Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ząbkowanie u niemowląt to bardzo ważny etap w rozwoju. U każdego dziecka przebiega on w inny sposób. Dlatego istotne jest, aby rodzice wiedzieli, jakie są najważniejsze objawy ząbkowania i na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę. Czasami pojawiają się również nietypowe objawy.
Jakie są charakterystyczne symptomy ząbkowania? Jak można pomóc dziecku podczas wyrzynania się jego pierwszych zębów.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowlaka?
Ząbkowanie u niemowlaka może rozpocząć się nawet w drugim miesiącu życia, chociaż pierwszy ząb zazwyczaj pojawia się w wieku około sześciu miesięcy. To kiedy u dziecka zacznie się proces ząbkowania, jest cechą indywidualną. U większości niemowlaków ząbkowanie przebiega w sposób stopniowy. Jednak u niektórych dzieci przebiega ono gwałtownie i wtedy wszystkie zęby wyrzynają się w jednym czasie, co powoduje większy ból i skumulowanie również innych objawów. Ogólnie przyjęta jest zasada, że gdy dziecko zaczyna ząbkować, to wtedy co cztery miesiące pojawiają się nowe cztery zęby.
Objawy ząbkowania u niemowląt
U niektórych dzieci pojawia się niewielki problem z ząbkowaniem w czasie, gdy inne odczuwają znaczny dyskomfort. Najlepszym sposobem na rozpoznanie, czy rozpoczęło się ząbkowanie u dziecka, jest obserwowanie jego dziąseł. Przeważnie jest tak, że przed ząbkowaniem dziąsła są bardziej spuchnięte oraz czerwone. Niekiedy wyglądają na trochę fioletowe albo posiniaczone i do tego są rozpulchnione.
Do częstych objawów zalicza się także ból, który może pojawiać się i znikać. U niemowlaków może również występować gorączka, która jest związana z wydzielającymi się z uszkodzonego dziąsła (w wyniku wysuwającego się zęba) substancjami o działaniu prozapalnym. Do charakterystycznych objawów ząbkowania zalicza się:
Niekiedy objawy ząbkowania są bardzo nietypowe, przez co mogą zostać pomylone z infekcją bakteryjną albo wirusową. Na przykład można tutaj wymienić wysypkę skórną, a także chrypkę, katar oraz kaszel. Z kolei nadmierne ślinienie oraz wkładanie przez dziecko rączek do buzi sprawia, że ślina jest rozprowadzana po całym ciele. Zawarte w ślinie substancje prozapalne, które wydostają się z uszkodzonego dziąsła, powodują, że na skórze powstają krosty oraz staje się ona zaczerwieniona.
Co może pomóc na ząbkowanie u niemowląt?
Podczas ząbkowania ulgę może przynieść dziecku delikatny masaż dziąseł z wykorzystaniem silikonowej nakładki na palec. Można również podawać lekko schłodzony gryzak albo mokrą, zimną pieluszkę do gryzienia oraz ssania.
Ponadto pomóc mogą również gotowe preparaty, które są dostępne w aptece bez recepty. W zależności od składników mogą posiadać właściwości łagodzące ból i stan zapalny.
Należy zwrócić uwagę na konsystencje wybieranego preparatu do stosowania miejscowego. Obecność śliny w jamie ustnej, wzmożone ślinienie się dziecka oraz ruchy języka stanowią duże utrudnienie dla utrzymania się preparatów na dziąśle. Dlatego warto wybierać te, które mają właściwości bioadhezyjne, aby nie zostały połknięte/szybko usunięte z jamy ustnej dziecka. Na przykład można zastosować żel na dziąsła dla dzieci, w którego składzie znajduje się poliwinylopirolidon i/lub kwas hialuronowy.
Dzięki tym substancjom w miejscu aplikacji szybko tworzy się stabilna, niewidoczna warstwa, chroniąca przed bólem. Warto wybierać produkty o naturalnym składzie, np. zawierające aloes zwyczajny – pomaga zmniejszyć ból oraz zaczerwienienie zmienionych miejsc. Ważne jest, żeby produkt można było stosować tak często, jak to jest konieczne i aby był o akceptowalnym przez dziecko smaku.
Preparaty te nie powinny zawierać cukru, alkoholu, parabenów ani środków znieczulających miejscowo (np. lidokainy, benzokainy). Żele znieczulające połykane przez dziecko mogą znieczulać gardło i zwiększać ryzyko zadławienia.
Referencje:
Boguszewska-Gutenbaum H., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych [w:] „Nowa Stomatologia”, 3/2014.
Olczak-Kowalczyk D., Sawiec P., Ząbkowanie – fakty i mity. Co musi wiedzieć pediatra? [w:] „MP Medycyna Praktyczna. Pediatria”, 4(118), 2018.
Turska-Szybka A., Świat Medycyny i Farmacji, 2016.
Zdjęcie główne: materiał od klienta