Strefa malucha

Psycholog dziecięcy – kiedy należy się do niego udać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Trudne emocje, stres, czy agresja, to coś, czego doświadczają nie tylko dorośli, ale także dzieci – zarówno te młodsze, jak i te w wieku nastoletnim. Bagatelizowanie tych objawów może prowadzić do ogromnych trudności natury psychicznej i  rozwoju wielu zaburzeń. Dowiedz się, w jakich przypadkach warto udać się z dzieckiem do psychologa.

Terapia, czy nawet doraźne konsultacje z doświadczonym psychologiem lub psychoterapeutą mogą być zbawienne w skutkach. Szczególnie w młodym wieku, kiedy psychika wciąż się kształtuje, a trudne emocje oraz spory stres mogą bardzo negatywnie na ten rozwój wpłynąć. Dowiedz się, kiedy należy udać się ze swoim dzieckiem do gabinetu psychologicznego.

Wizyta w gabinecie psychologicznym z przedszkolakiem

Małe dzieci w wieku przedszkolnym również mogą potrzebować pomocy psychologa, o czym rodzice nie powinni zapominać. Doświadczony i polecany psycholog, może bowiem niezmiernie pomóc w uporaniu się z takimi problemami jak: zaburzenia snu, częste nocne moczenie, zaburzenia łaknienia, a nawet różnego rodzaju wysypki oraz alergie. Wizyta w gabinecie psychologicznym może okazać się pomocna także w sytuacji nagłej zmiany, na przykład zmiany przedszkola, pojawienia się rodzeństwa, przeprowadzki do innej miejscowości, itp. Ponadto sygnałem do szukania pomocy psychologicznej może być także agresja dziecka wobec rówieśników lub rodziców, trudności z budowaniem relacji z rówieśnikami, nadmierna chęć odosobnienia, a także silne lęki związane na przykład z odosobnieniem od rodziców.

Starsze dzieci oraz nastolatkowie, a pomoc psychologa 

Potrzebę kontaktu z psychologiem nieco trudniej jest zaobserwować u nieco starszych dzieci oraz nastolatków. Wynika to z większego odosobnienia dziecka od rodziców, na przykład ze względu na większą ilość czasu spędzanego poza domem. Ponadto starsze dzieci oraz młodzież w wieku nastoletnim zaczyna odseparowywać się od swoich rodziców, co w pewnym momencie życia jest absolutnie naturalne, jednak w niektórych przypadkach może powodować trudności w komunikowaniu swoich problemów. Warto więc jako rodzic wychodzić z inicjatywą rozmowy o trudnych sprawach i emocjach oraz stworzyć swojemu dziecku bezpieczną przestrzeń do otwartej komunikacji. Podczas takiej rozmowy łatwiej będzie Ci zauważyć problemy i trudności, z którymi boryka się Twoje dziecko. Jeśli je dostrzeżesz, porozmawiaj z dzieckiem o wizycie u psychologa. Na taką wizytę warto udać się także wtedy, gdy  dzieci mają objawy takie jak częste bóle oraz zawroty głowy, mdłości, zaburzenia snu i tym podobne, a badania oraz konsultacje lekarskie nie wskazują konkretnej choroby. Konsultacja psychologiczna może okazać się także pomocna, jeśli dziecko doświadczyło traumatycznych przeżyć na przykład śmierci bliskiej osoby lub rozwodu rodziców, doświadcza silnych lęków, które uniemożliwiają mu funkcjonowanie, ma problemy w budowanie relacji z rówieśnikami.

Wiek nastoletni to także moment, kiedy zmienia się nie tylko psychika, ale także ciało Twojego dziecka. Może to być więc także okres, w którym pojawią się problemy z odżywianiem. Pamiętaj, że zaburzenia odżywiania są niezwykle groźną chorobą, której skutki mogą być odczuwalne przez lata. Jeśli więc zauważysz, że Twoje dziecko przejawia niechęć do jedzenia, unika spożywania posiłków, lub z drugiej strony je znacznie więcej niż zazwyczaj, a po posiłkach zamyka się w swoim pokoju lub łazience – nie bagatelizuj tego. Porozmawiaj z dzieckiem oraz zaproponuj wizytę u psychologa. Pamiętaj, że zaburzenia odżywiania warto leczyć jeszcze zanim waga spadnie do niebezpiecznych poziomów.

Zdjęcie główne: Vanessa Loring/pexels.com

Studentka komunikacji wizerunkowej i public relations. Fanka DIY oraz kreatywnego spędzania czasu. Miłośniczka zdrowego stylu życia oraz dumna ciocia dwójki maluchów.
Polecane artykuły
Strefa malucha

Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Rozszerzanie diety - pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!

Rozszerzanie diety to spore wyzwanie dla rodziców, którzy często stresują się, podając maluszkowi pierwsze stałe pokarmy. Jak więc to zrobić i jakie obiadki będą idealne dla dziecka?
Czytaj więcej
Strefa malucha

Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?

Pierwsze lata życia zazwyczaj są kluczowe dla rozwoju młodego człowieka. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka, postaraj się okazać mu wsparcie już od pierwszych dni na drodze do stania się dorosłą osobą.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *