Strefa malucha

Jakie korzyści da dziecku zabawa klockami?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bawienie się jest naturalną potrzebą dziecka i jedną z podstawowych form aktywności człowieka w każdym wieku. Nie tylko wpływa na rozwój, ale może mieć również funkcję wychowawczą i terapeutyczną. Przeczytaj, dlaczego zabawki konstrukcyjne są dobre dla rozwoju dziecka.

Kształcenie wyobraźni i strategicznego myślenia

Dzięki zabawie dziecko rozwija się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie. Warto wiedzieć, że jednymi z najstarszych zabawek, które od lat kształcą wyobraźnię przestrzenną i wytrwałość w dążeniu do celu, są klocki. Tworzenie konstrukcji z klocków pozwala dziecku również poznać kształty oraz figury geometryczne, a także rozwija jego twórczą inicjatywę. Warto wybrać klocki w barwny nadruk, który wzbudzi ciekawość malucha i ułatwi mu naukę kolorów.

Rozwój podstawowych funkcji poznawczych

Dla młodszych pociech warto wybrać duże klocki dla dzieci, najlepiej wykonane z materiałów wysokiej jakości i oznaczone odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Klocki w większym rozmiarze dobrze leżą w dłoni dziecka, a dzięki temu, że są przyozdobione cyferkami i literkami, bawią i uczą jednocześnie. Za ich pomocą Twoja pociecha w przyjemny sposób nauczy się także rozpoznawać kształty i kolory. Warto zwrócić uwagę na normy wiekowe umieszczone na różnych modelach zabawek – w miarę rozwoju dziecko może tworzyć coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, które składają się z mniejszych elementów.

Wpływ na rozwój zdolności motorycznych

Dla maluchów świetnie sprawdzą się również edukacyjne klocki dla poltoraroczniaka typu sorter, klocki w formie puzzli lub domino oraz mozaiki edukacyjne. Zabawki konstrukcyjne ulepszają precyzję ruchów dziecka, a także kształtują w nim wytrwałość, systematyczność i zdolność do koncentracji. Wybierając zabawkę, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wielkość elementów, tak, aby wykluczyć możliwość połknięcia przez dziecko któregoś z elementów. Należy upewnić się też, że zakupione zabawki zostały wyprodukowane zgodnie z normami bezpieczeństwa i posiadają certyfikat CE. Zagrożenie dla małego dziecka mogą stanowić zabawki wykonane z toksycznych substancji, a także ostre krawędzie klocków.

Zdj. główne: Ryan Fields/unsplash.com

Magistrantka sztuki pisania. Miłośniczka eksperymentów z makijażem i koreańskiej pielęgnacji. W modzie stawia na klasykę i minimalizm.
Marta Marek
Polecane artykuły
Strefa malucha

Jesienne buty dla dziecka - jakie powinny być?

Jakie buty jesienią będą najlepsze dla dziecka? Na pewno rodzice kupując je muszą zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Chodzi o to, by chroniły zdrowie i sprzyjały prawidłowemu rozwojowi dziecięcej stópki. Jakie więc wybrać?
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jak ubierać dziecko latem?

Nie wiesz, jak ubierać swoje dziecko latem? Zobacz, co sprawdzi się w gorące dni.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jakie gry edukacyjne kupić dziecku?

Gry edukacyjne to świetny sposób na naukę poprzez zabawę. Podpowiadamy, jakie gry wybrać dla Twojej pociechy.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *