Strefa malucha

Po czym poznać, że dziecko jest przegrzane?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwestia ubierania dzieci, szczególnie jesienią i zimą, jest bardzo problemowa dla rodziców. Jak więc poznać, że dziecko jest odpowiednio ubrane i go nie przegrzewamy?

Młode mamy często sprzeczają się ze swoimi rodzicielkami czy babciami o to, jak ubierać swoje maleństwo. Starsze pokolenie zawsze doradza bowiem, by założyć dziecku jakąś dodatkową warstwę ubrań, grubszą czapeczkę czy szalik. A przegrzanie dziecka szkodzi mu tak samo jak wyziębienie. Wiele kobiet rozkłada ręce, gdyż nie wiedzą w końcu, jak ubrać swojego malucha. 

Jak rozpoznać przegrzanie dziecka?

Przegrzanie, czyli hipertermia, może być niebezpieczne dla niemowlaka, który nie potrafi jeszcze inaczej (niż ewentualnym płaczem) zasygnalizować, że jest mu zbyt gorąco. Nadmierne ciepło może się kumulować, wówczas podnosi się temperatura malucha. Jego organizm nie potrafi samodzielnie się chłodzić, a dokładniej mówiąc – pocić. To może zagrażać nie tylko jego zdrowiu, ale i życiu. 

Kiedy dochodzi do przegrzania?

Przegrzanie najczęściej ma miejsce, gdy delikatne ciałko niemowlaka jest narażone na zbyt wysokie temperatury. Gdy jest upalnie, nie należy wystawiać dziecka zbyt długo na słońce, z kolei zimą należy uważać, by nie ubierać go zbyt grubo i jeszcze dodatkowo przykrywać śpiworkami i kocykami. Mało który rodzic ma jednak świadomość, że także zbyt gorąca kąpiel może przyczynić się do przegrzania! Dlatego (jeśli sami nie potrafimy tego ocenić) zawsze należy używać termometru, aby sprawdzić, jaka jest temperatura wody w wanience. 

Przegrzanie dziecka – jak rozpoznać?

W jaki sposób rozpoznać, że doszło do przegrzania dziecka? Przede wszystkim warto wiedzieć, że zachodzi ono etapowo. Jeśli więc czujnie będziemy obserwować swojego maluszka i wychwycimy ten moment, a następnie pomożemy schłodzić ciałko niemowlaka – nic złego się nie stanie. Jeśli jednak będziemy bagatelizować niepokojące objawy, wówczas może dojść do hipertermii, a nawet do udaru. 

Co więc powinno wzbudzić niepokój rodzica? Na pewno zmęczenie, senność, potówki, drażliwość, płaczliwość oraz niechęć do zabawy i jakiejkolwiek aktywności. Także zaczerwieniona skóra twarzy często świadczy o tym, że dziecku jest za gorąco. Dlatego warto często sprawdzać kark i plecki malucha – jeśli będą gorące lub spocone, to znak, że należy zdjąć jedną warstwę ubrań, bo jest mu zbyt gorąco. 

Jak ubierać dziecko?

Zimą malucha należy ubierać „na cebulkę”. Czyli nakładamy kilka warstw ubrań i kontrolujemy kark. Jeśli będzie mu zbyt gorąco – zdejmujemy jedną. Z kolei noworodki zawsze ubieramy nieco cieplej, ale nie ma potrzeby nakładać sweterków, gdy za oknem są upały. Warto też zadbać o wysokiej jakości materiały, które nie tylko nie będą uczulać, ale też zapobiegną poceniu się dziecka. Powinny być oddychające i z naturalnych włókien.

Zdj. główne: Michal Janek/unsplash.com

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
Strefa malucha

Rozszerzanie diety - pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!

Rozszerzanie diety to spore wyzwanie dla rodziców, którzy często stresują się, podając maluszkowi pierwsze stałe pokarmy. Jak więc to zrobić i jakie obiadki będą idealne dla dziecka?
Czytaj więcej
Strefa malucha

Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?

Pierwsze lata życia zazwyczaj są kluczowe dla rozwoju młodego człowieka. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka, postaraj się okazać mu wsparcie już od pierwszych dni na drodze do stania się dorosłą osobą.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Kapcie do przedszkola - jakie wybrać?

Dziecko w przedszkolu spędza wielokrotnie większą część dnia. Dlatego kluczowe jest, by mało w tym czasie na stopach dobre kapcie.Tylko które wybrać spośród setek, a nawet tysięcy różnych modeli dostępnych w sklepach?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *