Reklama

Ulewanie u noworodka – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ulewanie u noworodka to dość częsta i stosunkowo niegroźna przypadłość, która może jednak budzić niepokój rodziców. Zdarza się ono zarówno u maluchów karmionych piersią, jak i u tych otrzymujących mleko modyfikowane. Poznaj przyczyny ulewania u niemowlaka oraz sprawdzone sposoby na radzenie sobie z tymi dolegliwościami.

Ulewanie u niemowlaka – czym jest i jak długo trwa?

Ulewaniem u niemowlaka nazywamy cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej, a często także poza nią. Zazwyczaj ma ono łagodny charakter, nie wymaga od maluszka wysiłku, a treść pokarmowa wydostaje się powoli i w małych ilościach. Rozpoznaje się je u zdrowych niemowląt w wieku od 3 tygodni do 12 miesięcy, które ulewają minimum 2 razy na dobę przez okres 3 tygodni lub dłużej.

Problem ulewania dotyczy znacznej większości noworodków i niemowląt – cierpi na nie nawet 50-60% (a możliwe, że jeszcze więcej) maluszków w wieku do 3.-4. miesiąca życia. Wraz z rozwojem dziecka i częstszym przyjmowaniem przez nie pozycji pionowej, ulewania zdarzają się coraz rzadziej – znaczną poprawę można zaobserwować w okolicach 6. miesiąca. Ulewanie zanika samoistnie do ukończenia przez dziecko 1. roku życia.

Przyczyny ulewania noworodka

Ulewanie spowodowane jest niedostatecznym rozwojem układu pokarmowego dziecka: zbyt niskim napięciem dolnego zwieracza przełyku i przepony oraz krótkim i dość szerokim śródbrzusznym odcinkiem przełyku. Dodatkowo ulewaniu noworodka sprzyjają:

 • spożywanie płynnego pokarmu
 • przebywanie przez większość czasu z pozycji leżącej
 • połykanie przez dziecko nadmiernej ilości powietrza podczas karmienia np. z powodu szybkiego i łapczywego jedzenia, rozdrażnienia lub płaczu
 • przekarmianie dziecka w wyniku mylnego interpretowania sygnałów głodu (dotyczy zarówno karmienia piersią, jak i mlekiem modyfikowanym)
 • niepoprawna technika przystawienia dziecka do piersi.

Wszystko to sprawia, że treść pokarmowa łatwiej cofa się z żołądka maluszka.

Przyczyny ulewania u noworodka mogą być też bardziej złożone. Jedną z nich jest alergia na białko mleka krowiego. W takiej sytuacji ulewaniom towarzyszą też inne objawy, np. wymioty, słaby przyrost masy ciała, świszczący oddech czy zmiany atopowe na skórze.

Ulewanie u niemowlaka warto zawsze skonsultować z lekarzem który oceni, czy ma ono charakter fizjologiczny, czy występują dodatkowe nieprawidłowości i należy przeprowadzić dalszą diagnostykę.

Sposoby na ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka, które nie powoduje zbyt wolnego przybierania na wadze i nie daje dodatkowych objawów najczęściej nie wymaga leczenia. Fizjologiczne ulewania trudno zupełnie wyeliminować przed osiągnięciem odpowiedniego poziomu dojrzałości maluszka. Możemy jednak podjąć pewne działania, które nieco ograniczą ich częstotliwość:

 • Zadbaj o prawidłowa technikę karmienia piersią i przystawienie maluszka w taki sposób, by wraz z mlekiem nie połykał nadmiaru powietrza.
 • Podczas karmienia układaj główkę dziecka nieco wyżej od reszty ciała, a w przypadku szybkiego wypływu pokarmu wypróbuj karmienie w pozycji leżącej na plecach, tzw. „pod górkę” lub rób krótkie przerwy w trakcie jednej sesji przy piersi.
 • Unikaj karmienia malucha który jest rozdrażniony i płacze – takie dziecko będzie miało większą skłonność do połykania powietrza. Warto je uspokoić i dopiero wtedy podać mu pierś lub butelkę.
 • Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym wybierz butelkę antykolkową, która ogranicza połykanie powietrza.
 • Po karmieniu, zarówno mlekiem mamy jak i mieszanką, odbij dziecko podnosząc je do pozycji pionowej i opierając na swoim ramieniu do momentu pozbycia się nadmiaru połkniętego powietrza. Możesz to robić też w trakcie karmienia, nawet kilkukrotnie.
 • Po odbiciu przytrzymaj dziecko jeszcze przez chwilę w pozycji pionowej i unikaj uciskania brzuszka oraz częstych zmian ułożenia ciała.

Najedzonego maluszka nie układaj na brzuszku – lepsza będzie pozycja na boku (choć nie jest zalecana ze względu na ryzyko SIDS) lub na pleckach. Zadbaj o pochylenie łóżeczka w kierunku nóg dziecka np. podkładając pod materac specjalny klin.

Ulewanie u niemowlaka zazwyczaj nie jest wskazaniem do przerwania karmienia piersią. W wyjątkowych przypadkach stosuje się preparaty zagęszczające, które należy podać dziecku bezpośrednio przed lub w trakcie karmienia. Można je stosować też u maluszków karmionych mieszanką, choć w ich przypadku najczęściej wybiera się specjalne mleko modyfikowane oznaczone symbolem AR (antyrefluksowe). Podanie dziecku każdego z tych środków należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Sprawdź inne sposoby na ulewanie u noworodka i niemowlaka.

Jak odróżnić ulewanie u niemowląt od wymiotów?

Wymioty i ulewanie u niemowląt niekiedy wyglądają podobnie, a świeżo upieczeni rodzice mogą mieć problem z ich precyzyjnym rozróżnieniem. Każde z nich jednak ma pewne charakterystyczne cechy, które mogą być pomocne przy określeniu problemu występującego u maluszka.

W przypadku ulewania treść pokarmowa przesuwa się i wydostaje z buzi dziecka w niewielkiej ilości i pod dość niskim ciśnieniem, np. w postaci wąskiej strużki. Nie towarzyszą temu też żadne dodatkowe dolegliwości, a po jego zakończeniu dziecko czuje się dobrze i jest pogodne.

Wymioty natomiast mają charakter gwałtowny, są dla dziecka męczące i nieprzyjemne. Ich objętość najczęściej jest znacznie większa niż w przypadku ulewania, a treść pokarmowa wydobywa się pod sporym ciśnieniem.

Zobacz także: Techniki i pozycje do karmienia piersią noworodka

Materiały graficzne od klienta

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Avatar
Polecane artykuły
Reklama

Czy grzybicy pochwy można uniknąć?

Poznaj przyczyny powstawania grzybicy pochwy oraz sposoby, które pomogą Ci się chronić przed tym problemem.
Czytaj więcej
Reklama

Jak wybrać spacerowy wózek dziecięcy?

Wybieranie wózka dziecięcego może wydawać się nieco trudne. Na rynku mamy wiele modeli wózków dziecięcych, nie tylko spacerowych, ale także głębokich. Wszystko zależy od tego czego potrzebujemy. Pamiętajmy, że na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje innego wózka.
Czytaj więcej
Reklama

Poznaj 5 zalet posiadania oczyszczacza powietrza w domu

Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym omawiamy jego działanie i dokonujemy obiektywnej analizy zalet posiadania oczyszczacza powietrza w domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *