Ulewanie u noworodka – czym jest i jak sobie z nim radzić?
Strefa malucha
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ulewanie u noworodka – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ulewanie u noworodka to dość częsta i stosunkowo niegroźna przypadłość, która może jednak budzić niepokój rodziców. Zdarza się ono zarówno u maluchów karmionych piersią, jak i u tych otrzymujących mleko modyfikowane. Poznaj przyczyny ulewania u niemowlaka oraz sprawdzone sposoby na radzenie sobie z tymi dolegliwościami.

Ulewanie u niemowlaka – czym jest i jak długo trwa?

Ulewaniem u niemowlaka nazywamy cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej, a często także poza nią. Zazwyczaj ma ono łagodny charakter, nie wymaga od maluszka wysiłku, a treść pokarmowa wydostaje się powoli i w małych ilościach. Rozpoznaje się je u zdrowych niemowląt w wieku od 3 tygodni do 12 miesięcy, które ulewają minimum 2 razy na dobę przez okres 3 tygodni lub dłużej.

Problem ulewania dotyczy znacznej większości noworodków i niemowląt – cierpi na nie nawet 50-60% (a możliwe, że jeszcze więcej) maluszków w wieku do 3.-4. miesiąca życia. Wraz z rozwojem dziecka i częstszym przyjmowaniem przez nie pozycji pionowej, ulewania zdarzają się coraz rzadziej – znaczną poprawę można zaobserwować w okolicach 6. miesiąca. Ulewanie zanika samoistnie do ukończenia przez dziecko 1. roku życia.

Przyczyny ulewania noworodka

Ulewanie spowodowane jest niedostatecznym rozwojem układu pokarmowego dziecka: zbyt niskim napięciem dolnego zwieracza przełyku i przepony oraz krótkim i dość szerokim śródbrzusznym odcinkiem przełyku. Dodatkowo ulewaniu noworodka sprzyjają:

  • spożywanie płynnego pokarmu
  • przebywanie przez większość czasu z pozycji leżącej
  • połykanie przez dziecko nadmiernej ilości powietrza podczas karmienia np. z powodu szybkiego i łapczywego jedzenia, rozdrażnienia lub płaczu
  • przekarmianie dziecka w wyniku mylnego interpretowania sygnałów głodu (dotyczy zarówno karmienia piersią, jak i mlekiem modyfikowanym)
  • niepoprawna technika przystawienia dziecka do piersi.

Wszystko to sprawia, że treść pokarmowa łatwiej cofa się z żołądka maluszka.

Przyczyny ulewania u noworodka mogą być też bardziej złożone. Jedną z nich jest alergia na białko mleka krowiego. W takiej sytuacji ulewaniom towarzyszą też inne objawy, np. wymioty, słaby przyrost masy ciała, świszczący oddech czy zmiany atopowe na skórze.

Ulewanie u niemowlaka warto zawsze skonsultować z lekarzem który oceni, czy ma ono charakter fizjologiczny, czy występują dodatkowe nieprawidłowości i należy przeprowadzić dalszą diagnostykę.

Sposoby na ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka, które nie powoduje zbyt wolnego przybierania na wadze i nie daje dodatkowych objawów najczęściej nie wymaga leczenia. Fizjologiczne ulewania trudno zupełnie wyeliminować przed osiągnięciem odpowiedniego poziomu dojrzałości maluszka. Możemy jednak podjąć pewne działania, które nieco ograniczą ich częstotliwość:

  • Zadbaj o prawidłowa technikę karmienia piersią i przystawienie maluszka w taki sposób, by wraz z mlekiem nie połykał nadmiaru powietrza.
  • Podczas karmienia układaj główkę dziecka nieco wyżej od reszty ciała, a w przypadku szybkiego wypływu pokarmu wypróbuj karmienie w pozycji leżącej na plecach, tzw. „pod górkę” lub rób krótkie przerwy w trakcie jednej sesji przy piersi.
  • Unikaj karmienia malucha który jest rozdrażniony i płacze – takie dziecko będzie miało większą skłonność do połykania powietrza. Warto je uspokoić i dopiero wtedy podać mu pierś lub butelkę.
  • Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym wybierz butelkę antykolkową, która ogranicza połykanie powietrza.
  • Po karmieniu, zarówno mlekiem mamy jak i mieszanką, odbij dziecko podnosząc je do pozycji pionowej i opierając na swoim ramieniu do momentu pozbycia się nadmiaru połkniętego powietrza. Możesz to robić też w trakcie karmienia, nawet kilkukrotnie.
  • Po odbiciu przytrzymaj dziecko jeszcze przez chwilę w pozycji pionowej i unikaj uciskania brzuszka oraz częstych zmian ułożenia ciała.

Najedzonego maluszka nie układaj na brzuszku – lepsza będzie pozycja na boku (choć nie jest zalecana ze względu na ryzyko SIDS) lub na pleckach. Zadbaj o pochylenie łóżeczka w kierunku nóg dziecka np. podkładając pod materac specjalny klin.

Ulewanie u niemowlaka zazwyczaj nie jest wskazaniem do przerwania karmienia piersią. W wyjątkowych przypadkach stosuje się preparaty zagęszczające, które należy podać dziecku bezpośrednio przed lub w trakcie karmienia. Można je stosować też u maluszków karmionych mieszanką, choć w ich przypadku najczęściej wybiera się specjalne mleko modyfikowane oznaczone symbolem AR (antyrefluksowe). Podanie dziecku każdego z tych środków należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Sprawdź inne sposoby na ulewanie u noworodka i niemowlaka.

Jak odróżnić ulewanie u niemowląt od wymiotów?

Wymioty i ulewanie u niemowląt niekiedy wyglądają podobnie, a świeżo upieczeni rodzice mogą mieć problem z ich precyzyjnym rozróżnieniem. Każde z nich jednak ma pewne charakterystyczne cechy, które mogą być pomocne przy określeniu problemu występującego u maluszka.

W przypadku ulewania treść pokarmowa przesuwa się i wydostaje z buzi dziecka w niewielkiej ilości i pod dość niskim ciśnieniem, np. w postaci wąskiej strużki. Nie towarzyszą temu też żadne dodatkowe dolegliwości, a po jego zakończeniu dziecko czuje się dobrze i jest pogodne.

Wymioty natomiast mają charakter gwałtowny, są dla dziecka męczące i nieprzyjemne. Ich objętość najczęściej jest znacznie większa niż w przypadku ulewania, a treść pokarmowa wydobywa się pod sporym ciśnieniem.

Zobacz także: Techniki i pozycje do karmienia piersią noworodka

Materiały graficzne od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?
Psychorozwój dziecka – jak o niego dbać?
Pierwsze lata życia zazwyczaj są kluczowe dla rozwoju młodego człowieka. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne swojego dziecka, postaraj się okazać mu wsparcie już od pierwszych dni na drodze do stania się dorosłą osobą.
Co zrobić, by mleko z piersi nie plamiło ubrań?
Co zrobić, by mleko z piersi nie plamiło ubrań?
Co zrobić, aby mleko z piersi nie plamiło ubrań? A jeśli to jednak się zdarzy, jak działać szybko, żeby na materiale nie pozostał ślad? Dowiedz się więcej i nie daj się zaskoczyć!
Jak witamina C wpływa na skórę?
Jak witamina C wpływa na skórę?
Jak dokładnie wpływa na skórę? Podpowiadamy.
Ostatnie wpisy