Reklama

Jakie mogą być przyczyny nocnego oddawania moczu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Konieczność oddawania moczu w nocy określana jest jako nykturia. Przyczyny zaburzenia oddawaniu moczu mogą być różnorodne. Na przykład może się ono pojawić przy przewlekłej niewydolności serca, schorzeniach nerek oraz przy przeroście prostaty. Jakie są przyczyny nocnego oddawania moczu i w jaki sposób można leczyć to schorzenie?

Co to jest nykturia?

W nocy podczas snu fizjologicznego dochodzi do zmniejszenia ilości moczu, który jest produkowany przez nerki. Nykturia jest objawem, który dotyczy przynajmniej dwukrotnej potrzeby oddawania moczu w nocy. Jeśli mówi się o zaburzeniach oddawania moczu, konieczne jest odróżnienie częstomoczu od wielomoczu, czyli poliurii. Wielomocz polega na oddawaniu więcej niż 2,5 litra moczu na dobę, a częstomocz jest to wielokrotne oddawanie moczu, czyli powyżej 7-8 razy w ciągu doby.

Przyczyny oddawania moczu w nocy

Wiele różnych sytuacji oraz schorzeń, które przyczyniają się do występowania wielomoczu, może również przyczyniać się do nocnego oddawania moczu[1]. Jedną z przyczyn jest tutaj spożywanie zbyt dużej ilości płynów, ale też może to powodować picie przed snem większej ilości napojów, które mają w swoim składzie kofeinę oraz alkohol. Poza tym nykturia może być również związana ze stosowaniem niektórych leków, np. leków moczopędnych, które bierze się m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Wielomocz może być również objawem niewyrównanej cukrzycy, w związku z którą w moczu można wykryć glukozę. Jest to zjawisko, które jest określane jako diureza osmotyczna. W tym przypadku nadmiar glukozy jest wydalany razem z moczem, a do tego pociąga za sobą wodę. Inną przyczyną nykturii może być moczówka prosta. W tym schorzeniu hormon wazopresyna nie zagęszcza moczu, a to powoduje już wielomocz. Ilość wydalanego moczu zwiększa się również w zespole Conna oraz przy wzroście wapnia we krwi. Przyczyną może być też przewlekła choroba nerek, gdy dochodzi do zmniejszenia zdolności prawidłowego zagęszczania moczu.

Oddawanie moczu w nocy[2] pojawia się także u osób z nietrzymaniem moczu. U mężczyzn jest to także bardzo częsty objaw łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, ale nykturia może również wskazywać na nowotwór złośliwy stercza. Symptom ten pojawia się także u osób w zespole bolesnego pęcherza oraz w przebiegu niewydolności krążenia. Gdy chory leży w nocy na łóżku, to poprawia się ukrwienie nerek, a to powoduje zwiększenie produkcji moczu, a poprzez to występuje nykturia.

Taki objaw pojawia się również u osób z obturacyjnym bezdechem sennym. Jeszcze inne schorzenie związane z zaburzeniem w oddawaniu moczu to też mimowolne moczenie nocne, które można stwierdzić przy wadach rozwojowych układu moczowego oraz przy zaburzeniach ze strony układu nerwowego.

Czy możliwe jest leczenie nocnego oddawania moczu?

Jeśli chodzi o leczenie nocnego oddawania moczu, to jest ono uzależnione od przyczyny.  Można zastosować leczenie farmakologiczne. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj preparaty, w których składzie znajduje się palma sabałowa. Stosuje się również antybiotyki, jeżeli jest to związane z zapaleniem pęcherza moczowego. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne, jeżeli pacjent ma choroby gruczołu krokowego. Istotne jest również przestrzeganie zaleceń odnośnie zmiany stylu życia, np. ograniczenie ilości wypijanych płynów przed snem, odstawienie kofeiny i alkoholu.

Referencje:

Gołabek T. i in., Objawy z dolnego odcinka dróg moczowych, nykturia oraz nadaktywność pęcherza moczowego u chorych z lękiem i depresją [w:] Psychiatr. Pol., 2016, 50(2).

Miotła P. i in., Rekomendacje diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z nokturią [w:] Przegląd Urologiczny, Suplement, 2018/3 (109).


[1]

                        [1] P. Miotła, Rekomendacje diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z nokturią [w:] Przegląd Urologiczny, Suplement, 2018/3 (109), s. 1-3.

[2]

                        [2] T. Gołabek , Objawy z dolnego odcinka dróg moczowych, nykturia oraz nadaktywność pęcherza moczowego u chorych z lękiem i depresją [w:] Psychiatr. Pol., 2016, 50(2), s. 418-425.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Avatar
Polecane artykuły
Reklama

Czy grzybicy pochwy można uniknąć?

Poznaj przyczyny powstawania grzybicy pochwy oraz sposoby, które pomogą Ci się chronić przed tym problemem.
Czytaj więcej
Reklama

Jak wybrać spacerowy wózek dziecięcy?

Wybieranie wózka dziecięcego może wydawać się nieco trudne. Na rynku mamy wiele modeli wózków dziecięcych, nie tylko spacerowych, ale także głębokich. Wszystko zależy od tego czego potrzebujemy. Pamiętajmy, że na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje innego wózka.
Czytaj więcej
Reklama

Poznaj 5 zalet posiadania oczyszczacza powietrza w domu

Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym omawiamy jego działanie i dokonujemy obiektywnej analizy zalet posiadania oczyszczacza powietrza w domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *