Reklama

Jakie mogą być przyczyny nocnego oddawania moczu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Konieczność oddawania moczu w nocy określana jest jako nykturia. Przyczyny zaburzenia oddawaniu moczu mogą być różnorodne. Na przykład może się ono pojawić przy przewlekłej niewydolności serca, schorzeniach nerek oraz przy przeroście prostaty. Jakie są przyczyny nocnego oddawania moczu i w jaki sposób można leczyć to schorzenie?

Co to jest nykturia?

W nocy podczas snu fizjologicznego dochodzi do zmniejszenia ilości moczu, który jest produkowany przez nerki. Nykturia jest objawem, który dotyczy przynajmniej dwukrotnej potrzeby oddawania moczu w nocy. Jeśli mówi się o zaburzeniach oddawania moczu, konieczne jest odróżnienie częstomoczu od wielomoczu, czyli poliurii. Wielomocz polega na oddawaniu więcej niż 2,5 litra moczu na dobę, a częstomocz jest to wielokrotne oddawanie moczu, czyli powyżej 7-8 razy w ciągu doby.

Przyczyny oddawania moczu w nocy

Wiele różnych sytuacji oraz schorzeń, które przyczyniają się do występowania wielomoczu, może również przyczyniać się do nocnego oddawania moczu[1]. Jedną z przyczyn jest tutaj spożywanie zbyt dużej ilości płynów, ale też może to powodować picie przed snem większej ilości napojów, które mają w swoim składzie kofeinę oraz alkohol. Poza tym nykturia może być również związana ze stosowaniem niektórych leków, np. leków moczopędnych, które bierze się m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Wielomocz może być również objawem niewyrównanej cukrzycy, w związku z którą w moczu można wykryć glukozę. Jest to zjawisko, które jest określane jako diureza osmotyczna. W tym przypadku nadmiar glukozy jest wydalany razem z moczem, a do tego pociąga za sobą wodę. Inną przyczyną nykturii może być moczówka prosta. W tym schorzeniu hormon wazopresyna nie zagęszcza moczu, a to powoduje już wielomocz. Ilość wydalanego moczu zwiększa się również w zespole Conna oraz przy wzroście wapnia we krwi. Przyczyną może być też przewlekła choroba nerek, gdy dochodzi do zmniejszenia zdolności prawidłowego zagęszczania moczu.

Oddawanie moczu w nocy[2] pojawia się także u osób z nietrzymaniem moczu. U mężczyzn jest to także bardzo częsty objaw łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, ale nykturia może również wskazywać na nowotwór złośliwy stercza. Symptom ten pojawia się także u osób w zespole bolesnego pęcherza oraz w przebiegu niewydolności krążenia. Gdy chory leży w nocy na łóżku, to poprawia się ukrwienie nerek, a to powoduje zwiększenie produkcji moczu, a poprzez to występuje nykturia.

Taki objaw pojawia się również u osób z obturacyjnym bezdechem sennym. Jeszcze inne schorzenie związane z zaburzeniem w oddawaniu moczu to też mimowolne moczenie nocne, które można stwierdzić przy wadach rozwojowych układu moczowego oraz przy zaburzeniach ze strony układu nerwowego.

Czy możliwe jest leczenie nocnego oddawania moczu?

Jeśli chodzi o leczenie nocnego oddawania moczu, to jest ono uzależnione od przyczyny.  Można zastosować leczenie farmakologiczne. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj preparaty, w których składzie znajduje się palma sabałowa. Stosuje się również antybiotyki, jeżeli jest to związane z zapaleniem pęcherza moczowego. Czasami konieczne jest leczenie operacyjne, jeżeli pacjent ma choroby gruczołu krokowego. Istotne jest również przestrzeganie zaleceń odnośnie zmiany stylu życia, np. ograniczenie ilości wypijanych płynów przed snem, odstawienie kofeiny i alkoholu.

Referencje:

Gołabek T. i in., Objawy z dolnego odcinka dróg moczowych, nykturia oraz nadaktywność pęcherza moczowego u chorych z lękiem i depresją [w:] Psychiatr. Pol., 2016, 50(2).

Miotła P. i in., Rekomendacje diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z nokturią [w:] Przegląd Urologiczny, Suplement, 2018/3 (109).


[1]

                        [1] P. Miotła, Rekomendacje diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z nokturią [w:] Przegląd Urologiczny, Suplement, 2018/3 (109), s. 1-3.

[2]

                        [2] T. Gołabek , Objawy z dolnego odcinka dróg moczowych, nykturia oraz nadaktywność pęcherza moczowego u chorych z lękiem i depresją [w:] Psychiatr. Pol., 2016, 50(2), s. 418-425.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Avatar
Polecane artykuły
Reklama

Prezent na święta - jak wybrać idealny?

Święta Bożego Narodzenia to z pewnością jeden z piękniejszych okresów w roku dla każdego z nas. To właśnie wtedy mamy okazję spotkać się z całą rodziną i spędzić ze sobą wspólnie czas.
Czytaj więcej
Reklama

Okulista dziecięcy – kiedy wybrać się do niego z naszym dzieckiem?

Regularne badanie wzroku naszego dziecka to niesamowicie ważna sprawa. Młody człowiek potrzebuje sprawnych oczu, żeby móc poznawać świat. Problem w tym, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć nam, że źle widzi. Często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty dziecięcego?
Czytaj więcej
Reklama

Misie szumisie - przyjaciele od dnia narodzin

Misie szumisie to produkty, jakie cieszą się w chwili obecnej ogromną popularnością. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ to one wpływają w sposób łagodzący na zachowanie dziecka. Tak przynajmniej twierdzą rodzice, jacy mają przyjemność używać lub też używali tej zabawki. Warto więc przyjrzeć się temu tematowi. Rodzice, którzy spodziewają się dziecka na pewno chętnie dowiedzą się co nieco na ten właśnie temat.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *