Czy w ciąży można się opalać?
CiążaZdrowie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy w ciąży można się opalać?

Ciąża to piękny okres w życiu kobiety, ale wiąże się z nim sporo pytań i dylematów. Zwłaszcza debiutująca przyszła mama ma sporo wątpliwości. Jedna z nich dotyczy tego, czy w ciąży można się opalać? Sprawdź to!

Opalanie w ciąży – tak czy nie?

Lato, słońce, plaża… Jak tu oprzeć się słodkiemu lenistwu na leżaku? Jeżeli Twój czas oczekiwania na maluszka przypada właśnie na wakacyjne miesiące, nie oznacza to, że musisz rezygnować z plażowania. Tak, opalanie w ciąży jest możliwe – ale wszystko z głową. W ciąży wiele rzeczy jest dozwolonych, ale niezbędna jest wiedza i przygotowanie. Dziś rozwiewamy wątpliwości na temat opalania w stanie błogosławionym. Dowiedz się, jak rozsądnie opalać się w ciąży – dzięki temu wypoczniesz i przede wszystkim ominą Cię przykre konsekwencje. 

Rozsądek przede wszystkim

Jeżeli podoba Ci się opalona skóra i lubisz odpoczynek na plaży, to w prawidłowo przebiegającej ciąży nie rezygnuj z opalania. Umiarkowane leżakowanie na słońcu ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Poziom endorfin po spotkaniu ze słońcem na pewno wzrośnie! A przecież szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, już od czasu ciąży. Jak powinnaś przygotować się do opalania? 

  • Unikaj wielogodzinnego przebywania na słońcu, nie wybieraj się na plażę także w czasie, gdy promieniowanie jest najsilniejsze, tzn. między 11:00 a 16:00;
  • wybieraj kremy z wysokim filtrem. Warto pamiętać o tym niezależnie od swojego stanu, ale pamiętaj, że promienie UV na kobiety w ciąży działają jeszcze intensywniej. Filtr 50 będzie najlepszy – i to nie tylko podczas leżenia na plaży, ale nawet podczas spacerów w pełnym słońcu!
  • nawodnienie to podstawa, ciągu dnia powinnaś pić co najmniej 3 litry wody, a podczas plażowania nawet więcej. Przyda Ci się także woda termalna do schłodzenia się;
  • chroń głowę – kapelusz lub czapka z daszkiem to Twoje plażowe must have.

W jakiej pozycji może opalać się kobieta w ciąży?

Pozycja, w której opala się w ciąży, także ma znaczenie. Nie kładź się płasko na plecach. To pozycja niedogodna dla przyszłej mamy. Powiększony ciążowy brzuszek może uciskać naczynia krwionośne, które z kolei przenoszą tlen i składniki odżywcze dla dziecka. Najrozsądniej będzie mieć ze sobą na plaży wygodny leżak, ale też często wstawać i spacerować. Leżenie plackiem na plaży przez kilka godzin to nie jest teraz opcja dla Ciebie!

Czy promieniowanie słoneczne jest niebezpieczne dla dziecka?

Niektóre mamy obawiają się, że promieniowanie słoneczne może być niebezpieczne dla ich nienarodzonego maleństwa. Spokojnie – naukowcy obalają takie teorie. Słońce nie przedostaje się przez skórę matki, worek owodniowy i znajdujące się w nim płyny. Nie zakrywaj więc brzucha w słoneczne dni. 

Ryzyko także istnieje

Dlaczego w kwestii opalania w ciąży tak ważny jest rozsądek? Pomimo braku dowodów na szkodliwość promieniowania słonecznego jeśli chodzi o płód, niektóre ustalenia są alarmujące. Przede wszystkim zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety zwiększają ryzyko przebarwień skórnych. Plamy pigmentacyjne z okresu ciąży są trudne do usunięcia i mają charakter nawracający. Ponadto warto pamiętać, że temperatura ciała kobiety w ciąży i tak jest nieco podwyższona, dlatego dodatkowe silne nagrzanie grozić może m.in. zasłabnięciem czy przedwczesnymi skurczami. 

Konsultacja z lekarzem to podstawa

Wszelkie wątpliwości dotyczące opalania czy każdej innej aktywności w ciąży powinnaś skonsultować z lekarzem, który prowadzi Twoją ciążę. Opalanie samo w sobie nie jest niezdrowe, a ekspozycja na witaminę D ma swoje niewątpliwe plusy, ale trzeba pamiętać również o tym, że każda ciąża jest inna. W niektórych przypadkach ryzyko jest większe i nie warto go oczywiście ponosić. Lekarz na pewno rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. 

Przeczytaj też: Kremy z filtrem a ciąża – które produkty są polecane dla przyszłych mam?

Zdjęcie główne: New Africa/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 powodów dla których warto kupić matę edukacyjną
5 powodów dla których warto kupić matę edukacyjną
Dlaczego warto zainwestować w ten gadżet? Oto 5 argumentów, które mogą przekonać was do zakupu maty dla dzieci.
Elektroniczna niania – czym kierować się przy jej zakupie?
Elektroniczna niania – czym kierować się przy jej zakupie?
Niania elektroniczna to dla wielu młodych rodziców prawdziwy must-have w wyprawce malucha. Chcesz mieć swoje dziecko zawsze na oku? W takim razie potrzebujesz takiego urządzenia. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę.
Czy warto inwestować w biżuterię jako symbol siły i elegancji?
Czy warto inwestować w biżuterię jako symbol siły i elegancji?
Sprawdź, dlaczego warto inwestować w biżuterię, jako wyjątkowy sposób okazywania siły i elegancji. Dowiedz się jak biżuteria może uzupełniać Twój styl i dodawać pewności siebie.
Ostatnie wpisy