Strefa malucha

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dziecko przystosowuje się dużo szybciej niż dorosły, jednak zetknięcie z nową sytuacją jest dla niego szokiem. Pójście do przedszkola to bardzo duża zmiana. Dlatego też trzeba odpowiednio przygotować najmłodszych na zupełnie nowe przeżycie.

Warto wcześniej zadbać o adaptację

Zwłaszcza na początku chodzenia dziecka do przedszkola warto zadbać o spokojną i dobrą atmosferę w domu. Jeżeli domyślasz się, że dziecko będzie miało problem z porannym wstawaniem, warto już wcześniej zacząć stopniową zmianę rytmu dnia. Możesz wprowadzić poranne rytuały, na przykład włączać codziennie tę samą piosenkę albo wspólnie z dzieckiem przygotowywać posiłki.

Przez pierwsze dni dziecka w przedszkolu lepiej zostawiać je tam na mniejszą liczbę godzin i dopiero stopniowo zwiększać czas pobytu. Warto także pamiętać o tym, że jeśli mówisz dziecku, że odbierzesz je zaraz po obiedzie, musisz dotrzymać słowa.

Bardzo istotna jest także współpraca rodziców z personelem przedszkola. Jeśli Twoje dziecko ma jakieś upodobania albo przyzwyczajenia, nauczyciel powinien wiedzieć o tym już na samym początku, żeby nie narażać dziecka na niepotrzebny stres.

Pozwól dziecku wziąć udział w kupowaniu i wyborze wyprawki. Niech samo wybierze, czego będzie używało w przedszkolu. Stwórz wokół przygotowań i zakupów przyjemną atmosferę. Możesz także pozwolić dziecku używać tych rzeczy w domu. Pozwoli mu się to oswoić z nimi, dzięki czemu w przedszkolu dodadzą mu otuchy.

W domu możesz robić z dzieckiem to, co będzie robiło w przedszkolu. Posłużą Ci do tego na przykład specjalne aplikacje i dekoracje ścienne albo tablice manipulacyjne. Na przykład, dzięki wyposażeniu z Haba edukacja Twojego dziecka będzie przyjemna i ułatwi mu adaptację.

Jeżeli do tej pory prawie wcale albo wcale któreś z rodziców nie rozstawało się z dzieckiem, lepiej zostawić je, chociażby na godzinę, pod opieką kogoś zaufanego, na przykład babci czy cioci. Pozwoli to oswoić się dziecku z powrotami.

Wyprawka dla przedszkolaka

Lista rzeczy niezbędnych do przedszkola jest omawiana najczęściej na jednym z pierwszych spotkań z rodzicami. To, co się na niej znajdzie, zależy przede wszystkim od zasad panujących w danym przedszkolu. Są jednak rzeczy, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce. Musisz przygotować dziecku ubranka i bieliznę na zmianę, a także kapcie. We wczesnych grupach przedszkolaki leżakują, należy więc przygotować piżamkę. Dobrym rozwiązaniem może być też śpiworek do przedszkola. Nie zapomnij także o szczoteczce, paście i kubku do mycia zębów oraz o szczotce albo grzebieniu do włosów. Pozwól swojemu dziecku wziąć do przedszkola ulubioną zabawkę. Będzie miał „pocieszyciela” na momenty, kiedy trudno będzie mu zostawać poza domem.

Zakończenie adaptacji

Najczęściej proces adaptacyjny trwa około 6 tygodni, jednak często już po 2 tygodniach można zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka. Jeżeli jednak po pierwszym miesiącu sytuacja się nie zmieni, a dziecko będzie wpadać w histerię, a w ciągu dnia nic nie będzie w stanie odwrócić jego uwagi, warto zastanowić się nad tym, czy nie zrezygnować na razie z posłania go do przedszkola.

Ważne jest to, żeby dziecko przeszło adaptację we własnym tempie. Nie pospieszaj go, za to konsekwentnie każdego dnia realizuj ten sam scenariusz. Dziecko w końcu nauczy się codziennego chodzenia do przedszkola. Jeżeli więc nie dochodzi do sytuacji, że Twoja pociecha nie jest w stanie nauczyć się tego, nie przerywaj adaptacji. Pamiętaj, że najważniejszy jest tutaj Twój spokój.

Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/pexels.com

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pozytywnie nastawiona do życia, w każdej sytuacji znajdzie coś dobrego. Od dłuższego czasu zakochana w długich, kwiecistych sukienkach. W wolnych chwilach czyta książki i pracuje nad własnymi.
Polecane artykuły
Strefa malucha

5 rzeczy przydatnych w opiece nad niemowlakiem

Poniżej przedstawiamy pięć kluczowych rzeczy, które mogą okazać się niezastąpione w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jak klocki konstrukcyjne Sluban wspierają rozwój dziecka?

Odkryj, jak klocki konstrukcyjne marki Sluban mogą poprawić umiejętności dziecka. Dowiedz się, jak ta zabawka rozwija kreatywność, logiczne myślenie i zdolności motoryczne.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *