Rodzice poszukujący odpowiedniej spacerówki dla swojego dziecka stoją przed ważnym wyborem – taki wózek będzie służył przez lata, a jego jakość i wykonanie wpłyną na komfort malucha i rodziców. Zobacz, czym się kierować przy wyborze spacerówki.
Źle dobrany wózek lub produkt kiepskiej jakości mogą sprawić, że wspólne wyjścia staną się męczące i uciążliwe, a w konsekwencji będziemy do nich zniechęceni. Wózek dobrze przystosowany do naszego malucha, wygodny i lekki w prowadzeniu zachęca do wspólnych spacerów i pomaga czerpać z nich więcej radości. Jak wybrać odpowiedni wózek? Oto kilka najistotniejszych wskazówek.
Zależnie od wieku dziecka wskazany będzie inny model spacerówki. Dla maluchów, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie siedzieć, potrzebny będzie wózek z rozkładanym siedziskiem, na którym będą mogły wygodnie leżeć. Dla dzieci, które skończyły już pół roku i potrafią siedzieć, wskazane będą klasyczne spacerówki. Dobrze dobrany wózek może posłużyć nawet do 3. roku życia dziecka.
Rodzice małych bliźniaków mogą zdecydować się na podwójny wózek spacerowy, który może być prowadzony przez jedną osobę. W przypadku takiego wózka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania. Musi to być wózek mocny i jednocześnie łatwy do prowadzenia.
Wybierając model wózka, myślcie o miejscach, w których najczęściej będziecie spacerować z dzieckiem. Jeżeli będą to miejskie chodniki i parki, wystarczy wózek na małych kółkach. Jeśli jednak planujecie wypady do lasu czy przechadzki po drogach gruntowych, wówczas najlepiej wybrać wózek na większych, pompowanych kołach. Taki wózek poradzi sobie z nierównościami terenu i nie będzie sprawiać problemów podczas spaceru.
Przy zakupie wózka spacerowego koniecznie zwróćcie uwagę na rodzaj pasów zastosowanych w danym modelu. Świetnym wyborem są te pięciopunktowe, których dziecko nie będzie w stanie samodzielnie rozpiąć. Kolejny istotny element to pałąk zabezpieczający malucha przed wypadnięciem z wózka. Oczywiście niezbędne w każdym bezpiecznym wózku są solidne hamulce oraz blokada kół.
Im lżejszy wózek, tym łatwiej się z nim poruszać – przenosić, składać i prowadzić na prostych drogach. Jednak mała waga nie zawsze musi się wiązać z największą wygodą. Lżejszy wózek oznacza też mniej mechanizmów tworzących dodatkowe udogodnienia. Jeżeli będziemy spacerować po różnego rodzaju nawierzchniach, wówczas lepiej zrównoważyć wagę i pomocnicze wyposażenie.
Dobry wózek jest wygodny w użytkowaniu zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Poniższe elementy znacząco wpływają na komfort podczas wspólnego spaceru.
Budka będzie ochraniać malucha przed słońcem, deszczem i wiatrem, dlatego istotne są jakość jej wykonania oraz rozmiar. Na rynku dostępne są kilkustopniowe budki, których ustawienie można regulować.
To ważny element wózka spacerowego wpływający na wygodę malucha. Możliwość oparcia nóg zdecydowanie poprawia komfort dziecka, co odczuje ono zwłaszcza podczas dłuższych spacerów.
Siedzisko z możliwością regulacji pozwoli dostosować nachylenie do aktualnych potrzeb dziecka. W przypadku niemowlaka istotnym udogodnieniem jest też przekładane siedzisko – można je wówczas ustawić przodem lub tyłem do osoby prowadzącej wózek.
Zdj. główne: Phil Hearing/unsplash.com