Wszy to prawdziwa plaga, szczególnie w przypadku przedszkolaków. Pamiętaj, że odkrycie tego pasożyta we włosach dziecka to nie koniec świata. Sprawdź, jak możesz sobie z nimi poradzić za pomocą domowych sposobów.
Wiele mam jest w szoku, kiedy ich dziecko przynosi do domu wesz. Nic dziwnego, to bardzo niekomfortowa sytuacja. Najpierw jednak warto zauważyć, że to się po prostu zdarza u naprawdę wielu dzieci. Chociaż wszawica często jest kojarzona z ubóstwem, nie musi to mieć żadnego związku. Wszy to pasożyty, które rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko, tak więc wśród dzieci w przedszkolu czy szkole mają ułatwione zadanie. To nie jest oznaka braku higieny, a przynajmniej nie musi być. Zamiast panikować, trzeba działać. Na szczęście znane są sprawdzone sposoby na pozbycie się wszy. Bez skutków ubocznych, bezpieczne dla organizmu – sprawdź je.
Na pierwszy rzut oka wszy nie są zauważalne, ale już uporczywe swędzenie skóry głowy na pewno będzie widoczne. Jeżeli dziecko intensywnie się drapie, szczególnie w okolicy skroniowej czy potylicznej, musisz się temu bliżej przyjrzeć. Co gorsza, podczas intensywnego drapania się po głowie, na skórze mogą pojawić się ranki, a w efekcie nawet kołtun na włosach. Jeżeli stwierdzisz, że Twoje dziecko ma wszy, niezwłocznie poinformuj o tym placówkę edukacyjną, do której uczęszcza, oraz rodziców dzieci, z którym miało ostatnio kontakt.
Jak pozbyć się wszy? Sposobów jest sporo. Wiele osób najpierw sięga po apteczne preparaty na tę przypadłość. Masz tu na pewno spory wybór, ponieważ w sprzedaży są szampony i płyny. Pamiętaj o tym, że szamponów na wszy używamy dwukrotnie, a do tego nie dotyczy to jedynie dziecka. Po preparat powinni sięgnąć wszyscy domownicy. Włosy należy oczywiście także dokładnie wyczesać.
Doskonałą skutecznością cieszą się także domowe metody walki z wszami. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów jest preparat wykonany z majonezu i octu. Wymieszaj majonez i ocet w proporcjach 2:1, a do powstałej w ten sposób mazi dodaj kilka kropelek olejku eterycznego z drzewa herbacianego. To naturalny środek owadobójczy. Majonezową mieszankę rozprowadź dokładnie po włosach oraz skórze głowy. Po kilku godzinach obficie spłukaj ciepłą wodą. Czynność powtarzaj codziennie przez tydzień.
Innym sposobem jest mieszanka ⅔ szklanki ciepłej wody z ⅓ szklanki octu. Taki preparat kilka razy dziennie wcieraj w skórę głowy oraz włosy.
Choć nie wszystko zależy od nas, możemy stosować się do kilku porad, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wszawicy u naszego dziecka. Pamiętaj o tym, aby:
zdj. główne: Egor Kamelev/pexels.com