Strefa malucha

Spacerówka dla dziecka – jak wybrać najlepszą?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzice poszukujący odpowiedniej spacerówki dla swojego dziecka stoją przed ważnym wyborem – taki wózek będzie służył przez lata, a jego jakość i wykonanie wpłyną na komfort malucha i rodziców. Zobacz, czym się kierować przy wyborze spacerówki.

Źle dobrany wózek lub produkt kiepskiej jakości mogą sprawić, że wspólne wyjścia staną się męczące i uciążliwe, a w konsekwencji będziemy do nich zniechęceni. Wózek dobrze przystosowany do naszego malucha, wygodny i lekki w prowadzeniu zachęca do wspólnych spacerów i pomaga czerpać z nich więcej radości. Jak wybrać odpowiedni wózek? Oto kilka najistotniejszych wskazówek.

1. Wózek dopasowany do potrzeb dziecka

Zależnie od wieku dziecka wskazany będzie inny model spacerówki. Dla maluchów, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie siedzieć, potrzebny będzie wózek z rozkładanym siedziskiem, na którym będą mogły wygodnie leżeć. Dla dzieci, które skończyły już pół roku i potrafią siedzieć, wskazane będą klasyczne spacerówki. Dobrze dobrany wózek może posłużyć nawet do 3. roku życia dziecka.

Rodzice małych bliźniaków mogą zdecydować się na podwójny wózek spacerowy, który może być prowadzony przez jedną osobę. W przypadku takiego wózka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania. Musi to być wózek mocny i jednocześnie łatwy do prowadzenia.

2. Miejsca najczęstszych spacerów

Wybierając model wózka, myślcie o miejscach, w których najczęściej będziecie spacerować z dzieckiem. Jeżeli będą to miejskie chodniki i parki, wystarczy wózek na małych kółkach. Jeśli jednak planujecie wypady do lasu czy przechadzki po drogach gruntowych, wówczas najlepiej wybrać wózek na większych, pompowanych kołach. Taki wózek poradzi sobie z nierównościami terenu i nie będzie sprawiać problemów podczas spaceru.

3. Bezpieczeństwo i ochrona

Przy zakupie wózka spacerowego koniecznie zwróćcie uwagę na rodzaj pasów zastosowanych w danym modelu. Świetnym wyborem są te pięciopunktowe, których dziecko nie będzie w stanie samodzielnie rozpiąć. Kolejny istotny element to pałąk zabezpieczający malucha przed wypadnięciem z wózka. Oczywiście niezbędne w każdym bezpiecznym wózku są solidne hamulce oraz blokada kół.

4. Waga wózka

Im lżejszy wózek, tym łatwiej się z nim poruszać – przenosić, składać i prowadzić na prostych drogach. Jednak mała waga nie zawsze musi się wiązać z największą wygodą. Lżejszy wózek oznacza też mniej mechanizmów tworzących dodatkowe udogodnienia. Jeżeli będziemy spacerować po różnego rodzaju nawierzchniach, wówczas lepiej zrównoważyć wagę i pomocnicze wyposażenie. 

5. Dodatkowe udogodnienia

Dobry wózek jest wygodny w użytkowaniu zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Poniższe elementy znacząco wpływają na komfort podczas wspólnego spaceru.

Budka

Budka będzie ochraniać malucha przed słońcem, deszczem i wiatrem, dlatego istotne są jakość jej wykonania oraz rozmiar. Na rynku dostępne są kilkustopniowe budki, których ustawienie można regulować.

Podnóżek

To ważny element wózka spacerowego wpływający na wygodę malucha. Możliwość oparcia nóg zdecydowanie poprawia komfort dziecka, co odczuje ono zwłaszcza podczas dłuższych spacerów.

Regulowane siedzisko

Siedzisko z możliwością regulacji pozwoli dostosować nachylenie do aktualnych potrzeb dziecka. W przypadku niemowlaka istotnym udogodnieniem jest też przekładane siedzisko – można je wówczas ustawić przodem lub tyłem do osoby prowadzącej wózek.

Zdj. główne: Phil Hearing/unsplash.com

Aktualnie kontynuuje studia magisterskie z filozofii. Interesuje się też psychologią, a zwłaszcza psychologią osobowości. Z zamiłowaniem łączy zdalną pracę redaktorki z prowadzeniem domu.
Polecane artykuły
Strefa malucha

5 rzeczy przydatnych w opiece nad niemowlakiem

Poniżej przedstawiamy pięć kluczowych rzeczy, które mogą okazać się niezastąpione w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jak klocki konstrukcyjne Sluban wspierają rozwój dziecka?

Odkryj, jak klocki konstrukcyjne marki Sluban mogą poprawić umiejętności dziecka. Dowiedz się, jak ta zabawka rozwija kreatywność, logiczne myślenie i zdolności motoryczne.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *