Strefa malucha

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dziecko przystosowuje się dużo szybciej niż dorosły, jednak zetknięcie z nową sytuacją jest dla niego szokiem. Pójście do przedszkola to bardzo duża zmiana. Dlatego też trzeba odpowiednio przygotować najmłodszych na zupełnie nowe przeżycie.

Warto wcześniej zadbać o adaptację

Zwłaszcza na początku chodzenia dziecka do przedszkola warto zadbać o spokojną i dobrą atmosferę w domu. Jeżeli domyślasz się, że dziecko będzie miało problem z porannym wstawaniem, warto już wcześniej zacząć stopniową zmianę rytmu dnia. Możesz wprowadzić poranne rytuały, na przykład włączać codziennie tę samą piosenkę albo wspólnie z dzieckiem przygotowywać posiłki.

Przez pierwsze dni dziecka w przedszkolu lepiej zostawiać je tam na mniejszą liczbę godzin i dopiero stopniowo zwiększać czas pobytu. Warto także pamiętać o tym, że jeśli mówisz dziecku, że odbierzesz je zaraz po obiedzie, musisz dotrzymać słowa.

Bardzo istotna jest także współpraca rodziców z personelem przedszkola. Jeśli Twoje dziecko ma jakieś upodobania albo przyzwyczajenia, nauczyciel powinien wiedzieć o tym już na samym początku, żeby nie narażać dziecka na niepotrzebny stres.

Pozwól dziecku wziąć udział w kupowaniu i wyborze wyprawki. Niech samo wybierze, czego będzie używało w przedszkolu. Stwórz wokół przygotowań i zakupów przyjemną atmosferę. Możesz także pozwolić dziecku używać tych rzeczy w domu. Pozwoli mu się to oswoić z nimi, dzięki czemu w przedszkolu dodadzą mu otuchy.

W domu możesz robić z dzieckiem to, co będzie robiło w przedszkolu. Posłużą Ci do tego na przykład specjalne aplikacje i dekoracje ścienne albo tablice manipulacyjne. Na przykład, dzięki wyposażeniu z Haba edukacja Twojego dziecka będzie przyjemna i ułatwi mu adaptację.

Jeżeli do tej pory prawie wcale albo wcale któreś z rodziców nie rozstawało się z dzieckiem, lepiej zostawić je, chociażby na godzinę, pod opieką kogoś zaufanego, na przykład babci czy cioci. Pozwoli to oswoić się dziecku z powrotami.

Wyprawka dla przedszkolaka

Lista rzeczy niezbędnych do przedszkola jest omawiana najczęściej na jednym z pierwszych spotkań z rodzicami. To, co się na niej znajdzie, zależy przede wszystkim od zasad panujących w danym przedszkolu. Są jednak rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce. Musisz przygotować dziecku ubranka i bieliznę na zmianę, a także kapcie. We wczesnych grupach przedszkolaki leżakują, należy więc przygotować piżamkę. Dobrym rozwiązaniem może być też śpiworek do przedszkola. Nie zapomnij także o szczoteczce, paście i kubku do mycia zębów oraz o szczotce albo grzebieniu do włosów. Pozwól swojemu dziecku wziąć do przedszkola ulubioną zabawkę. Będzie miał „pocieszyciela” na momenty, kiedy trudno będzie mu zostawać poza domem.

Zakończenie adaptacji

Najczęściej proces adaptacyjny trwa około 6 tygodni, jednak często już po 2 tygodniach można zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka. Jeżeli jednak po pierwszym miesiącu sytuacja się nie zmieni, a dziecko będzie wpadać w histerię, a w ciągu dnia nic nie będzie w stanie odwrócić jego uwagi, warto zastanowić się nad tym, czy nie zrezygnować na razie z posłania go do przedszkola.

Ważne jest to, żeby dziecko przeszło adaptację we własnym tempie. Nie pospieszaj go, za to konsekwentnie każdego dnia realizuj ten sam scenariusz. Dziecko w końcu nauczy się codziennego chodzenia do przedszkola. Jeżeli więc nie dochodzi do sytuacji, że Twoja pociecha nie jest w stanie nauczyć się tego, nie przerywaj adaptacji. Pamiętaj, że najważniejszy jest tutaj Twój spokój.

Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/pexels.com

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pozytywnie nastawiona do życia, w każdej sytuacji znajdzie coś dobrego. Od dłuższego czasu zakochana w długich, kwiecistych sukienkach. W wolnych chwilach czyta książki i pracuje nad własnymi.
Kinga Sobczak
Polecane artykuły
Strefa malucha

Kiedy po raz pierwszy powinno się kupić dziecku telefon komórkowy i na jaki sprzęt warto wówczas postawić?

Zastanawiasz się, kiedy kupić dziecku smartfona? Przeczytaj nasz artykuł i podejmij decyzję!
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jak rytuały mogą pomóc Twojemu niemowlakowi spać lepiej?

Poznaj kilka świetnych rytuałów, które warto wprowadzić przy opiece nad niemowlakiem. Te spokojne aktywności polepszą sen Twojego malucha!
Czytaj więcej
Strefa malucha

Czym kierować się przy wyborze dziecięcych butów na lato?

Lato to pora roku, podczas której powinniśmy szczególnie dbać o komfort stóp swoich dzieci. Czym się kierować przy wyborze obuwia dla naszych pociech?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *