Czy spowijanie noworodka jest bezpieczne?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy spowijanie noworodka jest bezpieczne?

Wielu specjalistów uważa, że 9 miesięcy ciąży to zbyt krótki okres, aby dziecko było gotowe przyjść na świat. Noworodek rodzi się z niewystarczająco wykształconymi zmysłami i narządami wewnętrznymi. Pediatrzy zalecają przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka zapewniać mu warunki podobne do tych, które maluch miał w brzuchu mamy. 

Koncepcję IV trymestru ciąży spopularyzował dr. Harvey Karp, pediatra i autor książki “Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”. Jednym z elementów, które mają spowodować, że dziecko będzie czuć się bezpiecznie i przyjemnie jak w łonie mamy jest praktyka spowijania dziecka. Unieruchomienie rączek i nóżek maluszka ma go uspokoić oraz zniwelować niekontrolowany odruch Moro, czyli nagły wyrzut rączek do góry, jakby dziecko się czegoś przestraszył. Niektórzy specjaliści twierdzą, że taka praktyka może być powodem zaburzenia laktacji, gdyż dziecko nie rozwija prawidłowo zmysłu dotyku. Amerykańscy naukowcy idą o krok dalej i ostrzegają, że ciasne owijanie dziecka kocykiem lub pieluszką może przyczynić się do nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). 

Spowijanie dziecka, jakie może mieć konsekwencje? 

Temat zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej jest szeroko badany przez naukowców na całym świecie. SIDS (ang.Sudden Infant Death Syndrome), czyli nagła śmierć dziecka w wieku niemowlęcym nie ma jednej i jasnej przyczyny. Istnieje jednak cały szereg zaleceń, które mają na celu zmniejszyć ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

Tym razem badacze zaczęli analizować kwestię spowijania dziecka w kocyki i otulacze. Przeanalizowana ponad 1500 przypadków, które miały miejsce w ostatnich 20 latach, biorąc pod uwagę różne czynniki. Wyniki pokazały, że owijanie dziecka może być szczególnie niebezpieczne, kiedy kładziemy je wówczas na brzuchu lub na boku. Generalnie najbezpieczniejszym ułożeniem do spania, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia jest pozycja na plecach. Metoda spowijania powinna być stosowana nie dłużej niż do 3 miesiąca życia dziecka. Może to być sposób na uspokojenie zwłaszcza nowonarodzonego dziecka, jednak należy pamiętać, aby otulone pieluszką dziecko zawsze kłaść na plecach.

Przeczytaj też: Ten naturalny kosmetyk jest hitem w pielęgnacji noworodka!

Zdjęcie główne: morrowlight/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o delikatną skórę niemowlęcia – wybieramy najlepsze kosmetyki
Jak dbać o delikatną skórę niemowlęcia – wybieramy najlepsze kosmetyki
Jakie kosmetyki myjące do kąpieli wybierać i jak pielęgnować skórę najmłodszych każdego dnia? Dowiedz się już teraz.
Cesarskie cięcie – co warto o nim wiedzieć?
Cesarskie cięcie – co warto o nim wiedzieć?
Cesarskie cięcie to w Polsce nadal bardzo często wykonywany zabieg. Niezależnie od tego, czy planujemy rodzić w ten sposób, czy siłami natury, warto wiedzieć, z czym cesarka się wiąże.
Zabawki dla dorosłych, które pomogą rozgrzać zmysły i ożywić namiętność
Zabawki dla dorosłych, które pomogą rozgrzać zmysły i ożywić namiętność
Bliskość fizyczna jest niezwykle ważnym aspektem większości relacji małżeńskich czy partnerskich.
Ostatnie wpisy