Dla dzieckaPielęgnacja

Kosmetyki dla dzieci – czego nie powinno być w ich składzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każda mama wie, że kosmetyki dla dzieci zawierają syntetyczne składniki. Maluchy mają niezwykle delikatną skórę, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na skład tych produktów, gdyż mogą one bez trudu przeniknąć do krwi dziecka. 

Jakich kosmetyków nie kupować dla niemowlaka? 

Wybierając kosmetyki dla dzieci, należy przede wszystkim czytać ich skład. Co prawda, producenci kuszą pięknym zapachem i wyglądem produktów, jednak nie to jest najważniejsze. Kosmetyki dla dzieci powinny zawierać naturalne składniki organicznego pochodzenia. Poniżej znajduje się lista składników, których należy unikać, kupując kosmetyki. 

1. Parabeny

Są to takie składniki jak Ethylparaben, Isopropylparaben, Benzylparaben, czy Aseptyny. Pełnią one funkcję konserwantów, które często spotykane są w lekach i kosmetykach dla dorosłych. Dzięki nim produkty kosmetyczne mają długie daty ważności, a po otwarciu się nie psują. Swoje działanie zawdzięczają właściwościom bakteriobójczym i grzybobójczym. Te składniki spotkały się z dużą falą krytyki. Są estrami, mogą więc przenikać przez cienki naskórek niemowląt, tym samym niekorzystnie wpływając na ich gospodarkę hormonalną. U kobiet mogą przyczyniać się do rozwoju raka piersi, choć taka toksyczność nie została im udowodniona naukowo. Pomimo tego, że przez wiele lat traktowane były jako produkty całkowicie bezpieczne dla zdrowia, to wiele krajów zdecydowało się obniżyć normy ich stosowania. Zakaz stosowania parabenów narodził potrzebę znalezienia im odpowiedników. 

2. Konserwanty innego pochodzenia

Do tego typu składników należą Glutaraldehyde, Phenol, Benzetonium Chloride, Glyoxal, Hexetidine, Benzylhemiformal i wszystkie substancje, które mają przedrostek Lodo-, Bromo- i Chloro-. W kosmetykach stosuje się najczęściej formaldehyd, jego pochodne i organiczne związki chlorowe. Są one substancjami przebadanymi, co nie oznacza, że nie są szkodliwe.  Często podrażniają skórę i powodują alergie. Co więcej, przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Konserwanty są z reguły bakteriobójcze, co sprawia, że korzystnie wpływają na trwałość kosmetyku. Jednak substancje silnie działające bakteriobójczo mogą niszczyć również mikroorganizmy korzystne dla organizmu ludzkiego. Przy dłuższym stosowaniu danego produktu konserwanty w nim zawarte neutralizują bakterie, które mają pozytywny wpływ na skórę, a mnożą wirusy chorobotwórcze. Dziecięcy naskórek jest bardzo wrażliwy, co w połączeniu z konserwantami, może prowadzić do licznych reakcji alergicznych i podrażnień. 

3. Pochodne ropy naftowej

Są to składniki kosmetyków, takie jak Paraffinum Liquidum, Synthetic Wax, Isoparaffin, Vaseline, Petrolatum, czy Paraffin. Z punktu widzenia przemysłu kosmetycznego są to substancje idealne, ponieważ nie mają smaku, zapachu, a poza tym wydaje się, że świetnie natłuszczają skórę. Niestety działają one w całkowicie inny sposób niż naturalne oleje. Nie przepuszczają powietrza ani wilgoci, przez to naskórek jest przegrzany, a pory zanieczyszczone. Co więcej, niemowlęta mogą wkładać rączki do ust, a pochodne ropy naftowej nie rozkładają się w organizmie. Traktowane są jak syntetyczne produkty, zazwyczaj odkładane w wątrobie. Należy o tym pamiętać, wybierając produkty kosmetyczne przeznaczone dla najmłodszych. 

4. Syntetyczne farby i barwniki

Kosmetyki dla dzieci zawierają również szereg innych szkodliwych substancji, takich jak barwniki, farby czy syntetyczne aromaty zapachowe. Wśród nich znajdziemy produkty zarówno niegroźne dla skóry, jak i takie, które wywołują alergie i podrażnienia u najmłodszych. Najlepszym wyborem są kosmetyki bezbarwne, bezzapachowe i z naturalnym składem. 

Przeczytaj też: “Warto, by początkowo dziecko mył tata”. O pielęgnacji skóry niemowlaków rozmawiamy z położną

Zdjęcie główne: fotoduets/ adobestock.com

Kolory roku i zmieniające się trendy to jej pasja. Od 2017 roku rozwija się w branży copywriterskiej, stawiając sobie nowe wyzwania. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą treści dla sklepów internetowych.
Polecane artykuły
Dla mamyPielęgnacja

Olejek rycynowy na brwi

Olejek rycynowy to naturalny środek, który od lat jest stosowany w celu poprawy kondycji włosów, rzęs oraz brwi.
Czytaj więcej
Pielęgnacja

Jakie są korzyści i potencjalne ryzyka związane z zabiegiem mezoterapii igłowej?

Dowiedz się, jak mezoterapia igłowa może poprawić kondycję skóry, a także jakie są mogą wystąpić skutki uboczne. Czy zabieg jest dla wszystkich?
Czytaj więcej
Dla mamyPielęgnacja

Olej z czarnuszki w pielęgnacji domowej

Jak wykorzystać więc jego potencjał i co sprawia, że sam olej z czarnuszki jest tak skutecznym rozwiązaniem?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *