Strefa malucha

Smoczek – jak wybrać najlepszy model dla swojego malucha?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Smoczek – ta mała niepozorna rzecz ma duży wpływ na życie naszego dziecka. Jaki smoczek będzie tym najlepszym? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

Mogłoby się wydawać, że wybór smoczka to bezproblemowy temat. Okazuje się, że dylematów jest sporo. Jaki ma mieć kształt? Jakiej ma być marki? Z jakiego ma być materiału? Te pytania i wątpliwości ma niejeden rodzic, a że dziś wszystkiego w sklepach jest bardzo dużo, to i wybór smoczków jest spory. Oto kilka naszych propozycji, na które warto zwrócić uwagę.

Smoczek – lek na wszystko?

Zdrowy noworodek rodzi się z umiejętnością ssania, które ma zapewnić przetrwanie. Jedni rodzice nie mogą sobie wyobrazić uspokajania czy usypiania bez smoka, a drugim wcale nie będzie potrzebny. Nie traktuj smoczka jako leku na wszystko i nie biegnij z nim do maluszka za każdym razem, gdy się skrzywi. Ma pełnić doraźną pomoc. Zanim podasz go dziecku, upewnij się, czy nie ma innych potrzeb. Czy nie jest głodny? Czy leży wygodnie? Czy ma czystą pieluchę? Jeżeli wszystkie te rzeczy są sprawdzone, a pociecha nadal płacze, to podanie mu smoka nie jest niczym złym. 

Najlepszy smoczek dla dziecka

Na samym początku należy się upewnić, że smoczek został wykonany z bezpiecznych materiałów i nie zawiera substancji, które mogłyby wywołać alergię. Jeżeli chodzi o rozmiar, to powinniśmy kierować się rozmiarem buzi dziecka. Na opakowaniach możemy znaleźć sugestie producentów. Smoczek nie może być zbyt duży i długi (może spowodować odruch wymiotny) ani za mały (może źle ustawić żuchwę). 

Rodzice spotkają się z trzema rodzajami smoczków ze względu na kształt: 

  • symetrycznymi – taki smoczek z obu stron wygląda tak samo i można go włożyć z obu stron; np. AVENT Smoczek Ultra Air NIGHT 0-6m 2 szt. SCF376/12 lub Canpol, smoczek kauczukowy, okrągły, Space, rozmiar A; 
  • okrągłymi – budową przypominają sutki; np. Smoczek Uspokajający Hevea Cloud S 0-6 m Bibs lub Smoczek uspokajający kauczuk 0-6m okrągły NEWBORN BABY 22/431 Canpol;
  • anatomicznymi (ortodontycznymi) – są najbardziej polecane, bo najlepiej współpracują z buzią. Charakterystyczną cechą jest spłaszczenie z jednej strony; np. Smoczki uspokajające Physio Soft Silikon lub Dr Brown’s Smoczek ortodontyczny PreVent POZ.1.

Z jakiego tworzywa wybrać smoczek?

Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonuje się smoczki, to najczęściej możemy spotkać silikon. Do wyboru są także lateks i kauczuk. Te dwa ostatnie mogą być odrobinę delikatniejsze. Warto jednak zapamiętać, że kauczuk może uczulać i puchnąć (odkształcać), więc wtedy trzeba przejść na smoczek silikonowy. 

  • Smoczki silikonowe: Philips Avent, smoczek Soothie Shapes, Smoczki uspokajające Nuk Space.
  • Smoczki lateksowe: Canpol babies Smoczek lateksowy okrągły, NUK smoczek lateksowy uspokajający.
  • Smoczki kauczukowe: Smoczki BIBS Kauczukowe, Hevea Smoczk anatomiczny z naturalnego kauczuku, NATURSUTTEN Smoczek kauczukowy – okrągły.

Już od pierwszych dni życia ze smoczka mogą korzystać noworodki, dla nich przeznaczone są np. Smoczek do uspokajania Chicco Physio Micro lub Curaprox Baby Smoczek Bio Functional.

Zdjęcie główne: Zeesy Grossbaum/unsplash.com

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
Strefa malucha

Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Rozszerzanie diety - pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!

Rozszerzanie diety to spore wyzwanie dla rodziców, którzy często stresują się, podając maluszkowi pierwsze stałe pokarmy. Jak więc to zrobić i jakie obiadki będą idealne dla dziecka?
Czytaj więcej
Strefa malucha

Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?

Pierwsze lata życia zazwyczaj są kluczowe dla rozwoju młodego człowieka. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka, postaraj się okazać mu wsparcie już od pierwszych dni na drodze do stania się dorosłą osobą.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *