Dla dzieckaPielęgnacja

O tych rzeczach nie możesz zapomnieć w czasie przewijania niemowlaka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja i utrzymanie higieny niemowlaka to bardzo ważne kwestie, które powinny być priorytetem dla każdego rodzica. Dla nowo upieczonych opiekunów ta czynność może wydawać się trudna i skomplikowana, jednak wraz z praktyką będzie to czynność bardzo naturalna. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym będziemy mieć pewność, że pielęgnacja malucha jest wykonywana w odpowiedni sposób.

Przewijanie dziecka zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia jest to czynność, którą obok karmienia wykonujemy kilkanaście razy dziennie. Noworodek potrafi zabrudzić około 12-14 pieluszek w czasie doby. Na początkowym etapie ważny będzie wybór odpowiednich pieluch, które nie będą uczulały skóry dziecka. Coraz więcej mam skłania się w stronę ekologicznych rozwiązań i zamiast jednorazowych pampersów stawia na pieluchy wielorazowe wykonane z tetry. Równie ważny wyborem są odpowiednie akcesoria pielęgnacyjne oraz kosmetyki czy maści na poparzenia. Bardzo kontrowersyjnym tematem w świecie parentingowym są mokre chusteczki używane do przewijania dziecka. Wiele specjalistów twierdzi, że lepszym rozwiązaniem będą zwykłe waciki nasączone w przegotowanej wodzie.

Wszystko co powinniście wiedzieć o pielęgnacji dziecka w czasie zmiany pieluszki

Jak ustaliliśmy wcześniej małe dzieci moczą pieluszki kilka razy dziennie, co oznacza, że trzeba je zmieniać dość często i regularnie. Warto co jakiś czas zostawić dziecko na kilka chwil bez pampersa, dzięki czemu skóra będzie mogła zostać odpowiednio przewietrzona. W takim przypadku lepiej położyć dziecko na nieprzemakalnej macie niż bezpośrednio na łóżku czy przewijaku. Bardzo ważną kwestią w czasie przewijania jest odpowiednie osuszenie przemywanych miejsc. Zwłaszcza w pachwinach czy załamaniach nóżek nie powinna być zgromadzona nadmierna wilgoć.

Pieluszkowe problemy skórne i odparzenia

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, dlatego zdążają się sytuację, że zostaje ona podrażniona lub występują na niej zaczerniania. Warto wówczas zdjąć pieluszkę i jak najczęściej wietrzyć pupę, świetnym sposobem na lekkie zmiany skórne będzie posypanie okolic pieluszkowych pudrem dla dzieci lub mąką ziemniaczaną. W momencie, kiedy problemy się nasilają warto użyć maści dla niemowląt od odparzeń.

Przeczytaj też: Pieluszkowe zapalenie skóry – po czym rozpoznać i jak leczyć?

Zdjęcie główne: William Fortunato/ pexels.com

Specjalista od spraw kreatywnego marketingu. Uwielbia naturalne kosmetyki, zwłaszcza te z małych drogerii i manufaktur. Zna wiele technik pielęgnacyjnych, które sprawiają, że twarz i ciało wyglądają rewelacyjnie. Żadna nowość w świecie kosmetyków nie umknie jej uwadze.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
Dla dziecka

Jak często należy myć niemowlaka?

Zastanawiasz się, jak często kąpać niemowlaka? Ile ludzi, tyle opinii. Warto trzymać się wytycznych, ale także zaufać sobie i dostosować się do potrzeb dziecka.
Czytaj więcej
Dla mamyPielęgnacja

W jaki sposób kolagen rybi będzie oddziaływał na nasz organizm?

Niejednokrotnie wskazywano na to, że to właśnie kolagen rybi może okazać się o wiele bardziej efektywnym wsparciem naszego organizmu. Jak będzie on na niego oddziaływał?
Czytaj więcej
Dla dzieckaPielęgnacja

Jak nauczyć dziecko dbać o higienę jamy ustnej? 6 patentów

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Niestety wiele z nich podchodzi niechętnie do tej czynności. Co zrobić, by zmieniły nastawienie?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *