Strefa malucha

Jak rytuały mogą pomóc Twojemu niemowlakowi spać lepiej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

To normalne, że dzieci nie przesypiają nocy, a ich rutyna snu zmienia się niemal każdego dnia. Wielu rodziców zmaga się z deprywacją snu, czyli zaburzeniami snu wynikającymi z nieprzespanych nocy. Dlatego mamie i tacie tak zależy na znalezieniu sposób, aby dziecko spało lepiej i dłużej. Sprawdź jak wasza codzienna rutyna może wpłynąć pozytywnie na proces odpoczynku waszego niemowlaka!

Ile snu potrzebuje dziecko?

Każde dziecko jest inne tym samym długość czasu, jaki spędzana na drzemkach może być inna. Wraz z rozwojem malucha zmieniają się jego potrzeby:

Noworodki- noworodki spędzają więcej czasu na spaniu niż na byciu aktywnym. Będą spać do 18 godzin, budząc się co 3 do 4 godziny na karmienie.
Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy – im większe dziecko, tym mniej karmienia nocą, co oznacza, że ​​może dłużej spać. Niektóre bobasy potrafią spać przez osiem godzin w nocy lub nawet dłużej. W wieku 4 miesięcy większość dzieci będzie spać w nocy dwa razy więcej niż w ciągu dnia. Jednak w tym czasie ma miejsce tzw. regres snu, co może powodować trudności ze snem i większą ilość pobudek.
Niemowlęta od 6 do 12 miesięcy– dzieci w tym wieku zazwyczaj zaczynają dostrzegać, że noc jest czasem odpoczynku i snu. Jednak na drodze do przespanych nocy mogą stanąć takie problemy jak ząbkowanie.
Dzieci od 12 do 24 miesięcy – niemowlęta w tym wieku będą spać około 12 do 15 godzin dziennie.
Dwulatki– większość dwulatków ma jedną kilkugodzinną drzemkę w ciągu dnia i śpi 11-12 godzin w nocy.

Jakie rytuały pozytywnie wpływają na sen dziecka?

Istnieje szereg czynności, które rodzice mogą wprowadzić do swojego planu dnia, dzięki którym dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Powtarzające się zajęcia i rytuały dają dziecku ogromne poczucie spokoju, gdyż przewidywalność jest w tym wieku czymś bardzo cennym.

Jakie rytuały warto wprowadzić:

  • wieczorna kąpiel,
  • przebieranie w piżamkę i czystą pieluszkę przed snem,
  • czytanie bajek na dobranoc,
  • przygaszone światła w pokoju,
  • spokojna atmosfera,
  • mycie zębów,
  • całusy na dobranoc,
  • śpiewanie kołysanek,
  • puszczenie nagrania z białym szumem,
  • masaż.

Przeczytaj też: 5 książek, które przydadzą się każdej przyszłej mamie

Zdjęcie główne: Ivone De Melo/ pexels.com

Specjalista od spraw kreatywnego marketingu. Uwielbia naturalne kosmetyki, zwłaszcza te z małych drogerii i manufaktur. Zna wiele technik pielęgnacyjnych, które sprawiają, że twarz i ciało wyglądają rewelacyjnie. Żadna nowość w świecie kosmetyków nie umknie jej uwadze.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
Strefa malucha

Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Rozszerzanie diety - pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!

Rozszerzanie diety to spore wyzwanie dla rodziców, którzy często stresują się, podając maluszkowi pierwsze stałe pokarmy. Jak więc to zrobić i jakie obiadki będą idealne dla dziecka?
Czytaj więcej
Strefa malucha

Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?

Pierwsze lata życia zazwyczaj są kluczowe dla rozwoju młodego człowieka. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka, postaraj się okazać mu wsparcie już od pierwszych dni na drodze do stania się dorosłą osobą.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *