Strefa malucha

Bunt dwulatka – czy wiesz o nim wszystko?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bunt dwulatka to częsty problem. Wówczas dziecko zazwyczaj krzyczy, płacze i się awanturuje. Jak się wówczas zachować i co zrobić?

Każdy z nas był świadkiem małego, awanturującego się w miejscu publicznym dziecka. Wielokrotnie był to tzw. “bunt dwulatka”, który jest koszmarem rodziców. 

Bunt dwulatka – co to takiego?

Warto wiedzieć, że bunt dwulatka nie jest niczym nadzwyczajnym. Występuje zazwyczaj w okolicach 18-24 miesiąca (czasem trochę wcześniej, czasem później). Wówczas dziecko często wybucha, krzyczy, płacze, tupie, kładzie się na podłodze, a nawet uderza głową o wszystko wokół, co najbardziej przeraża rodziców. Krzycząc, często mówi “nie, nie, nie, nie”, jest rozhisteryzowane i ciężko je uspokoić. I co ciekawe – jest to naturalny etap w rozwoju małego człowieka. Chociaż u niektórych dzieci jest tak łagodny, że wygląda, jakby nie pojawił się wcale. Dużo zależy od temperamentu malucha.

Jak objawia się bunt dziecka?

Bunt dwulatka zazwyczaj objawia się nagłymi wybuchami złości, trudnymi do opanowania. Dziecko w tym okresie bardzo mocno podkreśla i wyraża swoje zdanie. Wiele rzeczy zaczyna i chce robić samodzielnie, a każda porażka oraz próba pomocy może skończyć się wybuchem złości. Wówczas z ust dziecka bardzo często padają takie słowa jak “nie”, “nie chcę” i “zostaw”. Maluch bardzo często krzyczy, bije, pluje, ciągnie za włosy (siebie i innych) oraz robi to, co zakazane.  

Dlaczego dziecko się awanturuje? 

Trzeba mieć świadomość, że dwulatek bardzo intensywnie się rozwija – i psychicznie, i fizycznie. Zyskuje mnóstwo nowych umiejętności, nabywa wielu nawyków. Jest to więc trudny, ale zarazem bardzo ważny moment. Dziecko staje się coraz bardziej niezależne i samodzielne. To kształtuje jego poczucie własnego ja. Inną kwestią jest sprawdzanie rodzica, na ile może sobie pozwolić i gdzie są granice, których nie może przekraczać. Trzeba też mieć na uwadze, że taki maluch nie potrafi jeszcze poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami – stąd napady złości, które dają im ujście i pozwalają się uspokoić i wyciszyć. 

Jak sobie poradzić ze złością dziecka?

To, jak szybko zakończy się bunt malucha, w dużej mierze zależy od podejścia i reakcji rodziców, którzy przede wszystkim muszą mieć duże pokłady cierpliwości. Nie mogą reagować złością, bowiem to jeszcze bardziej potęguje bunt dziecka. Wówczas dwulatek, zamiast się uspokoić, “nakręci się” mocniej, a przecież nie o to chodzi. Przede wszystkim trzeba postarać się zrozumieć swoją pociechę. Umie coraz więcej, więc nic dziwnego, że coraz więcej chce robić samodzielnie. I chociaż często wykonuje mnóstwo czynności nieprawidłowo – to należy go w tym wspierać i motywować. Czasem warto pozwolić dziecku na odrobinę samodzielności. Jeśli więc np. nasz maluch chce się rano sam ubierać, a trwa to długo, to można go wcześniej obudzić (jeśli chcemy zdążyć do pracy, żłobka czy przedszkola) i pozwolić spokojnie wkładać poszczególne elementy garderoby. Z czasem będzie to mu wychodziło coraz sprawniej i szybciej, a rodzic uniknie kolejnych ataków złości.

Ważne jest to, by jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć oraz uprzedzać, np. że idziemy do sklepu i może wybrać tylko jedną rzecz, a w przypadku awantury nie zrobimy żadnych zakupów. Gdy dziecko mówi nam, że czegoś nie chce np. odwiedzić fryzjera, może warto podjąć rozmowę – dlaczego i rozwiać jego ewentualne obawy, że ta wizyta może być naprawdę przyjemna. 

Jeśli dziecko awanturuje się w miejscu publicznym, to należy przytulić dziecko i delikatnie przenieść w spokojne, ustronne miejsce, by tam mogło się wyciszyć. 

Nie należy też podnosić głosu, im będzie on spokojniejszy, tym łatwiej będzie nam dotrzeć do dziecka. Dobrą metodą jest także dawanie dziecku wyboru – zamiast pytać “czy zjesz kanapkę” lepiej powiedzieć “zjesz kanapkę czy wolisz jogurt?”. Dziecko będzie zadowolone z samodzielnej decyzji, a nas ucieszy każda z nich. 

Przeczytaj też: 5 książek, które przydadzą się każdej przyszłej mamie

Zdjęcie główne: BSIP/ Universal Images Group/ Getty Images

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
Strefa malucha

Jak urządzić dziecięcy pokoik?

Trzy rzeczy, o które warto zatroszczyć się, urządzając pokój dla malucha – sprawdź, jak wykorzystać czas podczas ciąży i doskonale przygotować się na pojawienie się na świecie dziecka.
Czytaj więcej
Strefa malucha

Rozszerzanie diety - pomysły na proste i zdrowe obiadki dla malucha!

Rozszerzanie diety to spore wyzwanie dla rodziców, którzy często stresują się, podając maluszkowi pierwsze stałe pokarmy. Jak więc to zrobić i jakie obiadki będą idealne dla dziecka?
Czytaj więcej
Strefa malucha

Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?

Pierwsze lata życia zazwyczaj są kluczowe dla rozwoju młodego człowieka. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka, postaraj się okazać mu wsparcie już od pierwszych dni na drodze do stania się dorosłą osobą.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *