Ciąża i pojawienie się małego człowieka to ogromna zmiana w dotychczasowym życiu kobiety. Pod wpływem brzemienności i porodu zmienia się nie tylko jej styl życia, ale i ciało. Wiele młodych mam zmaga się po ciąży z dodatkowymi kilogramami. Czy jest skuteczny sposób, aby się ich pozbyć?
Jeśli kobieta decyduje się karmić dziecko piersią, wszelkie restrykcyjne diety są niewskazane, aby nie zaburzyć procesu laktacji. Najlepszą drogą do efektywnego schudnięcia jest połączenie zbilansowanej, zdrowej diety z aktywnością fizyczną. Jednak wielu świeżo upieczonych rodziców je więcej, niż wynosi ich dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Dużym ułatwieniem, dzięki któremu nie będzie konieczności stosowania restrykcyjnych diet po porodzie, jest dbanie o prawidłową wagę w czasie ciąży. Naturalne jest, że w ciąży się tyje, a brzuch z każdym miesiącem jest coraz większy, jednak ważne jest, aby nie przytyć za dużo. Oczywiście w trakcie ciąży odchudzanie jest surowo zabronione, gdyż może mieć negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Każda kobieta może jednak zadbać o siebie poprzez spożywanie wartościowych, zbilansowanych posiłków czy ćwiczenie, o ile zalecenia lekarza nie będą tego zakazywały. Ważne jest, aby w okresie oczekiwania na dziecko przyszłe mamy jadły dla dwojga, ale nie za dwoje. Zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta w tym czasie jedynie o 300 kalorii dziennie. Przy pojedynczej ciąży kobieta powinna przybrać na wadze w granicach od 7 kg do 18 kg. Wartość ta zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz wagi w momencie zajścia w ciążę.
Wygląd ciała w dużym stopniu zależy od kwestii genetycznych – kobiety dziedziczą wiele cech wyglądu po swoich matkach. Dotyczy to także tendencji do tycia, rozstępów, czy wyglądu ciała po ciąży. Jednak istnieje szereg metod, dzięki którym można skutecznie wrócić do rozmiaru sprzed ciąży.
Najważniejszym punktem, który decyduje o sukcesie zrzucenia kilogramów po ciąży, jest odpowiednia dieta. Spożywany pokarm powinien być przede wszystkim wartościowy i bogaty w mikroelementy. Produkty powinny zawierać żelazo, wapń, witaminę C oraz D. Przy karmieniu piersią nie można się zdecydować na radykalny deficyt kaloryczny ani na zastosowanie popularnych ostatnio postów. Posiłki muszą dodawać energii, aby mama miała siłę oraz dobre samopoczucie. Na jakie dania warto postawić? Na te składające się z kasz, pełnoziarnistych makaronów, chudego białego mięsa oraz wielu warzyw i owoców.
Warto zadbać o dobre nawyki żywieniowe i zacząć jeść codziennie pełnowartościowe śniadania. Dzięki temu metabolizm zostanie prawidłowo pobudzony. Dobrym sposobem jest również picie przed posiłkiem szklanki ciepłej wody z cytryną. To mały krok, który pozwoli usprawnić pracę układu pokarmowego. Na śniadanie można zjeść owsiankę, jaglankę, jajecznicę, omleta, kanapki z chudą wędliną lub pastą warzywną.
Bardzo ważnym elementem odchudzania są regularne posiłki jedzone w równych odstępach czasu, najlepiej o stałej porze. Najlepszym sposobem jest przygotowanie sobie małych porcji jedzenia, które można jeść co 3 godziny. Dzięki temu nie doprowadzamy się do wilczego głodu. Przy małym dziecku spędzanie dużej ilości czasu w kuchni może być problematyczne, dlatego warto przygotować posiłki na dłużej i na przykład je zamrozić.
Z codziennego jadłospisu lepiej wyrzucić węglowodany proste. Jeśli ochota na coś słodkiego jest bardzo silna, najlepiej zjeść owoce świeże lub suszone, orzechy lub słodkości w wersji fit. Cukry proste najrozsądniej jest zjeść przed aktywnością fizyczną lub w pierwszej części dnia. Liczne słodkie lub słone przekąski, a zwłaszcza nocne podjadanie, mogą powodować, że odchudzanie nie będzie przynosić zamierzonych efektów.
Przeczytaj też: Jak dbać o skórę po ciąży?