Reklama

Objawy towarzyszące ząbkowaniu u niemowlęcia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ząbkowanie u niemowląt to bardzo ważny etap w rozwoju. U każdego dziecka przebiega on w inny sposób. Dlatego istotne jest, aby rodzice wiedzieli, jakie są najważniejsze objawy ząbkowania i na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę. Czasami pojawiają się również nietypowe objawy.

Jakie są charakterystyczne symptomy ząbkowania? Jak można pomóc dziecku podczas wyrzynania się jego pierwszych zębów. 

Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowlaka?

Ząbkowanie u niemowlaka może rozpocząć się nawet w drugim miesiącu życia, chociaż pierwszy ząb zazwyczaj pojawia się w wieku około sześciu miesięcy. To kiedy u dziecka zacznie się proces ząbkowania, jest cechą indywidualną. U większości niemowlaków ząbkowanie przebiega w sposób stopniowy. Jednak u niektórych dzieci przebiega ono gwałtownie i wtedy wszystkie zęby wyrzynają się w jednym czasie, co powoduje większy ból i skumulowanie również innych objawów. Ogólnie przyjęta jest zasada, że gdy dziecko zaczyna ząbkować, to wtedy co cztery miesiące pojawiają się nowe cztery zęby. 

Objawy ząbkowania u niemowląt

U niektórych dzieci pojawia się niewielki problem z ząbkowaniem w czasie, gdy inne odczuwają znaczny dyskomfort. Najlepszym sposobem na rozpoznanie, czy rozpoczęło się ząbkowanie u dziecka, jest obserwowanie jego dziąseł. Przeważnie jest tak, że przed ząbkowaniem dziąsła są bardziej spuchnięte oraz czerwone. Niekiedy wyglądają na trochę fioletowe albo posiniaczone i do tego są rozpulchnione. 

Do częstych objawów zalicza się także ból, który może pojawiać się i znikać. U niemowlaków może również występować gorączka, która jest związana z wydzielającymi się z uszkodzonego dziąsła (w wyniku wysuwającego się zęba) substancjami o działaniu prozapalnym. Do charakterystycznych objawów ząbkowania zalicza się:

  • zwiększone ślinienie,
  • wystawianie języka,
  • niepokój albo senność,
  • brak apetytu, czyli odmawianie jedzenia, ale też może pojawić się nadmierne ulewanie, które wynika z bólu okolicy dziąseł oraz wymioty,
  • wkładanie rąk do ust,
  • niewielka wysypka wokół ust,
  • pocieranie okolicy policzka,
  • łapanie się za uszy, co jest związane z powstałym bólem. 

Niekiedy objawy ząbkowania są bardzo nietypowe, przez co mogą zostać pomylone z infekcją bakteryjną albo wirusową. Na przykład można tutaj wymienić wysypkę skórną, a także chrypkę, katar oraz kaszel. Z kolei nadmierne ślinienie oraz wkładanie przez dziecko rączek do buzi sprawia, że ślina jest rozprowadzana po całym ciele. Zawarte w ślinie substancje prozapalne, które wydostają się z uszkodzonego dziąsła, powodują, że na skórze powstają krosty oraz staje się ona zaczerwieniona. 

Co może pomóc na ząbkowanie u niemowląt?

Podczas ząbkowania ulgę może przynieść dziecku delikatny masaż dziąseł z wykorzystaniem silikonowej nakładki na palec. Można również podawać lekko schłodzony gryzak albo mokrą, zimną pieluszkę do gryzienia oraz ssania. 

Ponadto pomóc mogą również gotowe preparaty, które są dostępne w aptece bez recepty. W zależności od składników mogą posiadać właściwości łagodzące ból i stan zapalny. 

Należy zwrócić uwagę na konsystencje wybieranego preparatu do stosowania miejscowego. Obecność śliny w jamie ustnej, wzmożone ślinienie się dziecka oraz ruchy języka stanowią duże utrudnienie dla utrzymania się preparatów na dziąśle. Dlatego warto wybierać te, które mają właściwości bioadhezyjne, aby nie zostały połknięte/szybko usunięte z jamy ustnej dziecka. Na przykład można zastosować żel na dziąsła dla dzieci, w którego składzie znajduje się poliwinylopirolidon i/lub kwas hialuronowy.

Dzięki tym substancjom w miejscu aplikacji szybko tworzy się stabilna, niewidoczna warstwa, chroniąca przed bólem. Warto wybierać produkty o naturalnym składzie, np. zawierające aloes zwyczajny – pomaga zmniejszyć ból oraz zaczerwienienie zmienionych miejsc. Ważne jest, żeby produkt można było stosować tak często, jak to jest konieczne i aby był o akceptowalnym przez dziecko smaku.

Preparaty te nie powinny zawierać cukru, alkoholu, parabenów ani środków znieczulających miejscowo (np. lidokainy, benzokainy). Żele znieczulające połykane przez dziecko mogą znieczulać gardło i zwiększać ryzyko zadławienia. 

Referencje:

Boguszewska-Gutenbaum H., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych [w:] „Nowa Stomatologia”, 3/2014.

Olczak-Kowalczyk D., Sawiec P., Ząbkowanie – fakty i mity. Co musi wiedzieć pediatra? [w:] „MP Medycyna Praktyczna. Pediatria”, 4(118), 2018.

Turska-Szybka A., Świat Medycyny i Farmacji, 2016.

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Avatar
Polecane artykuły
Reklama

Prezent na święta - jak wybrać idealny?

Święta Bożego Narodzenia to z pewnością jeden z piękniejszych okresów w roku dla każdego z nas. To właśnie wtedy mamy okazję spotkać się z całą rodziną i spędzić ze sobą wspólnie czas.
Czytaj więcej
Reklama

Okulista dziecięcy – kiedy wybrać się do niego z naszym dzieckiem?

Regularne badanie wzroku naszego dziecka to niesamowicie ważna sprawa. Młody człowiek potrzebuje sprawnych oczu, żeby móc poznawać świat. Problem w tym, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć nam, że źle widzi. Często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty dziecięcego?
Czytaj więcej
Reklama

Misie szumisie - przyjaciele od dnia narodzin

Misie szumisie to produkty, jakie cieszą się w chwili obecnej ogromną popularnością. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ to one wpływają w sposób łagodzący na zachowanie dziecka. Tak przynajmniej twierdzą rodzice, jacy mają przyjemność używać lub też używali tej zabawki. Warto więc przyjrzeć się temu tematowi. Rodzice, którzy spodziewają się dziecka na pewno chętnie dowiedzą się co nieco na ten właśnie temat.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *