Reklama

Kiedy warto udać się ze wzdęciami do lekarza?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ciągłe wzdęcia związane są ze stosowaniem nieprawidłowej diety albo ze zbyt pospiesznym, nieregularnym spożywaniem posiłków. Jeśli jednak wzdęcia utrzymują się przez długi czas i nie pomagają na nie żadne domowe sposoby, to wtedy warto udać się na wizytę do lekarza. Przewlekłe wzdęcia mogą świadczyć o istnieniu przewlekłej choroby. Kiedy najlepiej udać się do lekarza ze wzdęciami?

Wzdęcia – kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli nie pojawiają się ostre stany patologiczne, to nawracające wzdęcia, przy których nie pojawiają się żadne inne zaburzenia układu pokarmowego, w większości przypadków nie są poważne. Objawy wzdęć są złożone i najczęściej mają kilka przyczyn, wśród których wymienia się:

  • nawyki żywieniowe,
  • brak równowagi mikrobioty jelitowej,
  • występowanie nieprawidłowości w pasażu gazów jelitowych,
  • nadwrażliwość trzewnej.

Konsultacja z lekarzem może być konieczna w sytuacji, gdy wzdęcia występują coraz częściej, a do tego są kłopotliwe albo towarzyszą im inne objawy, do których zalicza się m.in. bladość skóry albo utratę masy ciała. Podczas wizyty u lekarza przeprowadzi on wywiad oraz zbada pacjenta i sprawdzi, czy nie pojawiają się u niego inne objawy, które mogłyby wskazywać na chorobę, która może być potencjalną przyczyną wzdęć.

Lekarz dokona także oceny, jak objawy ze strony układu pokarmowego wpływają na funkcjonowanie pacjenta. Dzięki odpowiedniej diagnostyce będzie mógł udzielić porady dietetycznej, ale też zmodyfikować nawyki żywieniowe, a także zalecić zmianę stylu życia czy też przepisać leki na wzdęcia, które będą dopasowane do konkretnego problemu.

Choroby, które powodują wzdęcia

Jedną z takich chorób jest zespół jelita drażliwego[1], który bardzo często stwierdza się u osób, które mają wzdęcia. Jest to choroba, która daje objawy ze strony układu pokarmowego, mogące mieć niekorzystny wpływ na codzienne funkcjonowanie danej osoby. Do jej objawów zalicza się wzdęcia oraz przewlekły ból brzucha, który często jest powiązany z zaburzeniami pasażu jelitowego, czyli z biegunką i zaparciami.

Występowanie częstych wzdęć może być również spowodowane przewlekłą chorobą układu pokarmowego, czyli celiakią[2] albo zespołem rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim. U niektórych osób stwierdzana jest również nietolerancja laktozy albo zaburzenia wchłaniania niektórych cukrów, np. fruktozy, co powoduje nadmierne wytwarzanie gazów jelitowych. Wzdęcia brzucha mogą również pojawić się przy ostrych stanach chorobowych. Dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Sposoby na wzdęcia brzucha

Domowe sposoby, które mogą pomóc na wzdęcia brzucha, to:

  • prawidłowe spożywanie posiłków, np. dokładne i powolne rzucie każdego kęsa pokarmu, jedzenie częstych, ale małych posiłków oraz należy pić powoli, ale często i w małych ilościach,
  • aktywność fizyczna,
  • wyeliminowanie nietolerowanych produktów,
  • stosowanie ziołowych herbatek.

Można również zastosować leki na wzdęcia, które w swoim składzie mają symetykon. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kapsułek Espumisan. Zawarty w nim symetykon, ułatwia pękanie pęcherzyków gazu w trawionym pokarmie, a także w śluzie w przewodzie pokarmowym, a poprzez to umożliwia ich łatwiejsze wchłanianie. Lek ten dostępny jest bez recepty, nie zawiera cukru i może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży.

Referencje:

Adrych K., Rozpoznawanie i leczenie zespołu jelita nadwrażliwego w praktyce lekarza rodzinnego [w:] Varia Medica, 2020, tom 4, nr 1.

Ścibor K. i in., Nietolerancja glutenu problemem zdrowotnym XXI wieku [w:] Journal of Clinical Healthcare, 1(2015).


[1] K. Adrych, Rozpoznawanie i leczenie zespołu jelita nadwrażliwego w praktyce lekarza rodzinnego [w:] Varia Medica, 2020, tom 4, nr 1, s. 52-59.

[2] K. Ścibor i in., Nietolerancja glutenu problemem zdrowotnym XXI wieku [w:] Journal of Clinical Healthcare, 1(2015), s. 20-23.

Fot.: materiały prasowe Klienta

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Avatar
Polecane artykuły
Reklama

Czy grzybicy pochwy można uniknąć?

Poznaj przyczyny powstawania grzybicy pochwy oraz sposoby, które pomogą Ci się chronić przed tym problemem.
Czytaj więcej
Reklama

Jak wybrać spacerowy wózek dziecięcy?

Wybieranie wózka dziecięcego może wydawać się nieco trudne. Na rynku mamy wiele modeli wózków dziecięcych, nie tylko spacerowych, ale także głębokich. Wszystko zależy od tego czego potrzebujemy. Pamiętajmy, że na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje innego wózka.
Czytaj więcej
Reklama

Poznaj 5 zalet posiadania oczyszczacza powietrza w domu

Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym omawiamy jego działanie i dokonujemy obiektywnej analizy zalet posiadania oczyszczacza powietrza w domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *