Jak witamina C wpływa na skórę?
Pielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak witamina C wpływa na skórę?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Witamina C to składnik, wykorzystywany zarówno do produkcji profesjonalnych kosmetyków, z których korzystają jedynie gabinety kosmetologiczne, jak i tych dostępnych w drogeriach i aptekach. Z tego powodu bez problemu można nabyć preparaty takie jak serum z witaminą C czy też krem zawierający ten składnik. Substancja ta jest jedną z najlepiej przebadanych i dlatego obecnie już wiemy, że wykazuje ona wielokierunkowe działanie przeciwstarzeniowe, rozjaśniające i antyoksydacyjne. Jak dokładnie wpływa na skórę? Podpowiadamy.

Witamina C a działanie antyoksydacyjne

Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, dzięki czemu przeciwdziała negatywnemu wpływowi wolnych rodników na naszą skórę. Właściwości antyoksydacyjne tego składnika przyczyniają się więc do opóźnienia starzenia skóry, a także uszczelnienia naczyń krwionośnych. 

Działanie przeciwrodnikowe witaminy C można wzmocnić przez jednoczesne zastosowanie jej razem z witaminą E i kwasem ferulowym. Jeżeli jednak sięgamy po wysokie stężenia kwasu askorbinowego, przekraczające 10%, musimy pamiętać o jednoczesnym stosowaniu również ochrony przeciwsłonecznej, a więc filtrów SPF. 

Serum z witaminą C na przebarwienia

Wiele osób sięga po serum z witaminą C, aby pozbyć się przebarwień na skórze. Składnik ten reguluje produkcję melaniny, dzięki czemu nie tylko rozjaśnia wszelkie plamki na skórze i zapobiega ich powstawaniu, ale także ogólnie rozjaśnia i wyrównuje koloryt cery. 

Obecnie witamina C jest jednym z najczęściej stosowanych składników depigmentacyjnych pozwalających zredukować zarówno przebarwienia posłoneczne, hormonalne, jak i te powstałe po infekcjach bakteryjnych. Blokuje ona enzym, jakim jest tyrozyna odpowiadający za uwalnianie melaniny, a więc barwnika naszej skóry, 

Serum z witaminą C na zmarszczki

Z wiekiem skóra traci jędrność, pojawiają się również inne problemy takie jak zaczerwienione powieki. Kwas askorbinowy pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu regularnie stosowany, wzmacnia jędrność, elastyczność, poprawia gęstość skóry i redukuje zmarszczki. 

Z tego powodu witamina C jest jednym z najczęściej stosowanych składników przeciwstarzeniowych pozwalających osiągnąć promienną, jędrną, elastyczną skórę. Kwas askorbinowy dodaje cerze blasku, rozświetla ją i nadaje świeży wygląd, dzięki czemu wydaje się ona wypoczęta i młoda. 

Serum z witaminą C a działanie przeciwzapalne

Ze względu na to, że witamina C jest ważnym składnikiem, który bierze udział w syntezie kolagenu i stymuluje fibroblasty do jego produkcji, jest doceniana nie tylko przez posiadaczki cery dojrzałej, ale również trądzikowej, naczyniowej i atopowej. Stosowana jest również przez osoby zmagające się z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry. 

Kwas askorbinowy ma również działanie przeciwzapalne, ponieważ wykazuje zdolność hamowania białek biorących udział w aktywacji cytokin prozapalnych, dzięki czemu wycisza reakcję zapalną skóry. Dodatkowo wpływa na gojenie się ran i blizn.  

Po jaki kosmetyk z witaminą C warto sięgnąć?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnych kosmetyków, w których składzie znajduje się witamina C. Najlepsze efekty jednak zazwyczaj osiąga się, stosując skoncentrowane serum z tą substancją. Taki preparat należy nakładać rano i wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu. 

Serum z witaminą C cieszy się dużą popularnością, ponieważ daje ono najlepsze rezultaty, a jednocześnie jest lekkie, szybko się wchłania i może być stosowane również pod makijaż. Podczas takiej kuracji jednak należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.

Grafika: www.freepik.com.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pieluszkowe zapalenie skóry – po czym rozpoznać i jak leczyć?
Pieluszkowe zapalenie skóry – po czym rozpoznać i jak leczyć?
W okresie niemowlęcym bardzo często występuje pieluchowe zapalenie skóry. Powodów tego stanu rzeczy może być wiele – od infekcji, niewłaściwej higieny, po zbyt rzadką zmianę pieluch. Jak sobie radzić, gdy delikatna skóra dziecka jest podrażniona?
Depresja poporodowa i w ciąży. Skąd się bierze, jak się objawia i jak się ją leczy?
Depresja poporodowa i w ciąży. Skąd się bierze, jak się objawia i jak się ją leczy?
Jak dbać o delikatną skórę niemowlęcia – wybieramy najlepsze kosmetyki
Jak dbać o delikatną skórę niemowlęcia – wybieramy najlepsze kosmetyki
Jakie kosmetyki myjące do kąpieli wybierać i jak pielęgnować skórę najmłodszych każdego dnia? Dowiedz się już teraz.
Ostatnie wpisy