Czytanie dziecku przed snem to doskonały nawyk. Dobrze wprowadzać go już od najmłodszych lat. Podpowiadamy, jakie książeczki przeczytać dziecku na dobranoc.
Czytanie dziecku bajek na dobranoc ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim wspiera rozwój emocjonalny, psychiczny oraz społeczny, wzbogaca słownictwo (a w przypadku najmłodszych – uczy nowych wyrazów), pozwala się wyciszyć, a do tego daje mnóstwo radości. Poza tym nie ma co ukrywać, gdy dziecko podrośnie, będzie miało piękne wspomnienia odnośnie do tego wieczornego rytuału. Czytanie może być inspirujące także dla rodzica, a do tego buduje niezwykłą więź z potomkiem.
Wspólne czytanie na dobranoc ma na celu wyciszyć dziecko przed snem. Dlatego warto wybierać spokojne treści, które nie będą dodatkowo pobudzać dziecka. Należy także zrezygnować ze strasznych historii, bowiem maluchowi mogą później śnić się koszmary. Podpowiadamy, które pozycje idealnie nadadzą się do czytania maluchowi przed snem.
Piękna opowieść o tym, jak pani Misiowa układa do snu swojego synka – Sama. W tym czasie na dworze szaleje burza. Mały Miś nie chce jednak iść spać, bowiem czeka na coś bardzo ważnego. Co takiego nie daje mu zasnąć? Książka ma urocze ilustracje, które spodobają się nie tylko dziecku, ale i rodzicom. Idealna publikacja do czytania na dobranoc!
Tupcio Chrupcio nie jest już maluchem. To duża, bardzo samodzielna myszka. Bez problemu sam się ubiera, myje, a nawet sprząta zabawki. Ale niestety nie lubi nocy. Ma problem z zaśnięciem, staje się marudny i nie daje przez to spać także swojej mamie. Jak się upora z tym problemem? Co zrobi? Warto się przekonać!
ELMER to nie jest typowy słoń. Jest kratkowo-kolorowy. Obawia się, że przez swój nietypowy wygląd inne szare słonie śmieją się z niego. Postanawia więc się do nich upodobnić. I ku zaskoczeniu wszystkich… udaje mu się to zrobić. Okazuje się, że wcale nie jest tak, jak przypuszczał. Inne słonie wcale nie wolą szarego Elmera, doceniają go bowiem takiego, jakim jest. Piękna historia ucząca tolerancji i akceptacji.
Martynka, tak jak wszystkie dzieci w jej wieku, ma swoje radości i smutki oraz co najważniejsze – niesamowite przygody. W książce znajdziemy kilka historyjek, które w zależności od wieku dziecka (i jego cierpliwości) można czytać jedną lub kilka od razu. Książka ma piękne, realistyczne, a zarazem baśniowe ilustracje, które chce się oglądać.
Czasem zdarza się, że starsze rodzeństwo straszy to młodsze. Tak się stało w przypadku Mikołaja. Jego brat Wacek opowiedział mu straszną historię o duchach. Chłopiec bardzo się przestraszył i bał się później zasnąć. Co zrobił? I czy udało mu się pokonać lęk? Niezwykła opowieść dla najmłodszych opatrzona barwnymi ilustracjami, które pobudzają wyobraźnię.
Niesamowita historia o żółwiu, który chce przespać całą zimę. Niestety ciągle coś mu staje na przeszkodzie. Gdy już umył zęby, włożył piżamę i wygodnie się ułożył – przychodzą do niego przyjaciele. Po co? Otóż chcą mu dać prezenty, skoro tak długo ma spać. Żółw jest grzeczny i przyjaźń jest dla niego bardzo ważna, więc cierpliwie je przyjmuje, chociaż jest coraz bardziej zmęczony i śpiący. Marzy tylko o tym, by w końcu móc położyć się do łóżka. Doskonała historia, która pozwoli dziecku pozbyć się lęku przed nocą i ciemnościami. Napisana jest rymem i wyliczeniami, więc czyta się ją łatwo i przyjemnie. Zabawa słowem sprawia, że tekst jest doskonale odbierany nawet przez maluchy.
Przeczytaj też: 5 najlepszych bajek dla dzieci na ferie zimowe
Zdjęcie główne: YuliyaKirayonak/ adobestock.com