Artykuł sponsorowany
Trudne emocje, stres, czy agresja, to coś, czego doświadczają nie tylko dorośli, ale także dzieci – zarówno te młodsze, jak i te w wieku nastoletnim. Bagatelizowanie tych objawów może prowadzić do ogromnych trudności natury psychicznej i rozwoju wielu zaburzeń. Dowiedz się, w jakich przypadkach warto udać się z dzieckiem do psychologa.
Terapia, czy nawet doraźne konsultacje z doświadczonym psychologiem lub psychoterapeutą mogą być zbawienne w skutkach. Szczególnie w młodym wieku, kiedy psychika wciąż się kształtuje, a trudne emocje oraz spory stres mogą bardzo negatywnie na ten rozwój wpłynąć. Dowiedz się, kiedy należy udać się ze swoim dzieckiem do gabinetu psychologicznego.
Małe dzieci w wieku przedszkolnym również mogą potrzebować pomocy psychologa, o czym rodzice nie powinni zapominać. Doświadczony i polecany psycholog, może bowiem niezmiernie pomóc w uporaniu się z takimi problemami jak: zaburzenia snu, częste nocne moczenie, zaburzenia łaknienia, a nawet różnego rodzaju wysypki oraz alergie. Wizyta w gabinecie psychologicznym może okazać się pomocna także w sytuacji nagłej zmiany, na przykład zmiany przedszkola, pojawienia się rodzeństwa, przeprowadzki do innej miejscowości, itp. Ponadto sygnałem do szukania pomocy psychologicznej może być także agresja dziecka wobec rówieśników lub rodziców, trudności z budowaniem relacji z rówieśnikami, nadmierna chęć odosobnienia, a także silne lęki związane na przykład z odosobnieniem od rodziców.
Potrzebę kontaktu z psychologiem nieco trudniej jest zaobserwować u nieco starszych dzieci oraz nastolatków. Wynika to z większego odosobnienia dziecka od rodziców, na przykład ze względu na większą ilość czasu spędzanego poza domem. Ponadto starsze dzieci oraz młodzież w wieku nastoletnim zaczyna odseparowywać się od swoich rodziców, co w pewnym momencie życia jest absolutnie naturalne, jednak w niektórych przypadkach może powodować trudności w komunikowaniu swoich problemów. Warto więc jako rodzic wychodzić z inicjatywą rozmowy o trudnych sprawach i emocjach oraz stworzyć swojemu dziecku bezpieczną przestrzeń do otwartej komunikacji. Podczas takiej rozmowy łatwiej będzie Ci zauważyć problemy i trudności, z którymi boryka się Twoje dziecko. Jeśli je dostrzeżesz, porozmawiaj z dzieckiem o wizycie u psychologa. Na taką wizytę warto udać się także wtedy, gdy dzieci mają objawy takie jak częste bóle oraz zawroty głowy, mdłości, zaburzenia snu i tym podobne, a badania oraz konsultacje lekarskie nie wskazują konkretnej choroby. Konsultacja psychologiczna może okazać się także pomocna, jeśli dziecko doświadczyło traumatycznych przeżyć na przykład śmierci bliskiej osoby lub rozwodu rodziców, doświadcza silnych lęków, które uniemożliwiają mu funkcjonowanie, ma problemy w budowanie relacji z rówieśnikami.
Wiek nastoletni to także moment, kiedy zmienia się nie tylko psychika, ale także ciało Twojego dziecka. Może to być więc także okres, w którym pojawią się problemy z odżywianiem. Pamiętaj, że zaburzenia odżywiania są niezwykle groźną chorobą, której skutki mogą być odczuwalne przez lata. Jeśli więc zauważysz, że Twoje dziecko przejawia niechęć do jedzenia, unika spożywania posiłków, lub z drugiej strony je znacznie więcej niż zazwyczaj, a po posiłkach zamyka się w swoim pokoju lub łazience – nie bagatelizuj tego. Porozmawiaj z dzieckiem oraz zaproponuj wizytę u psychologa. Pamiętaj, że zaburzenia odżywiania warto leczyć jeszcze zanim waga spadnie do niebezpiecznych poziomów.
Zdjęcie główne: Vanessa Loring/pexels.com