Rozstępy na piersiach bardzo często pojawiają się u kobiet w ciąży oraz u nastolatek, które intensywnie rosną. Czy da się ich pozbyć? I dlaczego w ogóle się pojawiają?
Rozstępy na piersiach nie wyglądają estetycznie. Pojawiają się jednak w przypadku wielu kobiet. Najczęściej są niechcianą pamiątką po ciąży, gdy ciało w bardzo krótkim czasie intensywnie się zmienia. Piersi rosną, a kobieta przybiera na wadze. Do tego dochodzą zmiany hormonalne. Podobnie dzieje się w okresie dojrzewania. Wówczas na piersiach można zauważyć najpierw czerwone pręgi, które później bledną i swoim wyglądem nieco przypominają cienkie blizny. Nie wygląda to najlepiej, więc nie ma co się dziwić, że wiele kobiet szuka sposobów, by się ich pozbyć.
Rozstępy na piersiach – przyczyny powstawania
Rozstępy zazwyczaj pojawiają się na brzuchu, udach oraz właśnie na piersiach. Przyczyn ich występowania może być kilka. Zalicza się do nich: nagłą utratę wagi – lub odwrotnie, szybki przyrost masy ciała – uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne. W przypadku ciąży „winowajcą” jest zazwyczaj kortyzol. Wysoki poziom tego hormonu hamuje wytwarzanie włókien kolagenowych. Dlatego skóra nie jest w stanie się tak rozciągać, więc dochodzi do jej przerwania. Wówczas na skórze pojawiają się najpierw czerwone pręgi, które z czasem stają się coraz bledsze.
Jak pozbyć się rozstępów?
Pozbycie się rozstępów nie jest proste. Szczególnie jeśli już są stare, czyli przybrały biały/jasny odcień. Obecnie najskuteczniejszą metodą będzie zabieg laserowy w salonach medycyny estetycznej wykonany przez specjalistę. Dzięki tysiącom malutkich strumieni, które docierają w głąb skóry, dochodzi do mikroskopijnych uszkodzeń. Wówczas skóra zaczyna się regenerować, więc produkuje więcej kolagenu. Taki zabieg nie jest bolesny, w większości przypadków stosuje się wówczas znieczulenie miejscowe. Po kilku sesjach (w zależności od ilości i wielkości rozstępów) skóra powinna być gładka i zdrowa.
Pomóc w całkowitym pozbyciu się rozstępów może także mezoterapia igłowa. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu specjalnymi igiełkami kwasu hialuronowego lub odżywczych koktajli w postaci witamin, mikroelementów, aminokwasów, których celem jest większa produkcja kolagenu i elastyny. Preparaty są wstrzykiwane bezpośrednio w miejsce, gdzie są rozstępy. Już po pierwszym zabiegu skóra staje się zauważalnie jędrniejsza i bardziej napięta, a nieestetyczne bruzdy są mniej widoczne. Czasem konieczne jest jednak wykonanie kilku zabiegów, by skutecznie pozbyć się rozstępów na piersiach.
Nieco innym zabiegiem, który umożliwia pozbycie się rozstępów, jest mezoterapia mikroigłowa z użyciem urządzenia DermaPen. Wówczas nakłuwa się skórę na różnej głębokości, dostarcza się substancji czynnych i powoduje w skórze mikrouszkodzenia. Zabieg ten pobudza żywe warstwy skóry i rozluźnia połączenia między komórkami. Pobudza też mikrokrążenie. To wszystko sprawia, że blizny czy rozstępy stają się mniejsze i płytsze, aż z czasem całkowicie niezauważalne.
Zdj. główne: Sora Shimazaki/pexels.com