Artykuł sponsorowany
Każdy rodzic spotkał się z pojęciem “bilans zdrowia”, jednak co dokładnie obejmuje bilans i jakie badania poza nim warto zrobić? Nie wszystkie testy i kontrole uwzględnione są na liście obowiązkowej, jednak pomimo tego, że nie są one uważane za konieczne przez Ministerstwo Zdrowia i Światową Organizację zdrowia, nie znaczy, że nie należy ich przeprowadzić. Oto badania okresowe, które warto wykonać u swojego dziecka.
Zmysły rozwijają się u dzieci jeszcze w życiu płodowym, jednak nieprawidłowości z nimi związane nie są widoczne od samego początku. Problemy ze wzrokiem można zauważyć około szóstego miesiąca życia, gdy dziecko nie reaguje na bodźce wzrokowe lub jego reakcje są opóźnione. Optyk Poznań w swojej ofercie może również posiadać okulary dla dzieci, które są nie tylko mniejsze rozmiarem, by lepiej pasowały do dziecięcej głowy, lecz także bardziej atrakcyjne dla dzieci. Wzory i kolory okularów dziecięcych mogą sprawiać, że maluchy chętniej je noszą.
Z kolei problemy ze słuchem mogą być nierozpoznane aż do wieku szkolnego, kiedy dopiero szkolny logopeda zdiagnozuje nieprawidłowości w rozwoju mowy, które związane są ze słuchem. Niedosłuch często powoduje problemy z mową, powoduje wady wymowy lub bardzo niewyraźną mowę, która wynika z tego, że dziecko nie słyszy samego siebie. U małych dzieci warto zwrócić uwagę na głośny i bezpodstawny (czyli nie wynikający z niespełnienia którejś z potrzeb) płacz, który może być właśnie objawem niedosłuchu.
Dzieci poznają świat poprzez zabawę i zmysły. Zaburzenia integracji sensorycznej są coraz częstszym problemem wśród maluchów. Kłopoty z syntezą oraz porządkowaniem bodźców mogą poważnie wpływać na rozwój dziecka, dlatego dobrze jest wybrać się z dzieckiem do ośrodka, w którym jego umiejętności z tego zakresu zostaną sprawdzone. Po diagnozie dziecko można zapisać na zajęcia, które są zazwyczaj dla maluchów świetną zabawą. Podczas zajęć wykorzystuje się takie gadżety, jak suchy basen, dmuchane piłki czy piankowe kształty do rehabilitacji. Dzięki temu zajęcia są atrakcyjne dla dzieci, które chętnie na nie uczęszczają.
Podwyższony cholesterol oraz poziom cukru wydają się być problemami osób starszych, jednak przez coraz bardziej przetworzone i niezdrowe jedzenie, jakie dostępne jest w sklepach, te choroby dotyczą coraz młodszych ludzi. Podwyższony poziom złego cholesterolu można zaobserwować we krwi nawet trzylatka! A cukrzyca typu drugiego coraz częściej dotyka już dzieci w wieku szkolnym. To przerażające, ale niestety prawdziwe dane, dlatego warto dbać o zdrowie swojego dziecka i regularnie przeprowadzać badania krwi. Przy okazji takiej kontroli można także zauważyć niedobory żelaza czy witamin, które, niewykryte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Rodzicielstwo to przede wszystkim odpowiedzialność, dlatego regularne wizyty u lekarza pediatry oraz badania. Jeśli zauważysz u swojego dziecka jakieś niepokojące objawy, nie lekceważ ich, ale skonsultuj je ze specjalistą. Niestety coraz młodsze dzieci zapadają na ciężkie choroby, które można wykryć w porę tylko dzięki trzymaniu się kalendarza badań oraz prawidłowemu i terminowemu wypełnianiu bilansu zdrowia.
Zdj. główne: Colin Maynard/unsplash.com