Strefa malucha

Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rozwój Twojego dziecka dotyczy nie tylko jego wzrostu czy przybierania na masie. Równie istotne jest to, co dzieje się w jego głowie. Psychorozwój dziecka, związany z kształtowaniem się mózgu, może być skutecznie wspierany przez rodziców malucha już od pierwszych dni życia pociechy. Takie działania są niezwykle ważne – zarówno w przypadku zdrowych dzieci, jak i tych mierzących się z zaburzeniami rozwojowymi.

Zadbaj o poprawny rozwój dziecka

Tempo rozwoju jest indywidualne i może być zależne od wielu czynników, rozpoczynając od środowiska, w którym wychowuje się dziecka, a na jego indywidualnych predyspozycjach i charakterze kończąc. To ważne, abyś jako rodzic nie wywierał na młodym człowieku presji do bycia na tym samym poziomie co jego rówieśnicy. Oczywiście, istnieją pewne widełki czasowe zdobywania określonych umiejętności, a także sygnały, które mogą pomóc Ci się zorientować, że coś jest nie tak. Warto jednak najpierw skontaktować się ze specjalistą i ustalić, czy w przypadku Twojego dziecka problem rzeczywiście jest poważny, czy może jest to całkowicie naturalne spowolnienie zdobywania nowych umiejętności. Na przykład, jeżeli Twoja pociecha ma problemy z prawidłową artykulacją oraz przyswajaniem nowych słówek, warto przede wszystkim skontaktować się ze specjalistą jakim jest logopeda dziecięcy Sosnowiec. Takie działanie pomoże Wam nie tylko określić rodzaj problemu i znaleźć jego źródło, ale również opracować skuteczny sposób na wsparcie rozwoju dziecka. 

Zaburzenia rozwojowe

Poważnym i trudnym tematem, z pewnością zbyt rzadko poruszanym w przestrzeni publicznej, są zaburzenia rozwojowe dzieci. Wiele młodych osób mierzy się z nimi, nie mając na to żadnego wpływu. Niektóre dzieci przychodzą na świat z pewnymi predyspozycjami do zaburzeń i wrodzonymi trudnościami. Rolą otaczających je dorosłych, przede wszystkim rodziców, jest udzielenie możliwie największego wsparcia na drodze do asymilacji w społeczeństwie. Pomocne w takim działaniu mogą być ośrodki specjalistyczne zajmujące się rehabilitacją dzieci. Ofertę jedno z nich znajdziesz na stronie: https://rehasanka.pl/. Pamiętaj, że w przypadku dzieci najważniejsza jest szybka reakcja. Podczas pierwszych lat życia rozwój Twojej pociechy jest bardzo dynamiczny i zatrzymanie go może spowodować nieodżałowanej straty. Obserwuj swoje dziecko  reaguj, kiedy widzisz coś niepokojącego. Skonsultuj się ze specjalistami i spróbuj okazać dziecku największe możliwe wsparcie.

Rozwijaj zainteresowania dziecka

Młodzi ludzie są naturalnie ciekawi świata i chętni do podejmowania nowych wyzwań. Pielęgnuj w swoim dziecku te cechy, ponieważ mogą mu one pomóc w budowaniu zdrowej psychiki i dojrzałej osobowości. Różne aktywności fizyczne, na przykład gry zespołowe, gimnastyka korekcyjna czy basen akrylowy będą doskonałym środkiem do wspierania rozwoju malucha. Pamiętaj, że nauka nowych umiejętności połączona ze sportem jest znacznie bardziej efektywna, ponieważ aktywność fizyczna przyczynia się do umacniania powstających podczas zdobywania nowych umiejętności połączeń nerwowych.

Zdjęcie główne: pexels.com/Tuấn Kiệt Jr.

Początkująca copywirterka, studentka farmacji. Zaangażowana w tematy związane ze zdrowym stylem życia, pielęgnacją skóry i włosów oraz kosmetykami DIY.
Polecane artykuły
Strefa malucha

5 rzeczy przydatnych w opiece nad niemowlakiem

Poniżej przedstawiamy pięć kluczowych rzeczy, które mogą okazać się niezastąpione w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jak klocki konstrukcyjne Sluban wspierają rozwój dziecka?

Odkryj, jak klocki konstrukcyjne marki Sluban mogą poprawić umiejętności dziecka. Dowiedz się, jak ta zabawka rozwija kreatywność, logiczne myślenie i zdolności motoryczne.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *