Reklama

Jakie badania są wskazane w żylakach nóg?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żylaki w obrębie nóg są jednym z najczęstszych schorzeń dotykających żył kończyn dolnych. Jest to trwałe poszerzenie żył powierzchownych (znajdujących się pod skórą). Problem z żylakami to nie tylko kwestie estetyczne. Mogą one powodować szereg dolegliwości, takich jak uczucie ciężkości nóg i bolesne skurcze mięśni łydek, nasilające się zwłaszcza wieczorem. Przy bardziej zaawansowanym problemie pojawia się ból nóg w ciągu dnia oraz obrzęk i przebarwienia w obrębie skóry goleni. Żylaki nóg mogą być skutecznie leczone, co zapobiega występowaniu nasilonych dolegliwości i nieestetycznych zmian na skórze. Aby rozpoznać chorobę, konieczna jest diagnostyka poprowadzona przez lekarza. W tym artykule opisane są najczęstsze badania wskazane w żylakach nóg.

Badanie fizykalne przez lekarza specjalistę

Jest to pierwszy i podstawowy etap diagnostyki żylaków kończyn dolnych. W części przypadków samo badanie lekarskie jest wystarczające do rozpoznania choroby i nie są wymagane inne. W czasie wizyty specjalista ogląda nogi pod kątem występowania teleangiektazji, żył siateczkowatych, żylaków, obrzęków i przebarwień. Ocenia rozległość i nasilenie zmian żylakowych. W czasie badania fizykalnego wykonuje także czynnościowe testy kliniczne. Są to próby takie jak Trendelenburga, w których ocenia się wydolność zastawek żyły odpiszczelowej i żył przeszywających. Inne wykonywane to próba Perthesa, służąca ocenie drożności układu żył głębokich, próba Pratta, mająca na celu lokalizację niewydolnych żył przeszywających, próba Schwartz, która ocenia wydolność zastawek żyły odpiszczelowej i próba kaszlowa, sprawdzająca wydolność zastawki w ujściu żyły odpiszczelowej. Badanie jest uzupełniane przez ocenę tętna w obrębie tętnic kończyny dolnej. Całość badania fizykalnego ma za zadanie ustalić stopień zaawansowania żylaków, tak by zastosować najskuteczniejsze leczenie.

USG z kolorowym Dopplerem

Badanie ultrasonograficzne z funkcją oceny przepływu krwi (funkcja Dopplera) w obrębie żył stanowi uzupełnienie badania lekarskiego. Wskazane jest zwłaszcza wtedy, gdy zmiany na skórze nie są jeszcze zbyt dobrze widoczne, a pojawiają się dolegliwości związane z żylakami. USG bowiem pozwala z dużą dokładnością ocenić układ żył, zarówno powierzchownych jak i głębokich[1]. Badanie wykonywane jest na stojąco. Lekarz przykłada do badanej okolicy głowicę pokrytą żelem i uzyskuje na ekranie obraz zmian. Bada się żyły obu nóg. Uzupełnia się je USG żył jamy brzusznej i miednicy. Wysyłane przez głowicę USG ultradźwięki są całkowicie nieszkodliwe dla pacjenta. Dlatego badanie to może być wykonywane u kobiet w ciąży, osoby w każdym wieku, w tym dzieci. Można je powtarzać wielokrotnie. Wyniki są dostępne od razu. Oprócz żylaków można uwidocznić także zmiany w zakresie żył głębokich, np. zakrzepicę[2].

Leczenie żylaków nóg

W mniej zaawansowanych przypadkach żylaków mogą wystarczyć pończochy o zmiennym nasileniu ucisku oraz leki do stosowania miejscowego na skórę, takie jak np. Lioton 1000. Jego substancja czynna – heparyna wykazuje działania przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wodno-żelowa formuła tego leku zapewnia szybkie wchłanianie i głębokie przenikanie przez skórę, a dodatkowo daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Niestety, przy większym nasileniu żylaków konieczne może być leczenie zabiegowe, dlatego każdą tego typu dolegliwość warto skonsultować z lekarzem, który zaplanuje optymalny dla rozwiązania problemu program leczenia[3].

Rekomendacje:

Bodio, M., Żylaki kończyn dolnych. Gerontologia Współczesna. 2014; 4(2).

Łastowiecka-Moras, E. Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 2015.

Małek, G. Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego aktualizacja. Badanie żył kończyn dolnych. Journal of Ultrasonography. 2014; 14(58).


[1] E. Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 2015, s. 23-41.

[2] G. Małek, Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego aktualizacja. Badanie żył kończyn dolnych. Journal of Ultrasonography. 2014; 14(58), s. 287-296.

[3] M. Bodio, Żylaki kończyn dolnych. Gerontologia Współczesna. 2014; 4(2), s. 185-189.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Avatar
Polecane artykuły
Reklama

Czy grzybicy pochwy można uniknąć?

Poznaj przyczyny powstawania grzybicy pochwy oraz sposoby, które pomogą Ci się chronić przed tym problemem.
Czytaj więcej
Reklama

Jak wybrać spacerowy wózek dziecięcy?

Wybieranie wózka dziecięcego może wydawać się nieco trudne. Na rynku mamy wiele modeli wózków dziecięcych, nie tylko spacerowych, ale także głębokich. Wszystko zależy od tego czego potrzebujemy. Pamiętajmy, że na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje innego wózka.
Czytaj więcej
Reklama

Poznaj 5 zalet posiadania oczyszczacza powietrza w domu

Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym omawiamy jego działanie i dokonujemy obiektywnej analizy zalet posiadania oczyszczacza powietrza w domu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *