Chustowanie – dlaczego ten sposób noszenia dziecka stał się tak popularny?
Strefa malucha
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chustowanie – dlaczego ten sposób noszenia dziecka stał się tak popularny?

Kompletując wyprawkę dla noworodka coraz więcej mam dołącza do niej miękką chustę do noszenia dziecka. Ten sposób staje się coraz popularniejszy wśród młodych rodziców ma ma wiele korzyści, zarówno dla mamy czy taty, jak i dla naszego maluszka. Noszenia dziecka na klatce lub na plecach jest normalne w krajach afrykańskich czy w Ameryce Południowej, gdzie mamy mają dziecko non stop blisko siebie. Aktualnie również kobiety w Europie doceniły ten prosty sposób na uspokojenie dziecka oraz możliwość noszenia go mając jednocześnie wolne ręce. Sprawdź czy chustonoszenie jest dla Ciebie dobrym pomysłem na zapewnienie dziecku odpowiedniej dawki bliskości i poczucia bezpieczeństwa.

Zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci są zgodni, że poprawne wiązanie dziecka w chustę ma dla niego mnóstwo korzyści. Aby robić to dobrze i zgodnie z zaleceniami warto przed rozpoczęciem przygody z chustowaniem zaczerpnąć lekcji u specjalisty z tego zakresu. W pierwszych tygodniach życia dziecka można umówić się na konsultację z doradcą od chustonoszenia, który poza zaprezentowaniem technik wiązania chusty wraz z dzieckiem pokaże nam również inne ważne kwestie. Jeśli to wasze pierwsze dziecko warto zaczerpnąć porady na temat odpowiedniej pielęgnacji noworodka. Kluczowe jest prawidłowe podnoszenie i odkładanie maluszka, które odpowiednio stymuluje jego rozwój motoryczny. Wiązanie chusty może na początku wydawać się trudne, a nawet nieco przerażające, jednak z czasem będzie to czynność dziecinnie prosta. Ważne jest, aby długość chusty była dopasowana do naszego wzrostu i postury, dzięki czemu będziemy mogli bezpiecznie zawiązać dziecko na plecach lub klatce piersiowe.

Zalety noszenia dziecka w chuście

  1. BLISKOŚĆ RODZICA. Noworodek potrzebuje czuć obecność mamy lub taty, która daje mu poczucie bezpieczeństwa. Noszenie dziecka w chuście sprawia, że maluch czuje nasz zapach, słyszy bicie serca i ciepło skóry. Dzięki temu łatwiej jest mu się uspokoić oraz zasnąć. Efekt delikatnego kołysania przypomina czasy, gdy dziecko było w brzuchu mamy.
  2. POZYWYWNY WPŁYW NA UKŁAD TRAWIENNY DZIECKA. Noworodki rodzą się z nie w pełni wykształconym układem trawiennym, dlatego pierwsze miesiące mogą przynieść takie objawy jak kolki, ulewanie czy zaparcia. Świetnym sposobem na pobudzenie jelit dziecka jest noszenie go w chuście. Zgięte w kolanach nóżki oraz lekki masaż brzuszka sprawiają, że maluch mniej cierpi i łatwiej jest mu zrobić kupkę.
  3. PRAWIDŁOWA POSTAWA CIAŁA DZIECKA. Dziecko w pierwszych miesiącach życia powinno często przebywać w pozycji żabki. Wpływa to pozytywnie na rozwój jego postawy oraz bioderek. Noszenie dziecka w chuście mogą stymulować poprawne wzorce o ile wiązanie jest wykonane zgodnie z zaleceniami.
  4. WOLNE RĘCE MAMY LUB TATY. To normalne i zrozumiałe, że w pierwszych miesiącach dziecko bardzo chce być blisko mamy, najlepiej na jej rękach. Aby dać odpocząć swoim ramionom, a dziecku zapewnić bliskość warto wybrać chustę. Dzięki temu mamy wolne ręce i w czasie, gdy dziecko śpi przytulone do nas możemy wykonywać inne czynności.

Przeczytaj też: Pierwsze zabawki dla niemowlaka – na co dobrze jest się zdecydować?

Zdjęcie główne: Pixel-Shot/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Krem na noc – o czym musisz pamiętać przy zakupie?
Krem na noc – o czym musisz pamiętać przy zakupie?
Wybierając krem do twarzy, trzeba zwrócić uwagę na to, aby był dostosowany zarówno do typu skóry, jak i pory dnia.
Biustonosze ciążowe – wygodne wsparcie dla zmieniającego się biustu
Biustonosze ciążowe – wygodne wsparcie dla zmieniającego się biustu
Biustonosze ciążowe - komfort i wsparcie dla przyszłych mam!
Kreatywne zabawy z dzieckiem — pomysły na jesienne dni
Kreatywne zabawy z dzieckiem — pomysły na jesienne dni
Myślisz, jak spędzić jesienny czas z dzieckiem? Zobacz, kilka kreatywnych jesiennych zabaw.
Ostatnie wpisy