Od czego zależy płeć dziecka? Czy można ją przewidzieć?
Lifestyle
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od czego zależy płeć dziecka? Czy można ją przewidzieć?

Planujesz ciążę i marzysz o słodkiej córeczce? A może chciałabyś, aby po Twoim ogrodzie za kilka lat biegał za piłką chłopczyk? Sprawdź, od czego zależy płeć dziecka… i czy można ją zaplanować!

Płeć dziecka – to interesuje każdego

Chłopiec czy dziewczynka? Oto pytanie, które słyszy każda przyszła mama od ciekawskiej rodziny czy znajomych. Nic dziwnego, bo ta kwestia interesuje wszystkich. Przyszli rodzice także intensywnie zastanawiają się nad tym, jakiej płci będzie ich maluszek. Niekiedy jeszcze przed poczęciem, gdy dziecko jest dopiero w planach, jest to przedmiotem długich rozmów i rozmyślań. Czy jest to aż tak istotne? Dla niektórych tak, dlatego wcale nie dziwi nas to, że tak wiele osób szuka sposobów na zaplanowanie płci przyszłego potomka. Czy to możliwe?

Od czego zależy płeć dziecka?

Płeć dziecka kształtuje się już w momencie zapłodnienia i jest zależna od rodzaju chromosomu płciowego otrzymanego od ojca. Plemniki mogą zawierać chromosomy X i Y. Jeżeli „szybszy” będzie plemnik z chromosomem X, urodzi się córka, jeśli z Y – prawdopodobnie będzie to syn. Prawdopodobnie, ponieważ nie jest to pewne. Aby zarodek był płci męskiej, potrzebne jest także dużo testosteronu, który wytwarza się dopiero w późniejszych tygodniach. Według wielu ekspertów na początku każdy płód jest płci żeńskiej, którą niektórzy nazywają płcią podstawową – jest tak do 7 tygodnia ciąży.

Kiedy można sprawdzić płeć dziecka?

Ciąża to długie tygodnie oczekiwania. Od kiedy jest możliwe sprawdzenie, czy powitamy w rodzinie chłopca, czy dziewczynkę? Zewnętrzne narządy płciowe są ukształtowane już od 12 tygodnia ciąży i wielu lekarzy, dzięki nowoczesnym sprzętom do wykonywania badania USG, już na takim etapie jest w stanie dostrzec płeć dziecka. Jest to jednak na tym etapie jeszcze dość trudne, dlatego zwykle informację o płci można uzyskać od lekarza nieco później, ponieważ im starsza ciąża, tym taka informacja jest pewniejsza. Około 18–20 tygodnia ciąży większość przyszłych rodziców wie już, jakiej płci jest dziecko. Oczywiście można poprosić lekarza także o to, aby zachował tę informację dla siebie. Niektórzy lubią mieć w tej kwestii niespodziankę i płeć dziecka poznać dopiero po porodzie.

Czy można zaplanować płeć dziecka?

Zdarza się, że rodzicom bardzo zależy na określonej płci nowego członka rodziny, dlatego szukają sposobów na to, aby to zaplanować. Chociaż większość naukowców jest zgodna co do tego, że wszystko kształtuje się niezależnie od nas już w momencie zapłodnienia, a wszelkie metody planowania płci są jedynie ciekawostką, niektórzy sądzą inaczej. Najpopularniejsza jest chyba metoda owulacyjna, która opiera się na przeświadczeniu, że aby spłodzić chłopca, należy współżyć podczas owulacji, zaś około 2 dni przed, jeżeli marzy się o dziewczynce.

Z kolei twórca tak zwanej metody dietetycznej, prof. Joseph Stolkowski, twierdził, że płeć przyszłego potomstwa uzależniona jest od diety i należy już kilka miesięcy wcześniej uważać na to, co się je. Przyszła mama chcąca urodzić córkę powinna sięgać po produkty bogate w magnez i wapń, natomiast jeśli chce urodzić chłopca – w sód i potas. Niektórzy polecają także sprawdzanie chińskiego kalendarza płci. Większość naukowców jest jednak zgodna – skuteczność tych metod wynosi 50%.

Zdj. główne: Dainis Graveris/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nosić  sukienki koronkowe?
Jak nosić sukienki koronkowe?
Dowiedz się, na jakie okazje możesz ubrać sukienkę z koronki oraz jakie dodatki do niej dobrać, aby zawsze wyglądać świetnie.
5 akcesoriów, przydatnych podczas nocnego karmienia
5 akcesoriów, przydatnych podczas nocnego karmienia
5 rzeczy, które mogą przydać się mamie w czasie nocnego karmienia piersią. Sprawdź!
5 stylizacji na wesele dla przyszłej mamy
5 stylizacji na wesele dla przyszłej mamy
Jesteś w zaawansowanej ciąży i wybierasz się na przyjęcie weselne? Sprawdź nasze propozycje stylizacji.
Ostatnie wpisy