Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon komórkowy? To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Spróbujmy na nie odpowiedzieć!
Czasy, w których żyjemy, są powiązane z nowymi technologiami. To już nie ten moment, kiedy w każdym domu jest telefon stacjonarny, a budki telefoniczne właściwie przestały istnieć. Dzisiaj na topie są już tylko telefony komórkowe, czy raczej smartfony. Bez nich naprawdę trudno jest wyobrazić nam sobie codzienność. Każdy rodzic w końcu zada więc sobie to pytanie: kiedy kupić dziecku pierwszy telefon komórkowy?
To na nas spoczywa odpowiedzialność za nasze dzieci i ta decyzja należy w pełni do nas. W przypadku dzieci głównym powodem zakupu pierwszego telefonu komórkowego na pewno powinna być potrzeba komunikacji z rodzicem. Pamiętaj o tym, że to, że większość dzieci w klasie już ma telefony, nie jest najlepszym powodem do tego zakupu. Smartfon to odpowiedzialność dla dziecka, ale także dla rodzica, który musi przygotować je do rozsądnego korzystania z telefonu.
Może będzie to pójście do szkoły albo na zajęcia dodatkowe, a może pierwszy samodzielny wyjazd np. na kolonie czy obóz. Chodzi o to, abyście – Ty i dziecko – mogli mieć ze sobą kontakt. Jeżeli chodzi o wiek, kiedy dzieci najczęściej dostają pierwszy smartfon, to przeważnie jest to czas po siódmych urodzinach, maksymalnie po dziesiątych.
Jak uchronić dziecko przed zgubnym wpływem nowych technologii i cyberprzestępczością? Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomogą weryfikować treści przeglądane przez dziecko w sieci. Przydatnym narzędziem jest także kontrolowanie lokalizacji dziecka. Wybierz sprzęt, który to umożliwia.
Bez wątpienia dobrą okazją do podarowania dziecku pierwszego telefonu są urodziny czy święta. Telefon na prezent – jesteśmy na tak! Można na przykład złożyć się na taki prezent z innymi członkami rodziny i dzięki temu wybrać odpowiedni model, który świetnie się sprawdzi i pomoże także w dbaniu o bezpieczeństwo.
Nie jest tak, że technologia to potwór czyhający na współczesne dzieci. To od nas, rodziców, zależy to, w jaki sposób młodzież będzie korzystała ze smartfonów. Jeżeli dziecko widzi Cię ciągle zajętą telefonem, nie dziw się, że też popadnie w uzależnienie. Warto dawać dobry przykład tego, że smartfon to narzędzie służące do komunikacji oraz rozrywki. Psychologowie dziecięcy nie mają wątpliwości. Zakup smartfona powinien być poprzedzony rozmową z dzieckiem. Warto już na początku mądrze wyznaczyć granice i szczerze porozmawiać o wspólnych obawach i oczekiwaniach.
Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com