Strefa malucha

Jakie korzyści da dziecku zabawa klockami?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bawienie się jest naturalną potrzebą dziecka i jedną z podstawowych form aktywności człowieka w każdym wieku. Nie tylko wpływa na rozwój, ale może mieć również funkcję wychowawczą i terapeutyczną. Przeczytaj, dlaczego zabawki konstrukcyjne są dobre dla rozwoju dziecka.

Kształcenie wyobraźni i strategicznego myślenia

Dzięki zabawie dziecko rozwija się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie. Warto wiedzieć, że jednymi z najstarszych zabawek, które od lat kształcą wyobraźnię przestrzenną i wytrwałość w dążeniu do celu, są klocki. Tworzenie konstrukcji z klocków pozwala dziecku również poznać kształty oraz figury geometryczne, a także rozwija jego twórczą inicjatywę. Warto wybrać klocki w barwny nadruk, który wzbudzi ciekawość malucha i ułatwi mu naukę kolorów.

Rozwój podstawowych funkcji poznawczych

Dla młodszych pociech warto wybrać duże klocki dla dzieci, najlepiej wykonane z materiałów wysokiej jakości i oznaczone odpowiednimi certyfikatami bezpieczeństwa. Klocki w większym rozmiarze dobrze leżą w dłoni dziecka, a dzięki temu, że są przyozdobione cyferkami i literkami, bawią i uczą jednocześnie. Za ich pomocą Twoja pociecha w przyjemny sposób nauczy się także rozpoznawać kształty i kolory. Warto zwrócić uwagę na normy wiekowe umieszczone na różnych modelach zabawek – w miarę rozwoju dziecko może tworzyć coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, które składają się z mniejszych elementów.

Wpływ na rozwój zdolności motorycznych

Dla maluchów świetnie sprawdzą się również edukacyjne klocki dla poltoraroczniaka typu sorter, klocki w formie puzzli lub domino oraz mozaiki edukacyjne. Zabawki konstrukcyjne ulepszają precyzję ruchów dziecka, a także kształtują w nim wytrwałość, systematyczność i zdolność do koncentracji. Wybierając zabawkę, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wielkość elementów, tak, aby wykluczyć możliwość połknięcia przez dziecko któregoś z elementów. Należy upewnić się też, że zakupione zabawki zostały wyprodukowane zgodnie z normami bezpieczeństwa i posiadają certyfikat CE. Zagrożenie dla małego dziecka mogą stanowić zabawki wykonane z toksycznych substancji, a także ostre krawędzie klocków.

Zdj. główne: Ryan Fields/unsplash.com

Magistrantka sztuki pisania. Miłośniczka eksperymentów z makijażem i koreańskiej pielęgnacji. W modzie stawia na klasykę i minimalizm.
Polecane artykuły
Strefa malucha

Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Rozszerzanie diety - pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!

Rozszerzanie diety to spore wyzwanie dla rodziców, którzy często stresują się, podając maluszkowi pierwsze stałe pokarmy. Jak więc to zrobić i jakie obiadki będą idealne dla dziecka?
Czytaj więcej
Strefa malucha

Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?

Pierwsze lata życia zazwyczaj są kluczowe dla rozwoju młodego człowieka. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka, postaraj się okazać mu wsparcie już od pierwszych dni na drodze do stania się dorosłą osobą.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *