niestety przyznać, że niewielkie żyjątka to coś, co potrafi zepsuć humor podczas wypoczynku. Jeżeli nie chcesz psuć sobie nerwów, musisz uzbroić się w wiedzę. Warto zwrócić uwagę na niektóre rzeczy, a także wiedzieć, jak zareagować w razie ukąszenia.

Jak chronić dziecko przed insektami?

To jasne, że dla swojego maluszka chcesz wszystkiego, co najlepsze. Przez to sama myśl o ewentualnym ukąszeniu insekta wydaje się czasami przerażająca. Warto pamiętać, że mamy do czynienia z różnymi owadami i nie zawsze jest to niegroźny komar czy meszka.

Obawę rodziców wzbudzają chociażby osy czy kleszcze. W większości przypadków insekty lubią przebywać w miejscach zacienionych i wilgotnych, są także przyciągane przez słodycze i słodkie napoje. Słodkie perfumy, kosmetyki i jaskrawe ubrania to również coś, co przyciąga owady. Warto mieć to na uwadze jako punkt wyjścia do ochrony dziecka.

Sposoby ochrony przed owadami

Jak zapobiegać, zanim insekt zaatakuje dziecko? Na pewno, w przypadku najmłodszych maluszków, ważne jest stosowanie moskitier w wózkach czy łóżeczkach. To prosty sposób, a znacznie zmniejsza ryzyko ukąszenia przez owada. Oczywiście w taki sposób należy chronić także okna. 

Ponadto wystrzegaj się miejsc, gdzie insekty występują. Wiadomo, że latem masz ochotę wybrać się nad rzekę czy nad jezioro, ale we wszystkim warto jest zachować umiar. Zastanów się nad doborem dobrej pory na spacer. Nie spaceruj z dzieckiem, gdy wilgotność powietrza jest największa. Zwróć także uwagę na to, jak się ubieracie. Najbezpieczniej jest wybierać długie nogawki spodni i długie rękawy bluzek, co może wydawać się trudne latem, ale warto pomyśleć o przewiewnych ciuchach idealnych na tę porę roku. Są one łatwo dostępne nawet w asortymencie sieciówek.

Co zrobić, gdy owad ukąsi dziecko

To, że najważniejsze jest zapobieganie, jest dla wszystkich jasne. Co jednak zrobić, kiedy owad już ukąsił dziecko? Przede wszystkim wytłumacz maluchowi, że miejsca ukąszenia nie powinno się drapać – chociaż pokusa w tym momencie jest naprawdę spora.

Przemyj miejsce ukąszenia bieżącą wodą, dobrym pomysłem bywa także zimny okład czy specjalny preparat przeciwzapalny. Zapytaj o niego w aptece jeszcze przed wyjazdem na rodzinny urlop, aby nic nie było w stanie Cię zaskoczyć.

W przypadku ugryzienia przez osę, dobrze jest sięgnąć po przekrojoną na pół cebulę i posmarować nią miejsce ukąszenia. Uważaj, aby cebula nie przedostała się do oczu, bo będzie szczypać! Jeżeli miejsce po ukąszeniu zaczyna wyglądać naprawdę niepokojąco, skonsultuj się z lekarzem.

Przeczytaj też: Jak wyciągnąć dzieciom kleszcza?

Zdjęcie główne: Tverdokhlib/ stock.adobe.com

Pasjonująca się copywritingiem i marketingiem internetowym żona i mama dwuletniego syna. Uwielbia świat dziecięcej literatury i gadżetów i zawsze jest z nim na bieżąco.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Lifestyle

Jak ubrać noworodka, jeśli wychodzimy ze szpitala zimą?

Rodzisz zimą i chcesz wiedzieć, czego będziesz potrzebować podczas pierwszej podróży z noworodkiem do domu? Oto nasze porady!
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak radzić sobie z samotnością podczas ciąży?

Siedzenie przez kilka miesięcy w domu, nuda, sprawiają, że pogarsza się kondycja psychiczna ciężarnej. Jak więc poradzić sobie z nudą i brakiem towarzystwa? Sposobów jest wiele!
Czytaj więcej
Lifestyle

Kreatywne zabawy z dzieckiem — pomysły na jesienne dni

Myślisz, jak spędzić jesienny czas z dzieckiem? Zobacz, kilka kreatywnych jesiennych zabaw.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *